حقوق بشر

رحیم عفراوی زندانی سیاسی عرب پس از ٢۵ سال حبس آزاد شد

رحیم عفراوی، زندانی سیاسی عرب، بعد از تحمل حدود ۲۴ سال و ٧ ماه زندان بدون حق استفاده از مرخصی، از زندان شیبان اهواز آزاد شد. او ابتدا به محاربه محکوم شده بود و بعدها این حکم به ٢۵ سال حبس توام با تبعید تغییر یافت.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ٢١ بهمن ماه ١۴٠٢ (١٠ فوریه ٢٠٢۴)، رحیم عفراوی ۵۵ ساله و از زندانیان سیاسی عرب اهل سوسنگرد، از زندان شیبان اهواز آزاد شده است.

این زندانی سیاسی در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب به‌ اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شد، اما با اعتراض به پرونده این حکم به ٢۵ سال زندان توام با تبعید به جیرف تخفیف پیدا کرد.

رحیم عفراوی، جهت اجرای حکم حبس به زندان مرکزی جیرفت کرمان تبعید شد.وی پس از سپری کردن ١٣ سال حبس، به زندان کارون و در نهایت دوباره به زندان شیبان اهواز منتقل گردید.

قابل ذکر است که این زندانی سیاسی که پدر دو فرزند است، حین سپری کردن دوره حبس در زندان جیرفت، پدر و مادر خود را از دست داد.

دست راست رحیم عفراوی طی اعتراضات زندان شیبان در سال ۱۳۹۹ پس از شیوع ویروس کرونا، بر اثر ضربه نیروهای گارد زندان زخمی شد و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی، التهاب کرد و توان حرکتی‌اش را برای همیشه از دست داد.

رحیم عفراوی، تیر ماه ١٣٧٨ حال رفتن به محل کار در جاده اهواز، توسط سرنشینان چند خودروی وزارت اطلاعات بازداشت شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا