چرخانگوناگون

پایگاه‌های ایالات متحده در خاورمیانه کجا هستند؟

بزرگترین پایگاه ایالات متحده در خاورمیانه در قطر واقع شده که به نام پایگاه هوایی العدید شناخته می‌شود. پایگاهی که در سال ۱۹۹۶ در این کشور عربی حاشیه خلیح فارس ساخته شد.  سایر کشورهایی که ایالات متحده در آنها حضور دارد عبارتند از بحرین، کویت، عربستان سعودی و امارات عربی متحده.

یورونیوز، ایالات متحده چندین دهه است که پایگاه‌هایی در سراسر خاورمیانه دارد. در اوج خود، بیش از صد هزار نیروی آمریکایی در افغانستان در سال ۲۰۱۱ و بیش از ۱۶۰ هزار نیرو هم در سال ۲۰۰۷ در عراق حضور داشتند.

در حالی که این تعداد پس از خروج آمریکا از افغانستان در سال ۲۰۲۱ بسیار کمتر شده اما همچنان حدود ۳۰ هزار سرباز آمریکایی در سراسر منطقه خاورمیانه حضور دارند.  علاوه بر این، از زمان آغاز جنگ اسرائیل و غزه در ماه اکتبر، ایالات متحده به طور موقت هزاران نیروی اضافی از جمله با کشتی‌های جنگی را به منطقه اعزام کرده است.

بزرگترین پایگاه ایالات متحده در خاورمیانه در قطر واقع شده که به نام پایگاه هوایی العدید شناخته می‌شود. پایگاهی که در سال ۱۹۹۶ در این کشور عربی حاشیه خلیح فارس ساخته شد.  سایر کشورهایی که ایالات متحده در آنها حضور دارد عبارتند از بحرین، کویت، عربستان سعودی و امارات عربی متحده.

ایالات متحده تقریبا ۹۰۰ سرباز هم در سوریه دارد که در پایگاه‌های کوچکی مانند میدان نفتی العمر و الشدادی عمدتا در شمال شرق این کشور قرار دارند. یک پایگاه کوچک در نزدیکی مرز این کشور با عراق و اردن وجود دارد که به پادگان التنف معروف است.

۲ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی هم در عراق وجود دارند که در اطراف تأسیساتی مانند اتحادیه ۳ و پایگاه هوایی عین‌الاسد پراکنده شده‌اند، اگرچه مذاکرات درباره آینده این نیروها ادامه دارد و دولت عراق خواستار خروج کامل آنها از این کشور شده است.

چرا نیروهای آمریکایی در منطقه مستقر هستند؟

نیروهای آمریکایی به دلایل مختلف در خاورمیانه مستقر هستند و در بیشتر این موارد با مجوز هر دولت در آنجا حضور دارند. در برخی از کشورها مانند عراق و سوریه، نیروهای آمریکایی برای مبارزه با شبه‌نظامیان داعش در آنجا حضور دارند و همچنین به نیروهای محلی کمک می‌کنند. اما در سالهای اخیر درخواست‌ها برای خروج این نیروها از سوی دولت عراق افزایش یافته و حملات هم از سوی نیروهای تحت حمایت ایران به این پایگاه‌ها شدت یافته است.

اردن، متحد کلیدی ایالات متحده در منطقه، صدها مربی آمریکایی دارد و تمرینات نظامی گسترده‌ای را در طول سال برگزار می‌کنند.

در موارد دیگر، مانند قطر و امارات، نیروهای آمریکایی برای اطمینان بخشیدن به متحدان، انجام آموزش حضور دارند و در صورت نیاز در عملیات در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا پایگاه های نظامی خارجی در ایالات متحده وجود دارد؟

در حالی که متحدان واشنگتن گاهی نیروهای خود را برای آموزش یا کار با نیروهای آمریکایی می‌فرستند، هیچ پایگاه نظامی خارجی در داخل ایالات متحده وجود ندارد.

برج ۲۲

برج ۲۲، جایی که حمله هواپیمای بدون سرنشین یکشنبه رخ داد و سه سرباز ذخیره ارتش آمریکا را کشت، یک مکان استراتژیک مهم دارد چرا که در شمال شرقی ترین نقطه‌ای که مرزهای این کشور به سوریه و عراق می‌رسد ساخته شده است.

برج ۲۲ در نزدیکی پادگان التنف قرار دارد که در آن سوی مرز در سوریه قرار دارد و تعداد کمی از نیروهای آمریکایی را در خود جای داده است. تنف در مبارزه با داعش نقشی کلیدی داشت وهمچنین به گفته مقام‌های آمریکایی  به عنوان بخشی از استراتژی این کشور برای مهار تقویت نظامی ایران در شرق سوریه نقش آفرین بود.

 

آمریکا بیش از ۴۵ هزار نظامی در منطقه خاورمیانه دارد + نقشه

آفتاب نیوز-طی روزهای اخیر نقشه‌ای از پراکندگی استقرار نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه منتشر شد.

در این نقشه که بازتاب خاصی در رسانه‌های منطقه داشت مشخص شد بیشترین حضور نظامی رسمی آمریکا در کویت است که ۱۳ هزار و ۵۰۰ نظامی در این کشور دارد. بعد از کویت به ترتیب:

– بحرین: ۹۰۰۰ نظامی آمریکایی

– قطر: ۸۰۰۰ نظامی آمریکایی

– امارات متحده عربی: ۳۵۰۰ نظامی آمریکایی

– اردن: ۲۹۰۰ نظامی آمریکایی

– عربستان سعودی: ۲۷۰۰ نظامی آمریکایی

– عراق: ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی

– سوریه: ۹۰۰ نظامی آمریکایی

و عمان هم چند صد نفر اعلام شده است.

در این بین دولت آمریکا حاضر به اعلام رقم رسمی نظامیان خود در فلسطین اشغالی نیست. با این حال شمار نظامیان آمریکایی که تا پایان سال ۲۰۲۳ در کشورهای خاورمیانه مستقر بودند ۴۵ هزار و ۴۰۰ نفر اعلام شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا