جوانان

سلب حق اسکان از دانشجویان

روز چهارشنبه مورخ ۹ اسفند معاونت آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی از مجازی شدن کلاسهای درسی از ۱۹ اسفند خبر داد. متعاقب این خبر، معاونت دانشجویی این دانشگاه در اطلاعیه‌ای واکنش‌برانگیز، از لزوم تخلیه خوابگاه‌ها تا ۱۷ اسفند و عدم امکان اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها تا پایان سال جاری خبر داد….

این در حالی‌ست که دانشجویان اجاره‌بهای اسکان در روزهای مذکور را در ابتدای نیمسال پرداخت کرده‌اند. همچنین، بسیاری از دانشجویان در دهه پایانی اسفند زمان دفاع از پایان‌نامه را تنظیم نموده‌اند. گروهی دیگر از دانشجویان نیز برای هفته آخر سال بلیط بازگشت به محل سکونت خود را تهیه کرده‌اند. تمامی این موارد نشان از آن دارد که دانشگاه علامه قصد دارد با پایمال نمودن حق اسکان دانشجویان خوابگاهی، آنان را در روزهای پایانی سال و در آستانه تعطیلات نوروز، آواره سازد.

از سوی دیگر دانشگاه شروع ماه رمضان را بعنوان دلیلی برای تخلیه خوابگاه و قطع خدمات رفاهی عنوان کرده است. این دلایل واهی در صورتی عنوان می‌شود که دانشگاه علامه طباطبایی در سالهای پیشین نه تنها در ایام ماه رمضان خوابگاه را تعطیل نکرده بود بلکه غذای دانشجویی را در قالب وعده‌های افطار- سحر توزیع می‌نمود.

بنظر می‌رسد در راستای سیاست حذف خدمات و کالاهای عمومی، این بار دانشگاه علامه سعی دارد از هر فرصتی برای محدودسازی امکانات رفاهی استفاده نماید. رئیس و معاونین دانشگاه علامه طباطبایی در فضای رسانه‌ای همواره بر بودجه کافی و نبود مشکلات مالی تأکید می‌کنند اما در زمانی که پای مسائل عینی به میان می‌آید، خود را زیر فشار و مضیقه مالی جلوه می‌دهند. در بهمن ماه سال جاری، دانشگاه علامه سعی بر عدم توزیع غذای دانشجویی در ایام میان دو نیمسال داشت که با اعتراضات چهار روزه در خوابگاه‌های پسرانه، تا حدودی از این تصمیم عقب‌نشینی نمود.

حال با اعلام تصمیم دانشگاه مبنی بر لزوم تخلیه خوابگاه‌ها تا ۱۷ اسفند، دانشجویان ساکن خوابگاه مجدداً اعلام نموده‌اند که به این تصمیم اعتراض خواهند کرد و در صورت اصرار دانشگاه بر تصمیم خود، با این موضوع مقابله نموده و تا زمان دلخواه در خوابگاه‌ها باقی خواهند ماند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا