اجتماعی

۴۰ تالاب مهم کشور خشک شد

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت : ۴۰ تالاب در مناطق مختلف کشور بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد خشک شده که علت عمده آن نبود مدیریت صحیح بر روی منابع آبی بوده است.ˈاحمدعلی کیخاˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در زاهدان افزود: بخش قابل توجهی از آب تالابها در حوزه کشاورزی و سایر مصارف استفاده می شود…

وی گفت: بطور نمونه در حوزه دریاچه ارومیه بخش کشاورزی به شدت توسعه پیدا کرده و سطح زیر کشت از ۱۵۰ هزار هکتار در اوایل انقلاب هم اینک به ۴۵۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار رسیده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در نشست اخیر شورای عالی آب با موضوع زاینده رود، اعلام شد بر اساس آمار آب پشت سد زاینده رود در طول سالهای گذشته از متوسط ۵/۱ میلیارد مترمکعب به یک میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه جریان آب رودخانه زاینده رود کم شده اما مصرف از این رودخانه همچنان با همان شدت گذشته ادامه دارد و حتی طرحهای توسعه بخش کشاورزی در منطقه با رشد روزافزون در حال اجرا است.

کیخا گفت: با مشاهده آمار به این حقیقت می رسیم که در طول ۲۰ سال گذشته ˈتالاب گاو خونیˈ بیشتر از همه مورد ظلم و بی مهری قرار گرفت و حق آبه رودخانه زاینده رود به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا با توجه به محدودیت منابع اعتباری امکان احیای ۴۰ تالاب کشور فراهم است؟ نیز گفت: در حقیقت مشکل احیاء تالابها صرفا کمبود منابع مالی برای کار نیست زیرا برای مدیریت و حفاظت تالابها به منابع مالی زیادی نیاز نداریم، معضل اصلی این است که در این حوزه مدیریت آب به صورت صحیح انجام نمی شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تخصیص آب بین بخشهای مختلف صنعت، کشاورزی و شرب در محیط زیست به درستی انجام نمی شود.

وی ادامه داد: بیشترین میزان آب به بخشهای پرمصرف کشاورزی و صنعتی اختصاص می یابد اما این حوزه ها متاسفانه از بهره وری لازم برخوردار نیست.

کیخا گفت: منشا ریزگردها در جنوب شرق کشور خشکیدن تالاب بین المللی هامون در داخل ایران و بخش دیگر آن در کشور افغانستان است که منجر به پودر شدن خاک بستر تالاب و جریان یافتن به صورت گرد و خاک با وزش بادهای ۱۲۰ روزه تا روی دریای عمان می شود.

وی افزود: در غرب کشور موضوع فرق می کند و عمده منشا ریزگردها از خارج ایران و مشخصا شمال عراق، سوریه و بخشهایی از عربستان است.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا