زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتراض کارگران تونسی به سیاست جدید اقتصادی دولت

از روز یکشنبه هزاران کارگر تونس در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و محدودیت‌های جدید دولت در فعالیت‌های کارگری، به خیابان‌های تونس آمدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری بی. ان. ان تونس، تجمع کارگران تونس به سیاست‌های اقتصادی جدید دولت وارد روز دوم خود شد.

از روز یکشنبه هزاران کارگر تونس در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و محدودیت‌های جدید دولت در فعالیت‌های اتحادیه‌های کارگری همزمان با طرح‌های تعدیلی اقتصادی، به خیابان‌ آمدند.

این تظاهرات که تا امروز (دوشنبه) نیز تداوم یافته است، در بیرون از دفتر نخست وزیری در تونس برگزار شد.

این اعتراض که توسط کنفدراسیون اصلی اتحادیه‌های کارگری تونس رهبری می‌شود، تأثیر شدید رکود اقتصادی این کشور بر جمعیت آن را آشکار کرده است. شرکت کنندگان ناامیدی خود را از افزایش هزینه‌های زندگی، بیکاری و شکست دولت در رسیدگی موثر به این مسائل ابراز کردند.

انتقاد اتحادیه از اولویت دادن دولت به پرداخت بدهی‌های خارجی بر رفاه داخلی، بحث‌های سراسری را در مورد تخصیص منابع و سیاست‌های اقتصادی دولت تونس در عرصه عمومی به راه انداخته است.

اقتصاددانان عرب می‌گویند: با توجه به اینکه اقتصاد تونس حداقل رشد و نرخ بالای بیکاری را تجربه می‌کند، نیاز به اصلاحات اساسی بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

در میان آشفتگی اقتصادی، اقدامات اخیر رئیس جمهور کیس سعید، از جمله اصلاحات اجباری صندوق بین المللی پول (IMF) به آتش اعتراضات افزوده است. اقدامات دولت منجر به توقف توزیع وام بانکی خرد در تونس شده که ثبات مالی تونس را بیشتر تحت فشار قرار داده است.

از آنجا که تونس با این چالش‌های چندوجهی دست و پنجه نرم می‌کند، مسیر پیش رو همچنان نامشخص است. این اعتراض تنها واکنشی به شرایط اقتصادی نیست، بلکه طی آن تشکل‌های کارگری خواستار پاسخگویی و شفافیت بیشتر دولت شدند.

این اعتراضات اولین دور اجتماعات مردم تونس پس از بهار عربی و اعتراضات سیاسی دامنه دار بعد از آن است. تنها تفاوت موجود این است که این بار دیگر اعتراضات سیاسی نیست بلکه مستقیماً اقتصادی و صنفی است و اکنون دولت این کشور بر سر یک دوراهی خطرناک دیگر پس از سقوط رژیم «بن علی» قرار دارد.

 

کارگران پتروشیمی چوار، در انتظار طرح طبقه‌بندی قبل از پایان سال

کارگران پیمانکاری پتروشیمی چوار ایلام در انتظار ابلاغ و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند.

کارگران پیمانکاری پتروشیمی چوار ایلام در تماس با خبرنگار ایلنا از انتظار برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل (موضوع مواد ۴۸ تا ۵۰ قانون کار) خبر دادند.

به گفته این کارگران، مدیران پتروشیمی پیشتر وعده داده‌اند طرح طبقه‌بندی برای چند صد کارگر پیمانکاری تا پایان سال تدوین و اجرایی می‌شود.

کارگران پتروشیمی چوار ایلام می‌گویند: نزدیک دو سال است در انتظار ترمیم مزد در اثر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم؛ امیدواریم این بار به وعده‌ها عمل کنند و قبل از پایان سال احکام حقوقی جدید کارگران صادر شود.

آن‌ها تاکید کردند: تنها راه برای بهبود معیشت کارگران، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل به عنوان تکلیف مسلم قانون است؛ زندگی با حقوق حداقلی و ساده ممکن نیست.

 

مرگ و مصدومیت دو پاکبان در حادثه تصادف

یک منبع کارگری در شهرداری مشهد از مرگ و زخمی شدن دو کارگر پاکبان حین انجام کار در حادثه تصادف خبر داد.

یک منبع کارگری در شهرداری مشهد به خبرنگار ایلنا گفت: روز گذشته دو کارگر پاکبان شهرداری مشهد حین عزیمت با خودرو سواری به محل خدمت در محله شهرک غرب (قاسم‌آباد) در حوالی بلوار «شاهد»بر اثر حادثه برخورد با یک خودرو اتوبوس دچار حادثه آتش سوزی شدند که در نهایت یکی از کارگران در آتش جان باخت و کارگر دیگری دچار سوختگی شدید شد.

او با بیان با گسترده شدن سریع آتش امکان نجات رفتگر جان باخته نبوده است و در عین حال بعد از گذشت یک روز هیچ خبری از وضعیت رفتگر نجات یافته در دست نیست، گفت: رفتگران هنگام سپیده دم که هوا هنوز روشن نیست، مشغول رفت و روب خیابانها می‌شوند و این کار با خطراتی همراه است و متاسفانه برخی رانندگان حین رانندگی به نقطه مقابل خود توجه کافی ندارند و با بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری؛ هم جان خود و هم جان سایر شهروندان را به خطر می‌اندازند.

طبق اظهارات وی؛ مرگ کارگران پاکبان در شهرداری مشهد در حین شیفت کاری، مسبوق به سابقه است.

 

تجمع کارگران بازنشسته سهام دار ایران پوپلین رشت

کارگران بازنشسته سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت صبح روز (۱۳ اسفند ماه) همزمان با ورود مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به کارخانه و هیات همراه با تجمع مقابل درب ورودی این واحد صنعتی خواستار روشن شدن وضعیت سهام خود شدند.

جمعی از کارگران بازنشسته ایران پوپلین رشت که در تجمع امروز حضور داشتند، به ایلنا گفتند: همزمان با ورود مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی به عنوان سهامدار کل و هیات همراه، کارگران با تجمع در محدوده ورودی ساختمان کارخانه خواستند، صدای اعتراض‌شان را به گوش مسئولان برسانند.

کارگران بازنشسته  با بیان اینکه خواسته اصلی کارگران سهامدار ایران پوپلین مشخص شدن وضعیت سهام کارخانه و سود معوقه (بلند مدت) است، افزودند: در سال ۶۷ سهام کارخانه ایران پوپلین (تولید کننده انواع پارچه‌های پیراهنی، روپوشی، چادری، ملحفه‌ای و پرده‌ای) که به عروس نساجی شهرت داشت با حدود ۲ هزار کارگر از سوی وزارت صنایع دولت وقت در میان خریدار بخش خصوصی، دولتی و بیش از ۱۱۶۱ کارگری که آن زمان در این واحد تولیدی مشغول کار بودند، تقسیم شده است.

این سهامداران جزء با بیان اینکه خواسته اصلی ما از مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی تعیین تکلیف سهام و پرداخت سهام کارگران و پرداخت سود ۳۰ سال گذشته آن است، افزودند: هر موقع برای دریافت سود اقدام می‌کنیم، جدا از اعتراض مدیریت کارخانه ایشان در پاسخ به سوال ما می‌گوید، طی ۳۰ سال گذشته کارخانه ایران پوپلین سودی نداشته و متضرر بوده است.

معترضین با بیان اینکه بیش از ۳۲ سال است که سهامدار این کارخانه محسوب می‌شوند با این حال تاکنون (غیر از دو سال اول)، وجهی به عنوان سود سهام دریافت نکرده‌ایم در ادامه افزودند:  طی سال‌ها پی گیری اعضای هیئت مدیره ایران پوپلین و سهامداران کل پاسخ منطقی در پیگیری سهامداران جزء (کارگران) و مدعی‌اند، تولید دراین واحد سالهاست صرفه اقتصادی نداشته وحتی میلیاردها تومان زیان انباشته داشته است و بنابراین سودی حاصل نشده است که بخواهند به سهامداران جزء پرداخت کنند.

این کارگران بازنشسته در ادامه تصریح کردند: طی سالهای گذشته کارگران سهامدار تلاش زیادی برای تعیین تکلیف سهام خود از مسئولان کرده‌اند اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. درتجمع امروز مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی توجهی به اعتراض سهامدران نداشت. در عین حال مدیر عامل شرکت نگاه پویا با عنوان مجری کارخانه با مشاهده تجمع اعتراضی کارگران در جمع اعتراضی کارگران حاضر شد و پس از شنیدن سخنان نمایندگان کارگری پیرامون برنامه هایی که برای  توسعه وتولیدآن نساجی ایران پوپلین در نظر گرفته شده سخنرانی کرد که قابل توجیه نبود.

 

اعتصاب کارگران طرح بازرسی ایستگاه پمپاژ آب چابهار

روز یکشنبه سیزدهم اسفندماه، شماری از مالباختگان ریگان خودرو و شهر خودرو در مقابل مجتمع قضایی رسیدگی به جرائم اقتصادی در تهران، گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای کرمانشاه، اهواز و شوش، جمعی از کارگران نگهبان قطار شهری اهواز در مقابل ساختمان این سازمان و گروهی از کارگران بازنشسته سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت در مقابل درب ورودی این واحد صنعتی، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. همچنین روز جاری، شماری از نیروهای فنی و مهندسی طرح و بازرسی ایستگاه پمپاژ آب چابهار دست به اعتصاب زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۴۰۲، جمعی از مالباختگان ریگان خودرو و شهر خودرو، مقابل مجتمع قضایی رسیدگی به جرائم اقتصادی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس ویدیویی که در این خصوص منتشر شده است، این شهروندان از سال ۱۳۹۹ شکایت خود را در خصوص مبالغ پرداخت شده به این شرکت ها ثبت کرده اند. پرونده به شعبه اجرای احکام ارجاع داده شده است و علیرغم گذشت چندین سال از این اقدام، کماکان این افراد موفق به پس گرفتن مبالغ از دست رفته خود نشده اند.

 

تجمع اعتراضی بازشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف

به گزارش شورای بازنشستگان ایران، امروز یکشنبه شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل سازمان تامین اجتماعی شوش، کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه و سازمان تامین اجتماعی خوزستان واقع در اهواز دست به تجمع زدند.

این بازنشستگان اظهار دارند که از مستمری با حداقل سطح زندگی، عیدی اندک و خدمات رفاهی ناکافی ناراضی هستند و خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

 

تجمع اعتراضی کارگران نگهبان قطار شهری اهواز

به گزارش ایلنا، روز یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۴۰۲، جمعی از کارگران نگهبان قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی چند ماهه خود، در مقابل سازمان قطار شهری اهواز و حومه دست به تجمع زدند.

این کارگران در این خصوص گفتند: حقوق ما به همراه سنوات حدود ۱۲ ماه و همچنین حق بیمه مربوط به سال گذشته و جاری برای ۱۱۳ کارگر نگهبان پروژه قطار شهری به تأخیر افتاده است. بنابراین، تصمیم گرفتیم دوباره به اعتراضات پرداخته و از این حقوق مطالبه کنیم.

در این گزارش آمده است که برای این معترضان پس از گذشت ۹ روز اعتراض یک ماه از مطالبات ۱۲ ماهه خود که به حقوق اردیبهشت ماه سال جاری مرتبط می‌ شود، پرداخت شده و در حال حاضر ۱۱ ماه دیگر از مطالبات باقیمانده است.

این کارگران بیان کردند: با توجه به رای قطعی مراجع قضائی و خلع ید شدن شرکت کیسون به دلیل عدم اجرای تعهدات قراردادی در پروژه قطار شهری اهواز، انتظار داریم که مسئولان قبل از خروج پیمانکار به تسویه حساب با ما بپردازند. زیرا با خروج پیمانکار از پروژه، امکان وصول حقوق ما بسیار کم است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا