زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتصاب و تجمع کارگران پالایشگاه‌های پارس جنوبی؛ کارفرمایان، کارگران را تهدید کردند!

کارگران پیمانکاری مجتمع‌های گاز پارس جنوبی، مقابل ساختمان اداریِ پالایشگاه‌های مجتمع گاز تجمع کردند و کارگران برخی از این پالایشگاه‌ها به نشانه‌ی اعتراض دست از کار کشیدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از کارگران پیمانکاری مجتمع‌های گاز پارس جنوبی، امروز شنبه، ۱۲ اسفندماه، مقابل ساختمان اداریِ پالایشگاه‌های مجتمع گاز تجمع کردند و کارگران برخی از این پالایشگاه‌ها به نشانه‌ی اعتراض دست از کار کشیدند.

بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان استیجاری از جمله مهم‌ترین مطالبات این کارگران است.

علیرضا میرغفاری در خصوص اعتراضاتِ اخیر کارگرانِ پالایشگاه‌‎های گاز پارس جنوبی به ایلنا گفت: کارگران مجتمع پارس جنوبی شنبه‌های متولی در اعتراض به‌عدم تحقق خواسته‌های چند ساله‌ی خود مقابلِ پالایشگاه‌ها تجمع کردند. این تجمعات چندین شنبه‌ی متوالی ادامه داشت اما دو هفته‌ی اخیر کارگران تجمعاتِ خود را متوقف کردند. ما در واقع به احترام ایامِ بهمن ماه این اعتراضات را متوقف کردیم تا عملکردِ مسئولان را ببینیم و اگر قرار است اقدامی انجام دهند در این دو هفته فرصتِ کافی داشته باشند.

وی بیان کرد: در این بازه‌ی دو هفته‌ای نه تنها هیچ اقدامی از سوی مسئولان صورت نگرفت، که اتفاقات تلخی هم رقم خورد؛ از جمله کارفرمای پالایشگاه دوازدهم اقدام به جابه‌جایی خوابگاهِ کارگران کرد. در حالی که خوابگاهِ فعلی کارگران شرایطِ بسیار بدی دارد، کارفرما به دنبال این بود که با انتقال کارگران به خوابگاهِ دیگر، شرایط کارگران را بدتر کند.

میرغفاری ادامه داد: تعدادی از همکاران نیز در پالایشگاه‌های دیگر تهدید به جابه‌جایی و یا حذف اضافه‌کاری شدند. در پالایشگاه سوم نیز کارفرما راننده‌ای را به دلیلِ اعتراض به حقوق ۸ میلیون تومانیِ خود بعد از ۱۳ سال، اخراج کرد.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران پالایشگاه‌های گاز استان بوشهر گفت: در برخی از پالایشگاه‌ها نیز از کارگران بدون رعایتِ کرامتِ آن‌ها، تست اعتیاد مقابل ورودی گرفتند.

میرغفاری گفت: در کنار همه‌ی این موارد، کیفیتِ غذای کارگرانِ پالایشگاهِ هفتم نیز به قدری وخیم شد که این کارگران مجبور شدند اواخر هفته‌ی گذشته از خوردن غذا خودداری کنند.

طومار پرستاران مشهدی: چرا «اضافه‌کار اجباری» همچنان برقرار است؟!

پرستاران مشهدی با امضای طوماری نسبت به اضافه‌کار اجباری و حق‌الزحمه ناچیز آن اعتراض کردند.

شماری از پرستاران مشهدی در تماس با خبرنگار ایلنا، از تنظیم طوماری توسط پرستاران بیمارستان‌های دولتی مشهد در اعتراض به اضافه کار اجباری و حق‌الزحمه‌ی ناچیز آن خبر دادند.

این پرستاران افزودند: قرار است به همراه جمعی از نیروهای فوریت‌‌های پزشکی حضوراً به دیوان عدالت مراجعه کنیم و نسبت به اجرا نشدن آرای قبلی دیوان در مورد اضافه کار اجباری پرستاران، شکایت جدید ثبت نماییم.

به گفته آن‌ها، بیمارستان‌ها آرای اخیر دیوان عدالت را اجرا نمی‌کنند و همچنان اضافه‌کار اجباری در مراکز درمانی دولتی کشور برقرار است.

کارگران نفت فلات قاره لاوان، همچنان معترض به محدودیت‌های مزدی

کارگران شرکت فلات‌قاره شاغل در جزیره لاوان همچنان به محدودیت‌های مزدی اعتراض دارند.

شماری از کارگران شرکت فلات‌قاره شاغل در جزیره لاوان در تماس با خبرنگار ایلنا اظهار داشتند:  جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ مجددا و در اعتراض به عدم پاسخگویی به خواسته‌های قانونی‌مان تجمع اعتراضی برگزار کردیم.

این کارگران مهم‌ترین خواسته‌های خود را به این ترتیب عنوان کردند: حذف سقف حقوق، اصلاح کف حقوق، حذف محدودیت بر حق سنوات، اجرای کامل ماده ده قانون نفت، پرداخت بک-پی ماده ده، عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی و توقف دست‌اندازی به صندوق بازنشستگی نفت.

آن‌ها افزودند: در ماه‌های اخیر بارها اعتراض کرده‌ایم اما گویا گوش شنوایی در وزارت نفت برای شنیدن خواسته‌های ما نیست.

کارگرانی که هنوز عیدی نگرفته‌اند!

کارگران واحدهای کوچک و فروشگاهی هنوز عیدی پایان سال خود را دریافت نکرده‌اند.

کارگران یک فروشگاه برند فرش در تهران در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم واریز عیدی پایان سال خود انتقاد کردند.

این کارگران افزودند: با وجود اینکه به نیمه اسفند نزدیک شده‌ایم، هنوز عیدی ما واریز نشده است.

این در حالیست که براساس اخبار دریافتی، کارگران در بسیاری از واحدهای کوچک، متوسط و فروشگاهی کشور، هنوز عیدی و پاداش پایان سال خود را دریافت نکرده‌اند.

آرمین خوشوقتی، کارشناس ارشد حقوق و روابط کار، در این رابطه گفت: عرفاً عیدی باید قبل از پایان سال به کارگران پرداخت شود؛ عیدی و پاداش پایان سال، به معوقات مزدی کارگران در سال جاری مربوط می‌شود و باید قبل از پایان سال به کارگران پرداخت شود.

به گفته این کارشناس حقوقی، کارگران باید قبل از پایان اسفند عیدی خود را تمام و کمال دریافت کنند و هر نوع تاخیر در این زمینه به منزله‌ی تخلف از قانون است.

خوشوقتی ادامه داد: مبلغ عیدی نیز در قانون مشخص شده است و اگر کارفرمایی کمتر از میزان قانونی عیدی پرداخت کند، کارگران حق طرح شکایت دارند و می‌توانند شکایت خود را در مراجع حل اختلاف وزارت کار ثبت نمایند.

او تاکید کرد: در زمینه عیدی، علاوه قانون «عرف کارگاهی» نیز اهمیت دارد و کارفرما نمی‌تواند بدون توافق کارگران از عرف جاری کارگاه تخطی کند.

مرگ یک سیمبان بر اثر سقوط از ارتفاع تیرک

یک کارگر سیمبان در حین فعالیت شغلی خود دچار حادثه سقوط شد و جان باخت.

یک منبع کارگری با اعلام خبر فوت یک کارگر سیمبان به خبرنگار ایلنا گفت: یکی از کارگران سیمبان شاغل در شرکت توزیع برق شهرستان دامغان استان سمنان حین انجام کار دچار حادثه سقوط از تیرک برق شده و جان باخت.

این فعال کارگری اداره برق سمنان در تشریح جزئیات این حادثه گفت: متاسفانه این سیمبان اهل روستای «دستجرد» شاهرود که به نام «پیمان عرب عامری» شهرت دارد، در ارتفاع تیرک در حال رفع مشکل و ترمیم شبکه برق منطقه روستایی «سطوه» بود که به دلیل پوسیدگی تیرک برق از ارتفاع به سطح زمین سقوط می‌کند.

به گفته وی؛ اکثر تیرک‌های برق منطقه روستایی سطوه به دلیل اسیدی بودن خاک، پوسیده شده‌اند و علارغم اینکه مسئولان اداره برق منطقه از این موضوع آگاهند بازهم سیمبانان خود را بدون تجهیزاتی مانند بالابر به منطقه اعزام می‌کنند.

در انتظارِ تائید و اجرای «طرح ساماندهی»

کارگران ارکان ثالث نفت از شورای نگهبان درخواست کردند طرح ساماندهی به تایید برسد.

نمایندگان کارگران ارکان ثالث نفت و گاز کشور در تماس با خبرنگار ایلنا، از ارسال نامه‌ها و پیام‌های جداگانه به شورای نگهبان خبر دادند.

این کارگران افزودند: در روزهای اخیر، با ارسال نامه‌هایی جداگانه خطاب به شورای نگهبان، خواستار تایید نهایی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت شده‌ایم؛ بیش از دو سال است که در بیم و امید و به انتظار ابلاغ و اجرای طرح ساماندهی نشسته‌ایم؛ حالا توقع داریم قبل از پایان سال کار به سرانجام خوش برسد و تایید نهایی شورای نگهبان به ریاست مجلس شورا ابلاغ شود.

به گفته این کارگران، مهم‌ترین بند طرح ساماندهی «حذف پیمانکاران و واسطه‌ها از نهادهای مختلف از جمله وزارت نفت» است که در یک ساختار سلسله مراتبی و ناعادلانه، یک نظام برده داری نوین را در زیرمجموعه‌های نفت و گاز کشور مستقر کرده‌اند.

کارگران ارکان ثالث نفت با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی روز سی‌ام بهمن ماه به شورای نگهبان ارسال شده و امیدواریم طبق روال همیشگی ده تا پانزده روز بعد از ارسال، پاسخ شورای نگهبان ابلاغ شود؛ افزودند: با تایید شورای نگهبان، رئیس مجلس شورا طرح را برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد کرد و سپس، طرح ساماندهی، تبدیل به قانون ساماندهی می‌شود و همه نهادهای مشمول مکلف به تبعیت از آن هستند.

به گفته این کارگران در صورتی که کار طبق پیش بینی‌ها پیش برود، مراحل اجرای طرح ساماندهی استخدام از روزهای آغازین سال آینده کلید خواهد خورد و کارگران شرکتی و ارکان ثالثِ مشمول با اجرای آن «قرارداد مستقیم» می‌شوند.

کارگران شهرداری ایرانشهر؛ ۶ ماه معوقات مزدی و ۱۶ سال عدم دریافت عیدی

کارگران شهرداری ایرانشهر خواستار توجه جدی مسئولان قضایی استان به مشکل۶ ماه معوقات مزدی و ۱۶ سال عیدی خود شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شهرداری ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان که در بخش‌های خدمات، فضای سبز، عمران، آتش نشانی، نقلیه و سد معبر مشغول کارند؛ تا ۶ماه معوقات مزدی طلبکارند به همین دلیل از مسئولان قضایی استان درخواست کردند پیگیر دریافت حداقل بخشی از مطالبات عقب‌افتاده آن‌ها باشند.

یکی از این کارگران گفت: حدود ۴۰۰ کارگر شاغل در شهرداری ایرانشهر هستیم که با ۶ ماه حقوق معوقه از پیگیری مسئولان مستقر در ایرانشهر قطع امید کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه مسئولان شهری توجهی به مطالباتمان نمی‌کنند بنابراین از نهاد قضایی درخواست داریم چاره‌ای برای وصول مطالبات کارگران بیندیشد، افزود: جدا از حقوق، حدود ۱۶ سال است که از شروع به کار ما در شهرداری می‌گذرد اما هنوز عیدی و پاداشی دریافت نکرده‌ایم.

این کارگر خطاب به مسئولان قوه قضائیه گفت: چرا شهرداری منابع مالی که هر ساله از دولت برای پرداخت عیدی به کارگران دریافت می‌کند را بابت مخارج دیگر هزینه می‌کند.

وی با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی برای وصول مطالبات عقب افتاده خود از مسئولان دولتی انجام داده‌ایم اما نتیجه‌ای دربرنداشته، در پایان گفت: بی‌توجهی به کارگران در شهرداری ایرانشهر باعث لطمه زدن به زندگی آنان شده است که باید جلوی این نابسامانی را گرفت هرچند ما کارگران فقط امیدمان به قوه قضائیه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا