یادمان و رویدادها

فرامرز اصلانی خواننده و آهنگساز ایرانی درگذشت

فرامرز اصلانی، خواننده و آهنگساز سرشناس ایرانی در سن ۶۹ سالگی در مریلند آمریکا درگذشت. او در اسفندماه از ابتلای خود به سرطان خبر داده بود. همسر او در پیامی نوشته است که اصلانی همراه با “نسیم نوروزی” بدرودی همیشگی گفته است.

دویچه وله-مرجان اصلانی، همسر او این خبر را در صفحه رسمی این خواننده در اینستاگرام تأیید کرده و نوشته است: «در شامگاه روز اول فروردین ۱۴۰۳، ۲۰ مارس ۲۰۲۴ میلادی سرطانی جانسوز فرامرز اصلانی، شاعر، خواننده، آهنگساز، روزنامه‌نگار و یک انسان خوب را همراه با نسیم نوروزی با بدرودی همیشگی با خود برد در حالی که دستانش در دستان عزیزانش بود.»

اصلانی در اسفند‌ماه ۱۴۰۲ از ابتلای خود به بیماری سرطان خبر داده و نوشته بود: «در اندیشه شما، ایران و ترانه و آواز هستم.»

اصلانی در پستی اینستاگرامی به دو زبان فارسی و انگلیسی قید کرده بود: «همانند یک مسافر در این راه پیچیده، من نیز سایه لمس سرطان را ملاقات کرده‌ام. بنابراین اعلام می‌کنم که قصد دارم باقیمانده این سال را به درمان و مراقبت از روحیه‌ام اختصاص دهم.»

او که در موسیقی پاپ ایران جایگاه خاصی داشت آلبوم‌های ماندگاری همچون “به یاد حافظ”، “دل‌مشغولی‌ها” و “روزهای ترانه و اندوه” از خود به جا گذاشت.

قطعه “اگه یه روز” در آلبوم “دل‌مشغولی‌ها” از خاطره‌انگیرترین ترانه‌های او در میان چند نسل ایران از دهه۱۳۵۰ به این طرف است.

یورونیوز-طی سال‌هایی که اصلانی مجبور به ترک وطن شد، همیشه در برهه‌های مختلف و اعتراض‌ها، همراه مردم بود و با ترانه‌هایش سعی در حمایت از هم‌میهنانش را داشت.

اصلانی سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» همراه با ایرانی‌های مهاجر در تجمع‌های اعتراضی شرکت می‌کرد. او همچنین در حمایت از شروین حاجی‌پور ترانه‌ای با نام «برایِ برای» سرود. او در یکی از تجمع‌های اعتراضی ابیاتی از این شعر را با این مضمون برای جمعیت حاضر خواند: «برای آن جوان که رفت زندان/ برای آن گلی که گشت بی‌جان/ برای دختران روسری به دست/ برای آن که تن نداد بر شکست/ برای اشک‌های درد مادران/ برای ناله‌ها که می‌رود به آسمان…»

او پس از اعتراضات سال ۸۸ هم همچنان کنار مردم بود و ترانه‌ای برای حمایت معترضان سرود. او در آن سال به یاد ندا آقا سلطان، یکی از کشته شدگان حوادث سال ۸۸ شعری با این مضمون گفت: «از ته تاریکی،‌ چه صدایی برخاست/ در سکوتی بودیم که «ندا»یی برخاست/ نه ز یک جا که همه اهل جهان فهمیدند/ کین گل پرپر باغ ز چه جایی برخاست».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا