جوانان

کار مشقت‌بار به‌لحاظ جسمی و روحی

استثمار کودکان زباله‌گرد از سوی مافیای شهرداری در سطح شهر تهران دیر زمانی است که برای اذهان عمومی روشن و آشکار شده است. راه‌حل مقام‌های رژیم در برابر این معضل بزرگ اجتماعی، نه مبارزه با مافیای زباله و کوتاه کردن دست دلالان و پیمانکاران سود جو بلکه فقط در سطح ساماندهی کودکان زباله‌گرد خلاصه می‌شود…

به گزارش روزنامه توسعه ایرانی، فعال حقوق کودک در واکنش به راهکار شهرداری برای مهار مافیای زباله: کودک زباله‌گرد باید به مدرسه برگردد نه اینکه استخدام شود.

آذر ماه ۱۴۰۰ بود که مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی، تعداد کودکان کار در ایران را بیش از هفت میلیون نفر تخمین زد. عددی اغراق‌آمیز که این روزها هر چه بیشتر به حقیقت نزدیک‌ می‌شود. سر هر چهار راه، سر هر سطل زباله، در هر کارگاه غیررسمی، در زمین‌های کشاورزی و …، کودکانی با قد و قامت‌هایی کوچک و چهره‌های سوخته مشغول کارند. این وضعیت در تهران و برخی دیگر از کلانشهرهای کشور نگران‌کننده‌تر است.

هر چند آمار رسمی از تعداد کودکان کار در کشور و حتی در سایت صندوق کودکان سازمان ملل موجود نیست، اما سوده نجفی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، در خرداد ماه امسال اعلام کرده بود که فقط در تهران «۷۰ هزار کودک کار» وجود دارد.

در حالی علیرضا زاکانی، شهردار تهران، از آبان ماه امسال دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور ساماندهی کودکان کار شد که بخش عمده‌ای از کودکان کار در کشور و به خصوص در تهران در بخش جمع‌آوری زباله فعال هستند .بخشی که به نظر می‌رسد باید زیر نظر شهرداری‌ها فعال باشد.

همه اینها در حالی است که فعالیت کودکان در بخش زباله‌گردی از منظر فعالان حقوق کودک یکی از بدترین اشکال کار محسوب می‌شود و کودکان را در معرض آسیب‌های جدی جسمی و روحی قرار می‌دهد.

اینکه در تهران روزانه هزاران تن زباله بدون هیچ گونه تفکیک در مبدا تولید و از این حجم از زباله کمتر از ۳۰ درصد بازیافت می‌شود، تنها یک سوی نامیمون ماجراست؛ سوی دیگر، مافیایی قرار گرفته که عمده نیروهای آن را کودکان و نوجوانانی تشکیل می‌دهند که با دستمزدهای بسیار پایین اقدام به تفکیک و جمع‌آوری بازیافتی‌ها می‌کنند. به تازگی سازمان پسماند شهرداری تهران برای ورودی موثرتر به این فرآیند معیوب و به شدت زیان‌ده، به فکر استخدام زباله‌گرد و کوتاه کردن دست مافیای زباله افتاده است. به طوری که در روزهای اخیر، رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران، از استخدام زباله‌گردها با حقوق ۱۲.۵ تا ۱۵ میلیون تومان خبر داد و گفت که «ظرفیت استخدام پنج‌هزار گونی به دوش را داریم». او در حالی این راهکار را مانع بهره‌کشی مافیای زباله از کودکان می‌داند که طاهره پژوهش، مدیرعامل پیشین انجمن حمایت از حقوق کودکان و فعال حقوق کودک، به «توسعه ایرانی» گفته است که «استخدام کودکان فعال در حوزه زباله‌گردی پاسخ به نیاز کودکی آنها نیست و این کودکان باید به پشت میز مدرسه برگردند».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا