دیدگاه‌ها

دلیل این همه شلوغ کاری تبلیغاتی چیست؟

تا ظالمان نگران پرداختن به مظالم آنها در یک فضای آرام و منطقی اند، تا آشوب ها توان تاثیرگذاری در حوزه عمومی دارند و تا زمانی که خبر از سوء مدیریت و اختلاس های تیم یکدست حاکم بر کشور در ۸ سال گذشته به گوش مردم می رسد، بساط این گونه شلوغ کاری ها را باید انتظار داشت…

پرداختن به موضوع جنبش سبز در صدا و سیما و تبلیغات مختلف در رسانه های اقتدارگرا و سطح شهر و اختصاص تریبون های متعدد به این موضوع نشانه چیست؟ فتنه ای که مرده است قاعدتا اینقدر سر و صدا ندارد. پس دلیل این رفتار چیست؟ برای شناخت دلایل این شلوغ کاری تبلیغاتی و سیاسی دلایل زیر را می توان برشمرد:

۱- ما هستیم و جنبش زنده است، خیلی بیش از آنکه حتی خودمان تصور کنیم. سایه جنبش سبز بر همه ارکان کشور و جای جای جامعه افتاده است. میرحسین موسوی در حصر هم که باشد در صدر اخبار است. گویا این اقتدارگرایان هستند که در حصر او، کروبی و رهنورد گرفتار آمده اند. آنها هنوز از حصر نام او و سیطره بلندی یاد و راهش بیرون نیامده اند و دست و پا می زنند. سبز بودن در ذهن بسیاری از شهروندان و حتی مسئولان حکومتی است. اقتدارگرایان بلند بلند فریاد می زنند و شلوغ می کنند چون می ترسند. می ترسند از این همه سبز بودن باورها و آرمان ها. آرمان هایی که نهایتا راه خود را پیدا خواهند کرد و از سد اقتدار متکی بر سرنیزه خواهند گذشت. آنها راهی ندارند جز همین برخوردهای امنیتی و زندان و حصر و پروپاگاندای رسانه ای برای سرپوش گذاشتن بر این همه “بودن” و مانایی جنبشی که زنده است.

۲- آنها ظلم کردند و خودشان هم می دانند که این ننگ پاشنه آشیل آنهاست. اقتدارگرایان خون بی گناه بر زمین ریختند، کهریزک آفریدند، با ماشین از روی مردم رد شدند، مردم را از روی پل به زمین انداختند، دادگاه و عدلیه را به سخره گرفتند، دادگاه های نمایشی و دروغینی برگزار کردند که روز پیش از آن متهمان را مجبور به تمرین دادگاه و اعترافات ساختگی پیش روی مقامات بلندپایه قضائی می ساختند، در بازجویی ها شکنجه کردند، در زندان حقوق زندانی ها را رعایت نکردند، تراژدی های بزرگ و فراموش نشدنی مانند شهادت هدی صابر و هاله سحابی را موجب شدند، به خانواده هایی برای جدایی و فروپاشی فشار آوردند، رسانه ملی اخبار دروغ زیادی پخش کرده است و …

۳- آب و نان دارد. فتنه ستیزی شغلی شده که بابت آن حقوق می دهند. خبرهای رسیده از حقوق های آنچنانی برای سازندگان مستندهای تلویزیونی ضد جنبش سبز خبر می دهند. حتی گویندگانی که صدای آنها روی مستندها یا گزارش های ضدجنبش قرار می گیرد، بابت این فعالیت ها حقوق بالایی می گیرند. این گونه فتنه، نان عده ای شده است.

۴- توجیه حضور آشوب زی هاست. یک لحظه تصور کنید که این بهانه تحت عنوان فتنه در کار نباشد. آن وقت فکر می کنید حسین شریعتمداری، حمید رسائی، سردار نقدی، کامران دانشجو، حمید کوچک زاده و اضافه کنید برخی بازجوها و برادران سیستم های امنیتی مشغول چه کاری بودند و چه می گفتند؟ این قبیل افراد نامشان “آشوب زی” است. آشوب در فضای سیاسی حکم اکسیژن در هوا برای آنها دارد. به همین جهت با فرض در بین نبودن سبزها و جریان منتقدی مانند اصلاحات به راحتی می توان گفت که آنها همین سر و صدا و اتهام زنی ها را در حال حاضر نصیب عده ای دیگر می کردند. واقعیت آن است که آنها کار دیگری جز دعوا و اتهام زنی بلد نیستند. اگر فضایی برای دعوا باشد، آنها به چشم می آیند وگرنه در یک فضای منطقی و بی هیاهو آنها هیچ حرفی برای گفتن ندارند و تمام می شوند.

۵- فساد حاکمیت و پیش بینی درست محصورین پنهان شود. این روزها مهم ترین خبرهای داخلی مربوط به افشای فساد عمیق و ویرانگری های به جا مانده از ۸ سالی است که مردم در سال ۸۸ به قانونی ترین و مدنی ترین شکل ممکن اراده بر پایان آن نهادند، اما با کودتای حکومت مواجه شدند. اینک پس از سال ها حاکمیت یکدست اقتدارگرایان، هر روزی که می گذرد گوشه ای از حرف های سخنگویان مردم طالب تغییر، یعنی میرحسین و کروبی بیش از پیش اثبات می شود. اگر ۴ سال پیش رهبری بابت دروغگو خواندن احمدی نژاد، میرحسین و حامیانش را در نماز جمعه نکوهش کرد، امروز یک مقام بالای قضائی مشکل کشور را دروغگویی و قانون شکنی رئیس دولت قبلی عنوان می کند. رئیس جمهور جدید از خرابکاری های دولت قبلی فغان می کند و مردم نیز با گوشت و پوست و استخوان خود نتایج آن حاکمیت را می بینند. این در حالی است که در میان فقر کم سابقه مردم، هر روز خبری از یک اختلاس بزرگ در دولت پاکدستان و ساده زیست ها منتشر می شود. وقتی که نمی شود پاسخ این همه خیانت، دزدی، غارت، سوء مدیریت و مشارکت در نابودی کشور را داد، و وقتی شرافت و شجاعت لازم برای عذرخواهی ندارند، چاره ای نیست جز سر و صدای بی جهت برای سرپوش گذاشتن بر کارنامه سیاه خود. جبهه ۹ دی که این قدر بر دفع فتنه تاکید دارند، خوب است وقتی را بگذارند و توضیح دهند در قبال سرکوب فتنه و حفظ دولت و قدرت و همه قوای کشور، چه دستاوردی برای مردم داشتند؟

به این دلایل البته مسائلی چون خصلت و شخصیت برخی افراد همچون کینه ورزی، ضعف در مبانی اعتقادی و معرفتی و اخلاقی، فریب خوردگی تحت تاثیر تبلیغات حاکم را می توان افزود. اما آنچه بیش از این عوامل به نظر می رسد، همین دلایل پنج گانه هستند. تا ظالمان نگران پرداختن به مظالم آنها در یک فضای آرام و منطقی اند، تا آشوب زی ها توان تاثیرگذاری در حوزه عمومی دارند و تا زمانی که خبر از سوء مدیریت و اختلاس های تیم یکدست حاکم بر کشور در ۸ سال گذشته به گوش مردم می رسد، بساط این گونه شلوغ کاری ها را باید انتظار داشت. شلوغ بازی هایی که با کمی ارتفاع گرفتن از آنها مصنوعی بودنشان کاملا به چشم می آید.

کلمه – علی بردبار

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا