احزاب و شخصیت‌هاچرخان

خانهٔ آمریکای لاتین محکوم می‌کند: نفرت، نژادپرستی و دروغ بیشتر در نشست فاشیست‌ها در واشنگتن

برگردان: ایرج زارع

ما از طرف «خانهٔ آمریکای لاتین» خواستار محکومیت خستگی‌ناپذیر رشد فاشیسم جدید و تلاش‌های آن برای ایجاد بین‌المللی از بربریت و فرهنگ نفرت هستیم. ما باید با تمام ابزارهایی که در اختیار داریم، برای ترویج تفکر انتقادی علیه دستکاری و دفاع از انسان‌گرایی و همبستگی به کار خود ادامه دهیم.

بیانیهٔ خانهٔ آمریکای لاتین

کنفرانس «کنش سیاسی محافظه‌کار» (CPAC) به‌تازگی آخرین حملهٔ خود را بین ۲۱ و ۲۴ فوریه آغاز کرده است. همان‌طور که از نامش پیداست، «کنش سیاسی محافظه‌کار» به ترویج «ارزش‌های محافظه‌کارانه» در جهان اختصاص دارد و امروز ویترینی برای هماهنگی خودنمایی نیروهای فاشیسم جدید است.

در میان نمایندگان شناخته‌شدهٔ راست افراطی که در صحنهٔ کنفرانس خودنمایی کردند، سانتیاگو آباسکال (Santiago Abascal)، رهبر حزب اسپانیایی فوکس (Vox) برجسته بود که به هذیان‌های «ایبروسفرا»* بازگشته بود. او تهدید «سوسیالیسم» را محکوم کرد و با تهمت‌های زشت و ناهنجار به انقلاب کوبا حمله کرد. وارث اسپانیای منحط امپریالیستی که بارها از سوی استقلال‌طلبان ما شکست خورد، به خود اجازه داد تا به‌شیوهٔ زشتی از شعار «زنده‌باد کوبای آزاد» استفاده کند.

سخنرانان به‌طور کلی به نام آزادی، خانواده،‌ مسیحیت، سنت و احترام به مالکیت مقدس صحبت کردند و عبارات رایج ارتجاع را با لحنی بین آخرالزمانی و مسیحایی تکرار کردند. آنان خود را ناجیان دنیای در خطر معرفی کردند، نه به‌دلیل بحران اقلیمی یا سرمایه‌داری وحشی، بلکه به‌دلیل گرایش‌های «انحلال‌کننده» که برای آنان مفهوم عدالت اجتماعی، مبارزه با دگرگونی‌های اقلیمی، فمینیسم، دفاع از نقش نظارتی دولت، جنبش‌های دگرباشان جنسی، تهاجم «ازدحام» مهاجران و «دشمنان» دیگر را دربرمی‌گیرد.

ترامپ در یک سخنرانی علنی انتخاباتی، بی‌شرمانه بلاهایی را که امروز گریبان ایالات متحد را گرفته است، به‌عنوان «کشورهای جهان سوم» و «جمهوری‌های موزفروش» به‌تصویر کشید، گویی می‌توان داستان استثمار و غارت قاره‌مان و کل جنوب را از مداخله‌گرایی امپراتوری جدا کرد.

بر اساس تحلیلی که در روزنامهٔ لا خورنادا (La Jornada)، مکزیک، منتشر شد، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحد «تهدید به انجام بزرگترین اخراج مهاجران در تاریخ ایالات متحد را تکرار کرد». و افزود: «هیچ گزینهٔ دیگری وجود ندارد، زیرا (…) مردم ما را می‌کشند،‌ کشور ما را می‌کشند»، زیرا «میلیون‌ها و میلیون‌ها نفر به‌طور مستقیم از زندان‌ها، نهادهای روانی و آسایشگاه‌ها به خاک ایالات متحد می‌آیند»، از جایی که «بیمارانی که انواع شدید شکنجه و حتی آدم‌خواری را انجام می‌دهند، بستری می‌شوند».

بیگانه‌هراسی، نژادپرستی، ترس غیرمنطقی از «دیگری»، برتری‌طلبی سفیدپوستان، مردسالاری و دروغ‌های آشکار از ویژگی‌های این راست افراطی است که خود را به‌عنوان «دگراندیش»، «طغیانگر» و رهبر براندازی ضدنظام معرفی می‌کند.

لا خورنادا در پاسخ به آنچه «تجلی‌های غیرانسانی» «کنش سیاسی محافظه‌کار» نامید، بر «فوریت یافتن ابزارهای اجتماعی و فکری برای مبارزه با لفاظی که بر مغالطه‌ها مبتنی است و به ابتدایی‌ترین و تهاجمی‌ترین غرایز جامعه متوسل می‌شود» پافشاری کرد.

ما از طرف «خانهٔ آمریکای لاتین» خواستار محکومیت خستگی‌ناپذیر رشد فاشیسم جدید و تلاش‌های آن برای ایجاد بین‌المللی از بربریت و فرهنگ نفرت هستیم.

ما باید با تمام ابزارهایی که در اختیار داریم، برای ترویج تفکر انتقادی علیه دستکاری و دفاع از انسان‌گرایی و همبستگی به کار خود ادامه دهیم.

هاوانا، ۲۶ فوریهٔ ۲۰۲۴

——————————

* ایدهٔ ایبروسفرا ترویج یک حوزهٔ‌ نفوذ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. این پروژه به‌دنبال گردهم آوردن رهبران محافظه‌کار و راست افراطی در دو سوی اقیانوس اطلس است. برای این کار دشمنان منطقه‌ای و جهانی را مطرح می‌کند. دشمنان منطقه‌ای دولت‌ها و بازیگران مترقی هستند مانند انجمن سائوپولو و گروه پوئبلا، و دشمنان جهانی قدرت‌های رو به رشد روسیه و چین هستند. حزب راست افراطی فوکس این ایده را ترویج می‌کند و در تلاش است تا از طریق آن جایگاهی در آمریکای لاتین و اسپانیا بیابد. م.

برگردان: ایرج زارع

منبع: وب‌سایت کوبادباته (Cubadebate)، وابسته به حزب کمونیست کوبا

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا