اخبار

خالی بودن حوزه‌های رای‌گیری در سایه تحریم انتخابات فرمایشی

ویدیو‌های منتشر شده از شهرهای مختلف ایران، از خلوت بودن حوزه‌های اخذ رای حکایت دارند که تلاش‌های رأس “نظام” و دستگاه‌های تبلیغاتی حکومتی برای افزایش شرکت در انتخابات بیهوده بوده و اثری بر افکار عمومی نداشته است و مردم با تحریم گستردهٔ انتخابات  فرمایشی  “نه بزرگ”  خود را صادر کردند. و به دیکتاتوری ولایی نشان دادند که دیگر تحمل این رژیم را ندارند. دستگاه‌های تبلیغاتی دیکتاتوری حاکم نیز دیگر با ‌هیچ ترفندی نه توانست این واقعیت را کتمان کنند….

به گزارش دویچه وله فارسی، در این بارۀ می نویسد:” بر اساس نظرسنجی موسسه “گَمان” در هلند که حدود یک‌ماه پیش از انتخابات صورت گرفت، بیش از سه‌چهارم مردم ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نمی‌کنند و در صورت برگزاری یک رفراندوم، رای حدود ۷۵درصد از آن‌ها “نه به جمهوری اسلامی” است.”

پیش از انتخابات امروز، بسیاری از احزاب و سازمانهای سیاسی و همچنین چهره‌های سیاسی، فعالان مدنی و حقوق بشری در داخل و خارج از ایران با صدور بیانیه‌ و اعلامیه های متعددی اعلام مواضعی شفاف تاکید کرده‌ بودند که در این انتخابات فرمایشی شرکت نمی‌کنند و از مردم خواسته بودند تا از حضور در انتخابات خودداری کنند. پاسخ شایته مردم را امروز دریافت کردند.

در همین زمینه، فرمانده انتظامی آذربایجان غربی روز چهارشنبه ۹ اسفندماه در گفتگو با رسانه‌های حکومتی جمهوری سلامی ایران، از شناسایی و بازداشت ۵۰ نفر “گرداننده صفحات مجازی” در این استان به دلیل آنچه که او “اقدام به تشویش اذهان عمومی و دعوت به عدم مشارکت در انتخابات” نامید، خبر داد.

با وجود این، رسانه‌های حکومتی در ایران مانند سال‌های گذشته، به دروغ متوسل شده و از تصاویر قدیمی سال‌های گذشته نیز استفاده کرده‌‌اند.

یک منبع در ستاد انتخابات استان تهران، در گفت‌وگو با دویچەولە فارسی، ضمن تاکید بر مشارکت پایین شهروندان این استان، گفت: «برآوردهای اولیه ما حاکی از این است کە تا ساعت ١٢ ظهر، تنها کمر از  ۱۴ درصد واجدان شرایط رای‌دهی در استان تهران بە پای صندوق‌های رای رفتەاند.» ۸۶ درصد  مردم حضور در رای دادن را نداشتند.

بر اساس اعلام رسمی منابع حکومتی، در این‌ دوره از انتخابات، ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ نفر واجد شرایط اخذ رای محسوب می‌شدند.

با این حال، ستاد انتخابات کشور، مشابه روال معمول گذشته در چند نوبت زمان اخذ رأی را تمدید کرده است. در آخرین نوبت این زمان تا ساعت ۲۴ روز جمعه تمدید شده است.

مردم ستمدیده میهن ما به خوبی درک کرده اند که این رژیم توان بازتولید امکانات مادّی‌ ضرور و کسب اعتبار نظری برای رفع بحران‌ها و به‌خصوص متحول کردن پایگاه اجتماعی‌اش را ندارد وتشت رسوایی رژیم از بامش افتاده است و وعده‌های تکراری و توخالی خامنه‌ای دیگر کسی را نمی‌فریبد.

مدت‌هاست که تغییرهای صوری و از جمله برگزاری انتخابات نمایشی دیگر اثری بر افکار عمومی ندارد. امروز به صورت عیان و آشکار، آن دسته از اصلاح‌طلبان نیز متوجه پیامدهای این وضع مخرب شدند که با مردم نمیشه شوخی کرد، گرچه با تأخیری طولانی. آنان خوب می‌دانند که طرح شعارهایی مانند “روزنه‌گشایی” برای تشویق مردم به شرکت در انتخابات نه‌تنها بی‌اثر شد، بلکه آن بخش از اصلاح‌طلبان را که تمایل شرکت انتخابات فرمایشی داشتند، در برابر افکار عمومی در جایگاه بدتری هم قرار داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا