چرخانمقالات

تجارت اسلحه: بشکه‌ی بی‌انتهای باروت

نویسنده‌: آرنولد شولتسِل

مترجم: امیر کوهسنگی

داده‌های جدید: رکورد ایالات متحده آمریکا در صادرات تسلیحات.

آلمان همچنان در رتبه‌ی پنجم جهان در میان ارسال کنندگان تسلیحات بزرگ

پرفروش‌ترین در میان صنایع تسلیحاتی آمریکا: جت جنگنده “F-35” ساخت کنسرن لاکهید مارتین

ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ اقلام عمده‌ی تسلیحاتی خود را به ۱۰۷ کشور ارسال کرده است که میزانش بیش از پنج ساله‌ها‌ی پیشین بوده است. ایالات متحده‌ی آمریکا و اروپای غربی روی هم ۷۲ درصد از کل صادرات تسلیحات را در این دوره به خود اختصاص داده‌اند؛ در دوره ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ این میزان ۶۲ درصد بوده است. در همان زمان، کشورهای اروپایی واردات کالاهای عمده‌ی جنگی خود را بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ در مقایسه با پنج سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ تقریباً دو برابر کرده‌اند (۹۴ درصد). علت اصلی این رشد، جنگ در اوکراین بوده است. با این حال، مقادیر بسیار بیشتری تسلیحات از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ به آسیا، اقیانوسیه و خاورمیانه سرازیر شده‌اند. ایالات متحده در این مدت، صادرات تسلیحات خود را ۱۷ درصد افزایش داد و به سهم جهانی ۴۲ درصد دست یافت، در حالی که صادرات روسیه به نصف رسید. روسیه پس از فرانسه به مقام سوم نزول کرد. حجم تجارت جهانی تسلیحات در این پنج سال ۳.۳ درصد و واردات آفریقا حتی ۵۲ درصد کاهش یافت. دلیل عمده‌ی این روند کاهش شدید واردات تسلیحات از سوی الجزایر و مراکش بوده است. جمع‌بندی‌های فوق بر اساس آماری‌ست که در روز دوشنبه ۱۱ مارس / ۲۱ اسفند توسط موسسه‌ی تحقیقات صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) منتشر شده است. [قابل ذکر است که] این موسسه داده‌های مربوط به حجم و نه قیمت‌ معاملات را ثبت می‌کند.

از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳، اوکراین چهارمین واردکننده‌ی بزرگ تسلیحات در جهان (پس از هند، عربستان سعودی و قطر) و بزرگترین واردکننده‌ در اروپا بود. این کشور واردات خود را بیش از ۶۶۰۰ درصد نسبت به پنج سال پیش از آن افزود و ۲۳ درصد از واردات تسلیحات قاره‌ی اروپا را به خود اختصاص داد. کیف بیشتر کالاهای جنگی خود را از ایالات متحده آمریکا (۳۹ درصد)، جمهوری فدرال آلمان (۱۴ درصد) و لهستان (۱۳ درصد) دریافت کرده است.

صادرات تسلیحات آلمان ۵.۶ درصد از کل جهان را به خود اختصاص داده است، اگرچه صادرات نسبت به دوره‌ی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ به میزان ۱۴ درصد کاهش یافته است. با این حال، جمهوری فدرال آلمان همچنان در رتبه‌ی پنجم در میان بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات قرار دارد. آلمان برای اسرائیل با ۳۰ درصد واردات تسلیحاتی به این کشور یکی از مهمترین ارسال‌کنندگان اسلحه پس از ایالات متحده آمریکا (۶۹ درصد).محسوب می‌شود.

ماتیو جورج (Mathew George)، مدیر بخش “انتقال تسلیحات” در SIPRI درباره‌ی رکورد جدید صادرات تسلیحات آمریکا گفت: «ایالات متحده نقش جهانی خود را به عنوان ارسال‌کننده تسلیحات به یکی از جنبه‌های مهم سیاست خارجی خود تعمیم داده و متعاقباً سلاح‌های بیشتری را به کشورهای متفاوت‌تری ارسال نموده است» این امر در دورانی اتفاق می‌افتد که «تسلط اقتصادی و ژئوپلیتیکی ایالات متحده توسط قدرت‌های نوظهور زیر سؤال رفته است».در همین فاصله‌ی زمانی، فرانسه صادرات خود را ۴۷ درصد افزایش داد که بیشترین سهم (۴۲ درصد) به آسیا و اقیانوسیه و ۳۴ درصد به خاورمیانه اختصاص داشت. بزرگترین سفارش‌دهنده‌ی تسلیحات فرانسوی (۳۰ درصد) به ویژه هواپیماهای جنگنده‌ی آن، کشور هندوستان بوده است.

سویم داغدلن (Sevim Dagdelen)، رئیس کمیته‌ی روابط خارجی حزب BSW، در مورد گزارش SIPRI با این جمله اظهار نظر کرد: «این صنایع نظامی ایالات متحده‌ی آمریکاست که به ویژه از «نقطه عطف»[ ۱ ] سود می‌برد. آمار SIPRI بار دیگر ثابت می‌کند که مجتمع نظامی-صنعتی در ایالات متحده‌ی آمریکا از طریق ارتقاء برنامه تسلیحاتی کشورهای اروپایی عضو ناتو و همچنین به کمک جنگ در اوکراین و خاورمیانه، بزرگترین تجارت میلیارد دلاری را انجام می‌دهد. این واقعیت که آلمان همچنان یکی از پنج کشور ارسال‌کننده‌ی بزرگ سلاح در جهان است، خود نشانی ننگ‌آور برای دولت ائتلافی‌ست.»

پانویس

[ ۱ ] «نقطه عطف» گزاره‌ایست که اولاف شولتس صدراعظم آلمان در بیانیه‌ی دولت خطاب به بوندستاگ آلمان در ۲۷ فوریه ۲۰۲۲ به مناسبت حمله‌ی روسیه به اوکراین که سه روز پیش از آن آغاز شده بود، به کار گرفت. استفاده از این عبارت در نطق مذکور اعلام آغاز دورانی جدید در قاره‌ی اروپا بوده است.

منبع: روزنامه‌ی دنیای جوان (Junge Welt) آلمان

نویسنده‌: آرنولد شولتسِل (Arnold Schölzel)

سه‌شنبه ۱۲ مارس ۲۰۲۴ / ۲۲ اسفند ۱۴۰۲

مترجم: امیر کوهسنگی

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا