جوانان

سقوط بالابر بر روی سر، جان در برابر نان

یک کارگر ۱۸ ساله بلوچ که برای کار به کیش رفته بود، در حادثه کاری جان باخت.بی‌توجهی نسبت به پیشگیری از حوادث و بیماری‌های ناشی از کار در حقوق بین‌المللیِ کار از مصادیق جنایت علیه کارگران است…

افشین توتازهی مینگل، کارگر ساختمانی بلوچ که برای کار از محل زندگی‌اش در روستای ملک‌آباد بخش کورین زاهدان به کیش رفته بود، در یک حادثه کاری جان خود را از دست داد. او که تنها ۱۸ سال داشت، صبح روز شنبه پنجم اسفند حین کار در جزیره کیش دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

«کمپین فعالین بلوچ» که اخبار مرتبط با مردم سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، علت مرگ این کارگر ۱۸ساله را سقوط بالابر بر روی سرش اعلام کرد. در خبر آمده است: «افشین برای کارگری به کیش رفته بود و صبح امروز شنبه پنجم اسفندماه، در ساختمان محل کارش در حال کار بوده که با سقوط بالابر مصالح ساختمانی بر روی سرش، از ناحیه سر به شدت مجروح شد و جان خود را از دست داد.»

ایران از ناامن‌ترین کشورها برای کارگران است. بنا بر آمار رسمی هر سال حدود دو هزار کارگر جان خود را از دست می‌دهند و تعداد بیشتری مصدوم، از کار افتاده و خانه‌نشین می‌شوند. کارگران ساختمانی آسیب‌پذیرترین کارگران در برابر حوادث کار هستند و بسیاری از آنان از بیمه تامین اجتماعی محروم‌اند.

دامنه حوادث ناشی از کار بس فراتر از حوادث منتهی به مرگ است و حوادث منتهی به جراحات، مصدومیت‌ها و از کارافتادگی جزیی و کلی، موقت و همیشگی را دربرمی گیرد. اما آمارهای رسمی با وجود گستردگی این حوادث دراین‌باره خاموش‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا