ورزشی

اظهارات تکان‌دهنده مالک یک تیم در مورد وضعیت فوتبال پایه

به ما پيشنهاد دادند ۱۰۰ ميليون بگيريم و ببازيم

من از بازیکنان ۲۰ میلیون می‌گرفتم به تیم خودم می‌آوردم اما نرخ بازیکن مالی ۱۲۰ میلیون است داور به ما گفت ۱۵ میلیون بده به نفع تیم تو سوت بزنم وگرنه با تیم حریف می‌بندم!

اعتماد ـ روزبه ‌ دلاور: سال‌های سال است که در فوتبال کشورمان شاهد اتفاقات عجیب و غریبی هستیم. ناهنجاری‌هایی که مدام در حال تکرار است. عدم مدیریت صحیح و چشم‌پوشی از تخلفات یا فقدان برخورد قاطع مجریان قانون با افراد خاطی از دلایل مهم وقوع اتفاقات تلخ در این رشته پرطرفدار است. البته در سایر رشته‌های ورزشی هم چه بسا حواشی بر اصل غالب می‌شود اما افکار عمومی نسبت به اخبار فوتبال بیشتر حساس می‌شود که دلایل آن بحثی مجزا می‌طلبد. اتفاقات عجیب و تلخ در فوتبال در سطوح پایین‌تر به دلیل اینکه رسانه‌ها کمتر به آن می‌پردازند بیشتر رخ می‌دهد و عجیب‌تر اینکه برخوردهای قانونی با آن اتفاقات نیز با سرعت کمتری پیگیری می‌شود. تجربه نشان داده حتی در بسیاری از موارد از فجایع رخ داده به سادگی عبور شده است! جواد اسکندری مالک فصل پیش تیم‌ لیگ‌ یکی نهال شمیران درخصوص وضعیت فوتبال پایه روایتی باورنکردنی و تامل‌برانگیز از اتفاقات این حوزه در گفت‌وگو با «اعتماد» مطرح کرده است.

در خلال این گزارش اسامی افراد یا تیم‌هایی با نام مستعار می‌آید. اسامی واقعی نزد خبرنگار اعتماد محفوظ است و در صورت نیاز ارایه خواهد شد. با این حال روزنامه اعتماد حق پاسخگویی برای اشخاصی که تلویحا به آنها اشاره شده، قائل است. همین‌طور اگر نهادهای انضباطی فوتبال یا حتی فرافوتبال بخواهند به این موضوعات ورود کنند روزنامه اعتماد آمادگی کامل خود را اعلام می‌کند. در پایان این نکته را فراموش نکنید که علاوه بر این روایت، روایت‌های متعدد دیگری در مورد رسوخ فساد در فوتبال پایه ایران به دست روزنامه اعتماد رسیده است که شرح مفصل آن را در سالنامه این نشریه که طی چند روز آینده منتشر خواهد شد، خواهید خواند. به امید روزی که فوتبال ایران از این فساد عاری باشد.

‌برای شروع بگویید در چه سطحی تیم‌داری می‌کردید؟

در این چند ساله در لیگ دو و لیگ یک تهران تیم‌داری کردم اما در سطح لیگ برتر هم دستی بر کار داشتم. سالی که گذشت امید نهال شمیران در لیگ یک بود. البته امتیاز این تیم را اجاره کرده بودم و اتحاد دیهیم هم در لیگ دو داشتم و چند سال است که مدرسه فوتبال هم دارم اما امسال واقعا خسته شدم.

‌خرید امتیاز تیم‌های لیگ برتری و لیگ یک چقدر ارزش مالی دارد؟

لیگ برتر ۴ تا ۴/۵ میلیارد و لیگ یک هم ۲ تا ۳ میلیارد است.

‌اجاره تیم‌ها به چه شکلی است؟

یک‌چهارم یا یک‌پنجم قیمت.

‌چه استفاده مالی دارد که امتیاز تیم‌ها را اجاره می‌کنند؟

خب ۹۰درصد به این شکل پیش می‌روند که می‌آیند و می‌گویند امتیاز را می‌خریم برای حضور در رده جوانان. بعد مثلا می‌خواهند ۲۷ بازیکن جوان جذب کنند بعد می‌آیند در یک رده پایین‌تر در لیگ حوزه شرکت می‌کنند تا بتوانند ده بازیکن از نوجوانان را سهمیه جوانان کنند بعد از آن ده بازیکن سهمیه نوجوانان به‌علاوه پانزده بازیکن جوان که اسم‌شان را در لیست ۲۷ نفر رد کردند حداقل نفری صد میلیون می‌گیرند. در مجموع می‌شود چقدر؟ دو میلیارد و پانصد میلیون تومان! امتیازش که سر جایش است و هر سال هم ارزش افزوده دارد البته اینها یکسری بازیکن هستند! در نیم فصل می‌گویند می‌خواهم مثلا هفت بازیکن اضافه کنم یا دوتا بازیکن آزاد اضافه کنم. می‌گوید بیا چندتا هم به عنوان بازیکن مالی رد کنم که در لیگ برتر زیر دویست میلیون نیست و در لیگ یک هم صد تا صد و بیست میلیون پول از بازیکنان می‌گیرند تا رزومه‌ای برای آن بازیکنان شود و چند دقیقه‌ای هم بازی کنند.

‌این تصمیم مالک باشگاه‌ها است یا سرمربی؟

از طرف مالک این تصمیم گرفته می‌شود و به مربی ابلاغ می‌شود. اصلا در قرارداد مربی می‌آید مثلا مالک به مربی می‌گوید ۲ تا بازیکن مالی برای خودت! این می‌شود حقوق مربی!

‌در سطح لیگ برتر؟

هم لیگ برتر و هم لیگ یک و هم لیگ دو!

‌در پایه‌های پرسپولیس و استقلال هم بازیکن مالی حضور دارد؟

دقت کنید پرسپولیس به غیر از امسال و پارسال چند سال است که در پایه‌ها نتیجه نمی‌گیرد؟ با حضور محسن خلیلی جان گرفته البته بازهم این وسط زیرآبی‌هایی اتفاق می‌افتد اما قطعا کمتر شده و بازیکنان فنی جذب کردند که نتیجه گرفتند حالا در استقلال برعکس شده و آنها سال‌ها خوب بودند اما دو، سه سال است که وضعیت خوبی ندارند چون حالا آنها به آن سمت رفتند! دو تیم مطرح هم این کار را می‌کنند حتی تیم (…) که به جرات می‌توانم بگویم ببخشید یکی از فاسدترین تیم‌های پایه در استان از این لحاظ به حساب می‌آید. من بچه جنوب شهر هستم به سختی مربی شدم و نمی‌خواهم شعار بدهم به جان پسرم قسم می‌خورم چون دردش را کشیده بودم آمدم تا این قضایا حداقل در تیم خودم نباشد. آمدم از این و آن کمک گرفتم و سال اول و دوم کار را پیش بردم اما سال سوم که همین پارسال بود واقعا گیر کردم یکسری از دوستان گفتند شما هم پول بگیر حالا کمتر هم شده بگیر تا بتوانی کارهایت را پیش ببری. رو راست کمی رفتم سرقضیه!

‌یعنی از بازیکن پول می‌گرفتید و عضو تیم‌تان می‌کردید؟

در لیگ یک بازیکن مالی ۱۲۰ میلیون می‌دهند من از بازیکن ۲۰ میلیون می‌گرفتم. بازیکنان هم نرخ را می‌دانستند با سر می‌آمدند تیم ما! جالب اینکه هر کسی سالم کار می‌کند را می‌زنند و الان پشت سر من دشمن‌هایی هستند و می‌گویند پول کلان گرفتم و رفتم اما من اگر پول کلان گرفتم چرا مقروض شدم؟

‌در چه سطحی و در کدام تیم اقدام به جذب بازیکن مالی کردید؟

نهال شمیران و لیگ یک. اجاره کرده بودم صادقانه بگویم صاحب امتیاز در جریان نبود‌. بیست تا بیست و پنج میلیون از بازیکنان می‌گرفتم.

‌در این مدت که تیم‌داری کردید با وجود بازیکن مالی چقدر بدهکار هستید؟

طبق اسناد و چک‌هایی که دارم دو و نیم میلیارد بدهکار شدم.‌

‌چقدر درآمدزایی از طریق بازیکن مالی داشتید؟

مثال می‌گویم با اجاره زمین و البسه و دیگر خرج‌ها یک میلیارد و چهارصد میلیون هزینه تیم کردم و دریافتی‌ام از بازیکنان حدود چهارصد و هفتاد میلیون بود.

‌مربی تیم شما هم سهمی داشت؟

مربی تیم شریک من بود و زمانی که دید بدهکار شدم خودش را کنار کشید!

‌در داوری‌ها هم داور پولی هست؟

اگر به نابودی خودم به فوتبال کشیده شود حاضرم اسامی داورها را که رشوه می‌گیرند، بگویم. هم اسامی مالکان و هم مربیان را دراختیار شما می‌توانم قرار دهم.

‌داور چطور درخواست رشوه می‌کرد؟

من چون اذیت شدم می‌خواهم بگویم. فکر کنم هفته چندم لیگ یک امیدها بود. شب بازی فردی ناشناس به صاحب امتیاز تیم نهال شمیران زنگ زدند و گفتند با ۱۵ میلیون بازی را برای شما در می‌آوریم! از طرف داور تماس گرفته بود. والله قسم گفتم من اهل این حرف‌ها نیستم جالب اینکه آن فرد گفته بود اگر شما با داور نبندید با حریف می‌بندد! ما آن بازی را بردیم با کلی جنجال و دعوا. داور در اواخر بازی یک پنالتی برای حریف گرفت و گلر ما را هم مستقیم اخراج کرد. در آن لحظه من به وسط زمین بلندبلند گفتم تو دیشب به من زنگ زدی پول خواستی اما داور جرات نکرد یک کارت زرد به من نشان دهد یا گزارش کند.

‌به نهادهای بالاتر منتقل نکردید؟

به مدرس‌زاده مسوول رده امیدهای تهران اعلام کردم. هم آن بازی و هم دو تا بازی دیگر هم این اتفاق رخ داد و من به مدرس‌زاده گفتم اما هیچ اقدامی نشد و این افراد هنوز مشغول داوری هستند. من می‌توانم به شما اسامی بدهم! یک شخصی هست که برای پول گرفتن گروه تشکیل داده بود الان رییس یکی از بخش‌های فوتبال استان تهران شده است! خودش داور پولی بود و می‌دانستم برای یک تیم با ده میلیون پنالتی گرفت! به این داورها انگار جایزه می‌دهند و به سطح بالاتر می‌روند. خیلی جالب است!

‌اتفاقات عجیب و غریب دیگر هم پیش آمده که بخواهید تعریف کنید؟

بله، بازیکن ما پول از رقیب گرفت تا بد بازی کند یا دروازه‌بان پول گرفت تا گل بخورد از آن بدتر مربی کنار دست من بعدا فهمیدم می‌گفت پول گرفته بودم چینش تیم را به این شکل بگذارم!

‌مربی تیم خودتان؟

بله. دیگر اسم می‌گویم! امسال با تیم (….) بازی داشتیم، آنها در پایین جدول بودند و شرایط جدول طوری بود که ما نه از رتبه خودمان صعود می‌کردیم نه سقوط می‌کردیم، ‌آمدند پیشنهاد دادند که صد میلیون تومان بگیرید و بیایید بازی را ببازید! جالب اینکه پول را نگرفتیم اما بازی را باختیم! سرمربی تیم ما بچه‌محل همان آدم در تیم رقیب بود به من گفت پول نگیریم من هم گفتم باشد اما روز بازی به ذخیره‌ها بازی داد و به او گفتم چرا به اینها بازی دادی، گفت فقط به اینها در این بازی می‌توانم بازی دهم چون بازی ضعیف است! همان بازی را باختیم. شما جای من باشی چه فکر می‌کنی؟

بازیکن چقدر پول می‌گیرد تا بازی را برای حریف دربیاورد؟

۵ میلیون!

‌داور چقدر؟

اوایل فصل ۱۵ میلیون تومان این رقم در هفته‌های آخر و حساس دو، سه برابر می‌شود! فیلم بازی‌ها را رصد کنید تیمی بود که در تمام بازی‌های خانگی‌اش با داورها بست و جالب اینکه تمام بازی‌ها از حریف عقب بود اما درنهایت برنده شد! مگر می‌شود در تمام بازی‌ها کامبک زد؟

در تیم‌های بزرگ‌ پایتخت هم سندی وجود دارد که بازیکن پولی جذب می‌کنند؟

 

افراد مشهور در تیم‌های دیگر هستند که با مدرک حرفم را اثبات می‌کنم اما برای پرسپولیس و استقلال نه‌ و فقط مدرکم این است که بازیکنانی می‌رفتند تست می‌دادند و از آنها طلب پول می‌شد. اما اسامی دارم در فوتبال پایه مشهور هستند. یکی با من دشمن شده که در بدنه هیات فوتبال هم دست در دست است! من جگرش را دارم که بگویم!

بگویید!

آقای (…..) که از طرف کمیته اخلاق مادام‌العمر محروم است، مالک باشگاه (….)! از سران اصلی او است. یکی دیگر (…..) مالک (….) که فساد اخلاقی هم داشت! اینها در کمیته اخلاق پرونده‌شان وجود دارد‌.

‌فساد اخلاقی؟

بله، آقای (….) به همین علت محروم است و الان به اسم شخص دیگری کار می‌کند! خودش آزاد است! یک چیز بگویم مغزتان سوت می‌کشد! پارسال قبل از برگزاری لیگ دو ما اعتراضی داشتیم و تحصن کردیم نسبت به یکسری قوانین. هیات فوتبال اعلام کرد، چهار تا نماینده بفرستید تا با دکتر شیرازی صحبت کنند که یکی از همین نماینده‌ها همین آقای (…..) بود که مادام‌العمر از طرف کمیته اخلاق محروم شده و از طرف هیات فوتبال محکوم است به عنوان راس نماینده‌ها مقبول شیرازی بود و مسوول صحبت کردن بود!

‌شکایت قضایی نداشتند؟

فکر نکنم چون آزاد هستند و بین خودشان حل و فصل کردند. آقای (….) حتی محروم نیست! جالب اینکه اینها مقبول هیات فوتبال تهران هستند و از اینها در هیات فوتبال به عنوان انسان‌های بزرگ اسم می‌برند!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یکی از هفته‌های لیگ یک امیدها بود. شب بازی فردی ناشناس به صاحب امتیاز تیم نهال شمیران زنگ زدند و گفتند با ۱۵ میلیون بازی را برای شما در می‌آوریم! از طرف داور تماس گرفته بود. والله قسم گفتم من اهل این حرف‌ها نیستم، جالب اینکه آن فرد گفته بود اگر شما با داور نبندید با حریف می‌بندد! ما آن بازی را بردیم با کلی جنجال و دعوا. داور دقیقه هشتاد یک پنالتی برای حریف گرفت و گلر ما را هم مستقیم اخراج کرد. داد زدم به داور گفتم تو پول گرفتی اما حتی جرات نکرد کارت زرد به من نشان بدهد!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

امتیاز را می‌خریم برای حضور در رده جوانان. بعد مثلا می‌خواهند ۲۷ بازیکن جوان جذب کنند بعد می‌آیند در یک رده پایین‌تر در لیگ حوزه شرکت می‌کنند تا بتوانند ده بازیکن از نوجوانان را سهمیه جوانان کنند بعد از آن ده بازیکن سهمیه نوجوانان به علاوه پانزده بازیکن جوان که اسم‌شان را در لیست ۲۷ نفر رد کردند حداقل نفری صد میلیون می‌گیرند. در مجموع می‌شود چقدر؟ دو میلیارد و پانصد میلیون تومان! در لیگ برتر زیر دویست میلیون نیست و در لیگ یک هم صد تا صد و بیست میلیون پول از بازیکنان می‌گیرند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا