اخبار

در سالی که گذشت، «هفتاد خبرنگار» در جهان به قتل رسیدند

آمار کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران (CPJ) حاکی است که در سالی که گذشت، ۲۰۱۳، هفتاد خبرنگار در کشورهای مختلف حین انجام وظیفه به قتل رسیده‌اند و دو سوم این قتل‌ها در منطقه خاورمیانه رخ داده‌ است.کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در نیویورک است روز دوشنبه، نهم دی، با انتشار گزارشی بر روی وب‌سایت خود نوشت که این کمیته علاوه بر این در حال بررسی مرگ ۲۵ روزنامه‌نگار دیگر در سال ۲۰۱۳ است تا مشخص کند که آیا این مرگ‌ها با حرفه خبرنگاری این افراد در ارتباط بوده‌است یا خیر…

این گزارش می‌افزاید که ۳۶ درصد از خبرنگارانی که مرگ آنها تأیید شده در جریان تبادل آتش نیروهای متخاصم کشته شده و ۲۰ درصد نیز در جریان مأموریت‌های خطرناکی که به آنها محول شده جان باخته‌اند.

به نوشته گزارش این کمیته، سوریه طی سال ۲۰۱۳ میلادی هم‌چنان «مرگبارترین» محل برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران بود و علاوه بر قتل تعداد زیادی از خبرنگاران در آن کشور، طی سالی که گذشت در حدود ۶۰ خبرنگار نیز در سوریه ربوده شدند.

بنا بر این گزارش، تا اواخر سال ۲۰۱۳ هنوز دست‌کم ۳۰ تن از این تعداد خبرنگار ربوده‌شده مفقودالاثر باقی مانده‌اند، اما باور عمومی بر این است که این افراد از سوی شورشیان مخالف با رژیم بشار اسد ربوده شده‌اند.

به نوشته «سی‌پی‌جی»، با کشته شدن دست‌کم ۲۹ خبرنگار در سوریه طی سال میلادی اخیر، شمار خبرنگارانی که از زمان آغاز منازعات در سوریه در جریان پوشش اخبار این کشمکش‌ها جان خود را از دست داده‌اند به ۶۳ نفر رسیده‌ است.

«سی‌پی‌جی» می‌افزاید که در همین حال تعداد خبرنگاران کشته‌شده در عراق و سوریه افزایش زیادی نسبت به سال‌های پیشین نشان می‌دهد و عراق با ۱۰ مورد قتل و مصر با ۶ مورد، در سال ۲۰۱۳ میلادی پس از سوریه در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

علاوه بر این پاکستان، سومالی، هند، برزیل، فیلیپین، مالی، و روسیه نیز طی سال گذشته شاهد قتل بیش از یک خبرنگار در خاک خود بودند.

تعداد ۷۰ کشته در میان خبرنگاران جهان نسبت به سال ۲۰۱۲ مقداری کاهش نشان می‌دهد و «سی‌پی‌جی» در آن سال خبر داد که رقم خبرنگاران مقتول ۲۰۱۲ میلادی ۷۴ نفر بوده‌ است.

در سال ۲۰۱۲ پاکستان و سومالی در رتبه‌های دوم و سوم از نظر تعداد خبرنگاران کشته‌شده قرار داشتند که در سال ۲۰۱۳ عراق و مصر جای آنها را گرفته‌ است.

به نوشته «سی‌پی‌جی»، از زمان ثبت آمار توسط این کمیته، سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ بدترین سال‌ها بوده‌اند و در هر یک از این سال‌ها دست‌کم ۷۴ خبرنگار حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران از سال ۱۹۹۲ یک پایگاه اطلاعاتی شامل تمامی اطلاعات مربوط به روزنامه‌نگاران و خبرنگاران جان‌باخته در نقاط مختلف جهان تشکیل داده‌ است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا