بین‌المللی

افشاگری جدید اشپیگل از شیوه‌های نامتعارف جاسوسی‌های ان‌اس‌ای

افشاگری‌های نشریه اشپیگل مربوط به یکی از واحدهای ‌آژانس امنیت ملی آمریکا مشهور به “واحد عملیات‌های دسترسی سنجیده” بوده است و این واحد به عنوان یکی از واحدهای برگزیده هکرهای متخصص در این آژانس بوده است که در دزدیدن اطلاعات از سخت‌ترین اهداف در جهان تخصص دارند….

مجله ‌آلمانی اشپیگل در مقاله‌ای گزارش داد، جاسوس‌های آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌.اس‌.ای) برای انجام جاسوسی‌های خود از عواملی نظیر فروش تجهیزات کامپیوتری، بهره‌برداری از آسیب‌های سخت‌افزاری و حتی سیستم گزارش خطاهای داخلی نرم‌افزارهای ماکروسافت بهره می‌برند.

به گزارش ایسنا، افشاگری‌های نشریه اشپیگل مربوط به یکی از واحدهای ‌آژانس امنیت ملی آمریکا مشهور به “واحد عملیات‌های دسترسی سنجیده” بوده است و این واحد به عنوان یکی از واحدهای برگزیده هکرهای متخصص در این آژانس بوده است که در دزدیدن اطلاعات از سخت‌ترین اهداف در جهان تخصص دارند.

نشریه اشپیگل با استناد به اسناد داخلی آژانس امنیت ملی آمریکا فاش ساخت که ماموریت واحد عملیات‌های دسترسی سنجیده در یک کلام دسترسی به آنچه که غیرقابل دسترسی است، بوده است.

این گزارش به نقل از یک مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده، نوشت: این واحد برخی از مهمترین اطلاعاتی که تاکنون آمریکا به خود دیده است، جمع‌آوری کرده است.

اشپیگل گزارش داد، واحد عملیات‌های دسترسی سنجیده برای موارد سخت نفوذ از یک مجموعه تجهیزات پیشرفته از جمله کابل‌های کامپیوتری که می‌توانند هر آنچه را که در صفحه مانیتور تایپ می‌شود ثبت کنند و هم‌چنین حافظه‌های یو اس بی که مجهز به فرستنده‌های رادیویی برای ارسال اطلاعات از طریق امواج هوایی بوده‌اند، بهره می‌برده‌اند.

این نشریه آلمانی همچنین گفت: آژانس امنیت ملی آمریکا حتی برای برخی از حملات خود از ضعف‌های موجود در معماری اینترنت برای فرستادن بدافزارهای خود به برخی رایانه‌های خاص استفاده می‌کرده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا همچنین از ضعف‌های موجود در برخی محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متعلق به مهمترین شرکت‌های فناوری اطلاعات جهان شامل شرکت‌های سیسکوسیستمز، شرکت هواوی چین و دیگر شرکت‌ها استفاده می‌کرده است.

نشریه اشپیگل هم‌چنین به یک پست الکترونیکی به تاریخ سال ۲۰۰۸ استناد کرد که طی آن فهرستی از آسیب‌هایی که جاسوس‌های آژانس امنیت ملی آمریکا می‌توانستند از آنها بهره ببرند در محصولات شرکت‌هایی نظیر ایروین، وستردیجیتال و شرکت دل، ذکر شده است.

این مجله تاکید دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا از فناوری و محصولات شرکت‌های آمریکایی سوء‌استفاده کرده است.

این گزارش همچنین اعلام کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا برخی جاسوسی‌های خود را با شیوه‌های قدیمی انجام داده و هنگامی که هدفی یکی از محصولات کامپیوتری شرکت‌ها را برای خرید سفارش می‌داد واحد عملیات‌های دسترسی سنجیده به مقامات اف بی آی و سازمان سیا این مساله را اطلاع می‌داد و آنها با رهگیری این سخت‌افزار ابتدا آن را به یک دادگاه محرمانه منتقل کرده تا نرم‌افزارهای جاسوسی را به صورت مخفیانه در آن قرار دهند و پس از آن این محصول را برای هدف مورد نظر بفرستند.

یکی دیگر از جاسوسی‌های فاش شده نیز مربوط به قابلیت آژانس امنیت ملی آمریکا در سوء‌استفاده از سیستم گزارش‌دهی اختلالات عملکرد نرم‌افزارهای ماکروسافت نظیر ویندوز است که برای بسیاری از کاربران این سیستم عامل هنگامی که نرم‌افزاری نظیر آفیس هنگ می‌کند، آشنا است.

بر اساس این گزارش اشپیگل آژانس امنیت ملی آمریکا از طریق این سیستم وارد رایانه‌هایی که از ویندوز استفاده می‌کرده‌اند، می‌شده است.

با وجود این افشاگری‌های اشپیگل برای نخستین بار این نشریه اعلام نکرده است که چگونه اسناد مربوط به آژانس امنیت ملی ‌آمریکا را به دست آورده است و حتی از ادوارد اسنودن نیز نام نبرده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا