بین‌المللی

سفیر آمریکا: «مهم‌ترین و خطرناک‌ترین» رابطه آمریکا با چین است

«نیکلاس برنز» سفیر آمریکا در چین، با ابراز نگرانی از تاثیر روابط پرتنش بین ایالات متحده و چین، رابطه با این کشور آسیای شرقی را “مهم‌ترین”، ‌”رقابتی‌ترین” و در عین حال “خطرناک‌ترین” مراوده بین‌المللی واشنگتن خواند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای «هیل»، نیکلاس برنز، سفیر آمریکا در چین در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، تنش‌ها و بی‌اعتمادی مداوم در روابط آمریکا با چین را باعث از میان رفتن اعتماد در دنیای تجارت دانست. وی رابطه با پکن را در حال حاضر مهمترین، رقابتی‌ترین و خطرناک‌ترین رابطه ایالات متحده توصیف کرد.

برنز چین را مهم‌ترین رقیب و در عین حال سومین شریک تجاری بزرگ ایالات متحده توصیف کرد و افزود:”این کشور بزرگترین بازار محصولات کشاورزی آمریکا است و یک پنجم کل صادرات کشاورزی ما به چین ارسال می شود. این مبلغ در سال گذشته ۴۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده است.”

سفیر آمریکا در چین با توجه به گسترش تمایل آمریکایی‌ها برای پایان دادن به روابط اقتصادی با چین پیامد چنین رویکری را ضربه اقتصادی شدید به ۷۵۰ هزار خانواده آمریکایی توصیف کرد که ممکن است شغل خود را از دست بدهند.

گفتنی است مناقشه بین ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر با توجه به موضوعات متعددی از جمله تحریم‌های دولت ایالات متحده علیه شهروندان و مقامات چینی، واردات محدود نیمه هادی‌های چینی، بحث بر سر پلت فرم رسانه‌های اجتماعی متعلق به چین از جمله تیک تاک و نزاع بر سر تایوان به اوج رسیده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا