بین‌المللی

نیکاراگوئه از آلمان به دلیل حمایت از تل آویو در نسل کشی و جنگ غزه شکایت کرد

نیکاراگوئه روز جمعه از آلمان به دلیل حمایت مالی و نظامی از اسرائیل، قطع کمک‌های مالی به آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) و تسهیل نسل‌کشی در دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، نیکاراگوئه در شکایت خود از دیوان بین‌المللی دادگستری خواست تا با صدور حکم موقت، برلین را موظف به توقف کمک نظامی به اسرائیل کند.

نیکاراگوئه استدلال کرده است که آلمان کنوانسیون مقابله با نسل‌کشی (۱۹۴۸) و کنوانسیون ژنو درباره قوانین جنگی (۱۹۴۹) در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را نقض کرده است.

پیشتر آفریقای جنوبی شکایتی علیه اسرائیل به دلیل نقض کنوانسیون نسل‌کشی به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه کرده‌ بود.

نخستین جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره بررسی شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل در پرونده نسل کشی این رژیم در نوار غزه روز پنجشنبه ۲۱ دی برگزار شد. در جریان این نشست، نماینده آفریقای جنوبی و تیم حقوقی این کشور به طور جداگانه تاکید کردند که رژیم اسرائیل کشتار جمعی را تشدید کرده‌است و نسل‌کشی و کشتار فلسطینیان در غزه باید متوقف شود.

جلسه دوم نیز فردای همان روز (جمعه ۲۲ دی) برگزار شد و چند هفته به قضات دادگاه فرصت داده‌شد تا حکم خود را در این پرونده صادر کنند.

حکم اولیه دیوان بین‌المللی دادگستری درباره شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل جمعه ششم بهمن صادر شد و بر اساس آن، اسرائیل ملزم شد که اقداماتی را در راستای ممانعت از نسل‌کشی در غزه انجام دهد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا