گوناگون

ادامه وضعیت بحرانی در سیستان و بلوچستان: مدیرعامل آب منطقه‌ای از سرریز چهار سد در بارندگی‌ها خبر داد

خبرگزاری فارس یکشنبه ۱۳ اسفند به نقل از محمد امین بارانی، مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان از سرریز چهار سد در این استان خبر داد. …

بارندگی‌های هفته گذشته به جاری‌شدن سیل و بسته‌شدن راه ارتباطی ده‌ها روستا منجر شده است و ساکنان این مناطق همچنان به امدادرسانی فوری احتیاج دارند. مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: «بارندگی‌های هفته گذشته باعث شد سدهای مخزنی پیشین در شهرستان سرباز با حجم ۱۷۵میلیون متر مکعب، سدزیردان در منطقه دستیاری چابهار باحجم مخزن ۲۰۷میلیون مترمکعب سد شی کلک در شهرستان چابهار با حجم ۱۰میلیون مترمکعب و سدخیر آباد نیکشهر با حجم ۲۷ میلیون مترمکعب آبگیری و سرریز شود.» او افزود: «همچنین این بارش‌ها باعث آبگیری و سرریز سدهای تغذیه‌ای سارادان ایرانشهر وشمس آباد سراوان و افزایش آب سد ماشکید علیا شده است».

همزمان، روزنامه اعتماد در گزارشی هشدار داد باتوجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی و این‌که از ۱۵ اسفند یک سامانه بارشی جدید دوباره بلوچستان را تحت تأثیر قرار خواهد داد، عدم تخلیه سدهای جنوب این استان ممکن است به فاجعه بیانجامد. طبق گزارش‌ها برآورد می‌شود ۱۱ شهرستان و نزدیک به ۲۳۰ روستای سیستان و بلوچستان با تبعات بارندگی‌هایی که از ششم اسفند آغاز شد مواجه شده‌اند و بیش از ۱۱۰ هزار نفر از ساکنان روستاهای جنوب در وضعیت بحرانی قرار دارند.

مسئولان حکومتی هنوز به غیر از فرستادن صندوق‌های رأی، هیچ توجهی به وضعیت سیل‌زدگان نکرده‌اند درحالی که در بسیاری از مناطق مردم نیاز به امدادرسانی هوایی دارند. برمبنای گزارش‌های منتشرشده سیلاب سبب طغیان رودخانه‌های فصلی و بارش سنگین در قصرقند، بخش تلنگ، دشتیاری، بخش پلان، پیرسهراب و واردآمدن خسارت سنگین به بخش کشاورزی، واحد‌های مسکونی خشتی و گلی، راه‌های روستایی و زیرساخت‌های شهری و روستایی شده به‌طوری که راه تمام روستا‌ها بسته شده و هیچ ارتباطی با سایر شهرستان‌های همجوار و حتی یک روستا به روستای دیگر وجود ندارد.

پیشتر معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس از مرگ یک شهروند در سیل جنوب استان سیستان و بلوچستان خبر داده بود. روزنامه اعتماد به نقل از منابع محلی نوشته است که در شهرستان دشتیاری هم تعداد نامعلومی مفقود شده‌اند و حداقل دو نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

فعالان اجتماعی می‌گویند اگر دریچه سدهای را در همان روزهای اول بارندگی به‌طور مدیریت‌شده باز می‌کردند، آب این‌گونه وارد شهرها نمی‌شد؛ از جمله شهرهای چابهار و دشتیاری که با وضعیت بحرانی مواجه‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا