زنان

تهدید، اخطار و پلمب

مرد جوان، صاحب کافه‌ای در محدوده خیابان ایرانشهر است که کافه‌اش از ابتدای امسال شش‌بار پلمب شده و تعریف می‌کند که مدت‌هاست امنیت روانی و اقتصادی ندارند؛ چون هرروز صبح که کافه را باز می‌کنند ممکن است خبر برسد که تا ۷۲ ساعت دیگر کسب‌وکارشان پلمب می‌شود.

گزارش یک روزنامه از محدودیت‌‏های جدید برای فعالیت کافه‌‏ها و کافه‌های‌‏بازی شهر تهران

هم میهن نوشت: پلمب کافه‌ها به‌دلیل حجاب مشتریان که بخشی از طرح حجاب و عفاف است، از فروردین‌ماه امسال شروع شد و هنوز هم به قوت خودش باقی‌ است. ممکن است بدون هیچ دلیلی پلمب شوند؛ مثل کافه‌ای که مشتری نداشت و اماکن دستور تعطیلی موقت آن را صادر کرد یا کافه دیگری که به‌دلیل نوع حجاب یک دختر ده ساله دستور پلمب گرفت.

مراکز تولیدی و خدماتی را نمی‌توان توقیف کرد، حتی اگر صاحب‌مغازه مرتکب جرم شود

محسن برهانی، حقوقدان: آقایان می‌گویند فلان مغازه را پلمب کردیم، چون این خانم بی‌حجاب در این مغازه بوده و این مغازه را به مرکز فساد و فحشا تبدیل کرده است، اما هیچ مستندی برای این امر وجود ندارد. ماده ۱۱۴ قانون آیین‌دادرسی کیفری می‌گوید، مراکز تولیدی و خدماتی را نمی‌توان توقیف کرد، حتی اگر صاحب‌مغازه مرتکب جرم شود چراکه مسائلی که با اقتصاد و زندگی مردم مرتبط است، برای قانون‌گذار مهم است، مگر اینکه باز بودن این مغازه باعث آسیب و فساد به جامعه شود.

امنیت روانی و اقتصادی نداریم

مرد جوان، صاحب کافه‌ای در محدوده خیابان ایرانشهر است که کافه‌اش از ابتدای امسال شش‌بار پلمب شده و تعریف می‌کند که مدت‌هاست امنیت روانی و اقتصادی ندارند؛ چون هرروز صبح که کافه را باز می‌کنند ممکن است خبر برسد که تا ۷۲ ساعت دیگر کسب‌وکارشان پلمب می‌شود.

افراد ناشناس گزارش می‌دهند

در ۱۰ سال کافه‌داری، تنها جایی که برای پلمب احتمالی کافه به آنها اخطار می‌داد، اداره اماکن بود، اما حالا قبل از اماکن، افراد دیگری وضعیت کافه را گزارش می‌کنند: «بعد از اخطار پلمب، ۷۲ ساعت فرصت می‌دهند تا برای رفع آن اقدام کنیم، در این ۱۰ سال فقط اماکن پلمب می‌کرد، اما در یک‌سال گذشته افرادی به کافه می‌آیند که نمی‌دانی چه کسی هستند؟ اما می‌آیند، چیزهایی می‌نویسند و می‌روند و چند روز بعد هم اماکن می‌آید و پلمب می‌کند.»

قبل از اعتراضات سال گذشته و آغاز یک‌دوره پر فشار برای کافه‌ها، روال پلمب بابت حجاب اجرا می‌شد، اما شرایط متفاوت و حساسیت‌ها کمتر بود: «قبلاً هم ماجرای پلمب‌شدن سر نوع حجاب وجود داشت، اما به این اندازه حساس نبود که از طرف مشتری نادیده گرفته شویم. الان از نظر مردم مبارزه فقط در کافه ادامه دارد، اما دودش فقط به چشم کافه‌دار می‌رود.

محدوده خیابان انقلاب فضای امنیتی بیشتری دارد

قرار گرفتن در محدوده خیابان انقلاب کار را برای‌شان سخت‌تر کرده است. مدیر کافه تعریف می‌کند که به‌واسطه محل کافه در این محدوده که فضای امنیتی بیشتری دارد، کار آنها را پیچیده‌تر کرده است: «این فشار هم از سمت اماکن و ارشاد نبود. برای مثال همیشه یگان ویژه، حجاب‌بان و لباس شخصی که نمی‌دانیم برای کدام دستگاه هستند، در این محدوده حضور دارند.

کافه‌های منطقه شش محدود می‌شوند؟

صاحب کافه دیگری می‌گوید:  تابستان امسال برای دریافت مجوز کسب اقدام کرده و به آنها اعلام شده که قرار است در محدوده منطقه شش، جواز کسب صادر نشود. آنها هم جواز کسب دیگری به غیر از کافه دریافت کردند./مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا