فرهنگی

فریاد محکومیت نسل‌کشی در غزه از تریبون اجلاس سران آمریکای لاتین

روسای جمهوری برزیل، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی و هندوراس در جریان سخنرانی‌های خود در اجلاس سران جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک)، نسل‌کشی اسرائیل در غزه را رد کرده، «بی‌تفاوتی تکان‌دهنده جامعه بین‌المللی» نسبت به جنایت‌های اسرائیل در غزه را مورد انتقاد قرار داده و توقف این کشتار را خواستار شدند….
به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری ائوروپا پرس، هشتمین اجلاس سران جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) روز گذشته (به وقت محلی) در کینگستون، پایتخت سنت وینسنت و گرانادین‌ها (کشوری واقع در دریای کارائیب) برگزار شد و لولا داسیلوا رئیس‌جمهوری برزیل، بخشی از سخنرانی خود را به بحران فلسطین اختصاص داد و از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد که تنها اعضای دارای امتیاز وتو هستند، خواست تا اختلاف‌های خود را کنار بگذارند و نسل‌کشی در غزه را متوقف کنند.
برزیل: در مواجهه با بحران غزه، کرامت و انسانیت ما در خطر است

لولا داسیلوا گفت: کرامت و انسانیت ما در خطر است. بنابراین، باید به نام بقای بشریت، این کشتار متوقف شود.

وی به دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد کرد تا در برابر هر شرایطی که حفظ صلح را به خطر می‌اندازد، به ماده ۹۹ منشور ملل متحد استناد کند.

داسیلوا همچنین طرحی را برای سلاک پیشنهاد کرد تا خواستار «پایان فوری نسل‌کشی» در غزه شود. وی گفت: من می‌خواهم از حضور آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، برای پیشنهاد طرح سلاک برای پایان فوری این نسل‌کشی استفاده کنم.

هفته گذشته، لولا داسیلوا نسل‌کشی اسرائیل در غزه را محکوم کرد و آن را با اقدامات آدولف هیتلر در طول جنگ جهانی دوم مقایسه کرد و این اظهارات باعث تشدید تنش میان برزیل و رژیم تل آویو شد. پس از این اظهارات، اسرائیل لولا داسیلوا را «عنصر نامطلوب» خواند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا