زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتصاب و تجمع پرستاران شیراز: از اضافه‌کار اجباری خسته‌ایم!

پرستاران و کادر درمان شیراز در اعتراض به وضعیت معیشتی خود دست به تجمع صنفی زدند.

امروز (هفتم اسفند)، جمعی از پرستاران و کادر درمان شیراز در اعتراض به وضعیت شغلی و دستمزدی خود، دست به تجمع صنفی زدند.

این پرستاران دلیل تجمع صنفی خود را «اعتراض به تعرفه‌های پایین و غیرواقعی و اضافه‌کار اجباری پرستاری و وعده‌های توخالی مسئولان» عنوان کردند و افزودند: باید پرداختی‌های پرستاران به نفع عدالت اصلاح شود.

اعتصاب و اعتراض کارگران نفت منطقه‌ی سیری: محدودیت‌های مزدی برداشته شود

کارگران نفت فلات قاره منطقه سیری نسبت به محدودیت‌های مزدی اعتراض دارند.

شماری از کارکنان منطقه عملیاتی نفت و گاز سیری شرکت نفت فلات قاره در تماس با خبرنگار ایلنا، نسبت به ادامه‌ی برقراری محدودیت‌های مزدی اعتراض کردند.

این کارگران که روز گذشته (ششم اسفند) یک تجمع صنفی ترتیب دادند؛ می‌گویند: باید سقف حقوق و مزایای مزدی برای کارکنان عملیاتی نفت برداشته شود.

این کارگران در عین حال، خواستار اجرای کامل ماده ده قانون نفت و همچنین عدم دست‌اندازی به صندوق نفت و حفظ استقلال این صندوق هستند.

تاکید پزشکان کره جنوبی بر ادامه اعتصاب و اعتراض به طرح اصلاحات درمانی دولت

هزاران پزشک جوان و میانسال کره جنوبی در یک اقدام سازمان یافته علیه برنامه‌های دولت اعتصاب کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری یون‌هاپ کره، دولت کره جنوبی روز دوشنبه (امروز صبح) خواستار بازگشت پزشکان متخصص با سابقه و همچنین پزشکان کارآموز به سر کار شد. زیرا این پزشکان از روز یکشنبه در یک اعتصاب صنفی وارد شده و اجتماعاتی را نیز برگزار کردند.

دولت کره جنوبی در اظهاراتی تهدیدآمیز گفته است: در صورت بازگشت به بیمارستان‌ها، پزشکان اعتصابی از اقدامات تنبیهی در امان خواهند ماند، زیرا اعتراضات نسبت به اصلاحات قوانین صنفی پزشکی از هفته گذشته به صورت پراکنده نظام درمانی را در خطر قرار داده است.

هزاران پزشک جوان و میانسال کره جنوبی در یک اقدام سازمان یافته علیه برنامه‌های دولت اعتصاب کرده‌اند؛ زیرا دولت تغییر در پذیرش دانشکده‌های پزشکی و کاهش تعرفه‌های درمان را در طرح اصلاحات نظام پزشکی وارد کرده و به همین علت پزشکان در اعتراض به این تغییرات بر سر کار حاضر نمی‌شوند.

پزشکان می‌گویند در حال حاضر پیری هرم سنی جامعه کره جنوبی مانند ژاپن بسیار افزایش پیدا کرده و عدم ورود نیروی کار جدید کافی و همچنین افزایش بیماری‌ها در جامعه به دلیل پیری جمعیت عملا فشار کاری بیشتری به آن‌ها تحمیل خواهد کرد.

توقف گسترده کار منجر به لغو و به تعویق افتادن اعمال جراحی برای بیماران سرطانی و سزارین برای زنان باردار شده است و دولت وضعیت هشدار در بخش بهداشت عمومی را اعلام کرده است.

پزشکان در کره جنوبی از جمله نیروهای کار ضروری محسوب می‌شوند و طبق قانون از اعتصاب آن‌ها به شدت محدود باید باشد. پزشکان مخالفت شدید خود را با طرح دولت اعلام کرده و مدعی شده‌اند که این طرح به کیفیت خدمات آسیب می‌رساند.

در مقابل دولت اعلام کرده که پزشکانی که از خدمت در بیمارستان‌ها در جریان اعتصاب استعفا می‌دهند و تعهد خدمت به نظام درمان عمومی را ندارند، با برخورد شدید مواجه شده و پروانه طبابت در مطب خصوصی را نیز دریافت نخواهند کرد.

کره جنوبی از جمله کشورهای ثروتمند و صنعتی جهان است که به دلیل خصوصی‌سازی بخش بهداشت و درمان از کمبود نیرو در این حوزه رنج می‌برد. حامیان اصلاحات می‌گویند که پزشکان عمدتاً نگران هستند که طرح دولت ممکن است حقوق و موقعیت اجتماعی آن‌ها را از بین ببرد.

پزشکان جوان می‌گویند که اصلاحات جدید آموزش و تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی تلاش برای بهبود وضعیت از طریق تحمیل شرایط سخت کاری به کادر درمان در بیمارستان‌ها است. اتکای بیش از حد به کارآموزان در سیستم مراقبت‌های بهداشتی فعلی از جمله سیاست‌های دولت است که باعث تضعیف جایگاه حقوقی و صنفی پزشکان و کاهش کیفیت درمان می‌شود.

در طرح جدید دولت به جای استخدام نیروی پزشک جدید، کمبود نیرو از طریق کارآموزان جبران شده و تعرفه کارمزدهای پزشکان نیز به نفع دولت و بیمارستان‌های خصوصی تغییر یافته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا