اخبار

کشتار و ناامنی در غزه

باندهای مسلح آب و غذا را از دست مردم می گیرند، که از سوی سربازان اسرائیلی تقویت و حمایت می شوند. منتقدان می گویند پرتابه های هوایی خطرناک است و صرفا برای منحف کردن خشم عمومی صورت می گیرد …

به گزارش ایرنا،دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد از دسته و پنجه نرم کردن بیش از یک میلیون فلسطینی با قحطی و ناامنی غذایی به دلیل حملات شدید ارتش رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه خبر داد.

کمک‌های بشردوستانه هوایی منجر به درگیری‌های مرگبار در غزه شده است. نبرد بی سرانجام گرسنگان برای دستیابی به غذا و وسایل ضروری که با چتر نجات پرتاب می شود.

گزارش‌های شاهدان عینی، تصاویر و مصاحبه‌با امدادگران غزه نشان می‌دهد  عملیات‌ پرمخاطره پرتاب کردن کمک ها از هوا، دامنه محدودی دارند و به هرج و مرج فزاینده در غزه کمک کرده‌اند.

یوسف ابوربیعی، یک کشاورز ساکن شمال غزه گفت پس از تیراندازی توسط مردان مسلح ناشناس در جریان یک درگیری بر سر یک پالت کمک با چتر نجات، از تلاش برای رسیدن به بخشی از این کمک ها برای تأمین مایحتاج خانواده خود دست کشیده است.

ربی، ۲۵ ساله، گفت: «از آن زمان، دیگر دنبال این پرتابه ها نرفتم، زیرا ارزش این همه خطر را ندارد، و هر کس در هر لحظه در معرض آسیب و مرگ است.

برخی دیگر نیز مرگ بر اثر ضربات چاقو و نیز ازدحام جمعیت را گزارش کرده اند. مقامات بهداشتی فلسطین اعلام کردند ۱۲ نفر در تلاش برای رسیدن کمک هایی که هفته ی گذشته در سواحل غزه در دریا افتاد، غرق شدند. اوایل ماه گذشته، در نزدیکی اردوگاه پناهجویان ساحلی موسوم به الشاطی، یکی از ویران‌ترین بخش‌های غزه، پنج نفر نوجوان و کودک پس از اینکه یک چتر نجات باز نشد، بر اثر برخورد بسته ها کشته شدند.

منتقدان می‌گویند که این نوع کمک های هوایی توسط بریتانیا، ایالات متحده، فرانسه، اسپانیا، اردن و سایر کشورها «ناکارآمد، خطرناک و گران‌قیمت» است و هدف اصلی آن منحرف کردن خشم عمومی است زیرا قدرت‌های بین‌المللی نتوانسته اند اسرائیل را متقاعد کنند که کمک‌های بیشتری به غزه برسد.

آژانس‌های امدادی می‌گویند تنها حدود یک پنجم اقلام مورد نیاز وارد غزه می‌شود، و حملات هوایی و زمینی اسرائیل مانع کمک رسانی می شود.

هفته گذشته دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) دستور داد اسرائیل باید فوراً «اجازه . خدمات اساسی و کمک های بشردوستانه مورد نیاز را بدهد».

کاروان های کمک رسانی باید تا ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) جاده های ویران شده پر از آوار را طی کنند تا به شمال برسند، جایی که خطر قحطی در آن بیشتر است. بسیاری از کاروان ها توسط نیروهای اسرائیلی متوقف می شوند و یا با تاخیر به شمال می رسند. برخی توسط باندهای سازمان یافته یا افراد مستاصل غارت شده اند.

اسرائیل اعلام کرده هیچ محدودیتی برای میزان کمک‌های وارده به غزه قائل نیست و مشکلات را متوجه سازمان‌های امدادرسانی می داند که به گفته وی ناکارآمد هستند.

ربیعی یکی از ساکنان غزه که از خانه خود در شهر بیت لاهیا در شمال غزه گریخته بود، اوایل این ماه به بیت لاهیا که اکنون به ویرانه تبدیل شده، بازگشته است. او می گوید:

«در یک مرحله، کمک‌ها از طریق هوا پرتاب شد. مردم شروع به ردیابی و تماشای آن ها کردند که در نزدیکی ساحل فرود آمد. ربی گفت: مردم به تعداد زیادی در صحنه‌های غیرقابل توصیفی جمع شدند…

زمانی که او توانست به یک بسته کمکی برسد، توسط مردان مسلح محاصره شد. ربی به آبزرور گفت: «مردان مسلح زیادی دور من جمع شدند و شروع به تیراندازی کردند تا من و بقیه را از کمک ها دور نگه دارند، در نهایت مجبور شدم بدون اینکه چیزی به دست بیاورم، از آن جا بروم .

جلال محمد حرب ورش آغا، یک تاجر ۵۱ ساله دام که اکنون در رفح است، می گوید این پرتاب‌های هوایی “به بروز مشکلات زیاد، درگیری و جنایات در بین شهروندان منجر شده است و من یکی از بستگانم را در این درگیری ها از دست دادم.

نریمان سلمان، ۴۲ ساله، می گوید پسر بزرگش در درگیری بر سر کمک های هوایی به شمال غزه با ضربات چاقو کشته شده است.

سلمان می گوید: ما به رفح فرار کردیم اما پسرم را در خانه خود در شمال گذاشتیم. این یک اشتباه وحشتناک بود. زمانی که او با پسر عمویش برای یافتن کمک‌های هوایی رفت، دعوای شدیدی رخ داد و هر دو مورد حمله قرار گرفتند و شخصی مستقیماً به قلب او چاقو زد.

“این بسته ها نه تنها باعث مرگ پسرم شد، بلکه باعث دردسر و دعوای زیادی در بین مردم شد، زیرا به اندازه کافی نیست و همه می خواهند آنچه را که نیاز دارند بردارند. بنابراین کسی که اسلحه یا چاقو در دست دارد آن چه می خواهد بر می دارد و بیشتر مردم چیزی گیرشان نمی آید.

مقامات امداد در غزه در حال حاضر شاهد مرگ و میر ناشی از سوء تغذیه حاد در میان آسیب پذیرترین افراد – کودکان خردسال، بیماران و سالمندان هستند. نگرانی های شدیدی برای کسانی که بدون حمایت مانده اند، مانند بیوه ها یا یتیمان، وجود دارد.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه سابق از حزب کارگر و مدیر اجرایی کمیته نجات بین‌المللی، در آغاز ماه مارس گفت که پرتاب‌های هوایی نشانه ای از ناامیدی است.

«حقیقت ساده این است که اگر گذرگاه ها به درستی باز بودند، نقاط عبور بیشتری وجود داشت، بوروکراسی کاهش می یافت و مهمتر از همه این که مورد بشردوستانه برای آتش بس به رسمیت شناخته می شد، ما به این طور کمک های هوایی احتیاج نداشتیم.

ژولیت توما، مدیر ارتباطات در آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) گفت گزارش‌ تلفات نشان می‌دهد که بهترین راه برای رساندن کمک‌ها به مردم غزه از طریق جاده و با سازمان ملل، از جمله آنروا، است.

توما گفت: «این کارآمدترین، سریع‌ترین، ارزان‌ترین و مهم‌تر از همه، ایمن‌ترین راه برای دسترسی مردم به کمک هاست.

ادامه حملات اسرائیل به غزه و کرانه باختری؛ سه ناظر سازمان ملل در مرز لبنان زخمی شدند

نیروهای اسرائیل یک نوجوان فلسطینی‌ را در جنوب جنین به ضرب گلوله کشتند. در غزه نیز دست‌کم ۸۲ نفر در حملات شبانه‌روز گذشته اسرائیل کشته شدند. آمریکا میلیاردها دلار کمک تسلیحاتی به اسرائیل می‌فرستد.
به گزارش سایت زمانه، همزمان با ۳۰ مارس، سالگرد «یوم الارض» در فلسطین، خبرگزاری رسمی وفا، از قتل یک نوجوان فلسطینی در حمله اسرائیل به کرانه باختری اشغالی به ضرب گلوله خبر داد. طبق گزارش این خبرگزاری نیروهای اسرائیلی پیش از سحرگاه به شهر قاباتیه در جنوب جنین حمله بردند و در جریان رویارویی فلسطینی‌ها با ارتش اسرائیل، یک پسر ۱۳ ساله فلسطینی را به ضرب گلوله کشتند. طبق اعلام خبرگزاری وفا فوت این نوجوان توسط فواز حماد، مدیر بیمارستان الرازی در جنین تأیید شده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که این قتل را بررسی می‌کند اما به نوشته خبرگزاری رویترز گفته که تعدادی از افراد مسلح فلسطینی به سوی سربازانش تیراندازی کردند و آن‌ها به تیراندازی پاسخ داده‌اند.

نیروهای اسرائیل روز شنبه تعدادی را نیز در کرانه باختری دستگیر کردند. طبق گزارش شبکه الجزیره دو مرد در دروازه شیرها در شهر قدیمی اورشلیم شرقی اشغالی (بیت المقدس) دستگیر شدند. خبرگزاری وفا هم اعلام کرد ۱۶ فلسطینی که بیشتر آن‌ها مردهای جوان بیست و چندساله بودند در نزدیکی مسجد الاقصی و دو برادر در ترقومیه در غرب الخلیل طی یک عملیات ضربتی دستگیر شده‌اند.

ارتش اسرائیل همچنین با بستن ورودی شهر، به خانه در شهر اریحا یورش می برد.

همزمان با شروع جنگ در غزه، اسرائیل خشونت علیه ساکنان کرانه باختری اشغالی را نیز تشدید کرده است.

زخمی‌شدن نیروهای ناظر حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان

در خبر جداگانه‌ای رویترز به نقل از هیئت حافظ صلح سازمان ملل متحد نوشت سه ناظر این سازمان و یک مترجم در جنوب لبنان زخمی شده‌اند.

ماموریت حافظ صلح سازمان ملل با بیان اینکه هنوز در حال بررسی منشاء انفجار است، درباره جزئیات این حادثه اعلام کرد: سه ناظر سازمان ملل و یک مترجم روز شنبه بر اثر انفجار یک گلوله در نزدیکی آنها که در حال انجام گشت زنی پیاده در جنوب لبنان بودند، زخمی شدند. برمبنای تأیید وزارت دفاع نروژ و خبرگزاری رسمی لبنان، یکی از ناظرانی که زخمی شده شهروند نروژ و دو ناظر زخمی دیگر شیلیایی و استرالیایی هستند. مترجم زخمی لبنانی‌ست.

نیروهای مامور حافظ صلح سازمان ملل متحد موسوم به یونیفیل (UNIFIL) و همچنین ناظران فنی غیرمسلح موسوم به UNTSO در جنوب لبنان مستقرند تا بر مناقشه‌های جاری در امتداد خط مرزی بین لبنان و اسرائیل موسوم به خط آبی نظارت کنند.

از اکتبر سال گذشته و حمله حماس به اسرائیل، حزب الله لبنان به موازات جنگ در غزه، از طریق خط آبی با ارتش اسرائیل تبادل آتش کرده است.

یونیفیل روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که هدف قرار دادن نیروهای حافظ صلح «غیرقابل قبول» است و کارکنان مجروح برای مداوا تخلیه شده‌اند. رویترز به نقل از دو منبع امنیتی نوشته که ناظران سازمان ملل در حمله اسرائیل در خارج از شهر مرزی رمیش زخمی شده‌اند.

ارتش اسرائیل دست داشتن در این حادثه را رد کرد و در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «برخلاف گزارش‌ها، ارتش اسرائیل صبح امروز به یک خودروی یونیفیل در منطقه رمیش حمله نکرد».

همزمان دفتر نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد او در گفت‌وگو با آرولدو لوزارو، فرمانده یونیفیل، «هدف‌گیری» و زخمی شدن کارکنان سازمان ملل در جنوب لبنان را محکوم کرده است.

اسرائیل تاکنون در تبادل آتش و گلوله‌باران خاک لبنان ۲۷۰ نیروی حزب‌الله و نزدیک به ۵۰ غیرنظامی از جمله کودکان، پزشکان و روزنامه‌نگاران را کشته و پیشتر هم یونیفیل و ارتش لبنان را هدف قرار داده است.

یونیفیل ماه گذشته اعلام کرد که ارتش اسرائیل قوانین بین المللی را با شلیک به گروهی از روزنامه نگاران قابل شناسایی نقض کرده و عصام عبدالله گزارشگر رویترز را کشته است.

در عین‌حال حملات اسرائیل به غزه و درگیری میان اسرائیل و حماس ادامه دارد. شبکه الجزیره روز شنبه از حملات هوایی به شرق خان‌یونس و توپخانه المغرقه در شمال این شهر خبر داد.

گردان‌های قسام، شاخه نظامی حماس هم در بیانیه‌ای مدعی شدند که یک تانک اسرائیلی را با مواد منفجره مورد اصابت قرار داده و چند سرباز را کشته و زخمی کرده‌اند.

۸۲ کشته و ۹۸ زخمی در حملات ۲۴ ساعت گذشته اسرائیل

بر مبنای آخرین گزارش وزارت بهداشت غزه ارتش اسرائیل تاکنون بالغ بر ۳۲۷۰۵ نفر را در حملات خود به این باریکه محصور کشته و ۷۵۱۹۰ نفر را مجروح کرده است. این آمار شامل ۸۲ کشته و ۹۸ زخمی در ۲۴ ساعت گذشته است.

تدروس آدهانوم قبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در ایکس (توییتر سابق) تأیید کرد که جان ۹ هزار بیمار در غزه در خطر است و آن‌ها باید فوراً برای دسترسی به خدمات بهداشتی نجات بخش از جمله درمان سرطان، جراحات ناشی از بمباران، دیالیز کلیه و سایر بیماری‌های مزمن نیاز از غزه خارج شوند. او همچنین تأکید کرد که در سراسر غزه تنها ۱۰ بیمارستان با سطح حداقلی فعالیت می‌کنند و هزاران بیمار همچنان از خدمات بهداشتی محروم شده‌اند. به گفته او تاکنون تاکنون بیش از ۳۴۰۰ بیمار از طریق رفح به خارج از فلسطین فرستاده شده‌اند که از این تعداد نزدیک به ۲۲۰۰ نفر در درگیری نظامی میان اسرائیل و حماس مجروح شده‌اند.

همزمان روزنامه واشنگتن پست از کمک تسلیحاتی جدید ایالات متحده آمریکا به اسرائیل خبر داد. واشنگتن پست گزارش داد که ایالات متحده به انتقال میلیاردها دلار بمب و جت‌های جنگنده به اسرائیل چراغ سبز نشان داده است، در حالی که علناً در مورد حمله طولانی مدت اسرائیل به رفح و افزایش تلفات غیرنظامیان در این منطقه ابراز نگرانی می‌کند.

به گفته مقام‌های پنتاگون و وزارت امور خارجه، واشنگتن پست روز جمعه گزارش داد که بسته تسلیحاتی جدید شامل بیش از ۱۸۰۰ بمب ۲هزار پوندی MK84 و ۵۰۰ بمب ۵۰۰ پوندی MK82 است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان ان، پس از موافقت کاخ سفید برای ارسال اسلحه و مهمات به اسرائیل، مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی احتمالاً روز دوشنبه برای بحث در مورد طرح‌های اسرائیل برای حمله به رفح ملاقات خواهند کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا