فرهنگی

دراثر فشارهای امنیتی؛مجله ناداستان نیز تعطیل شد

مدیرمسئول «ناداستان» در پستی عجیب خبر از تعطیلی این مجله داد. آرش صادق‌بیگی مدیرمسئول مجله ناداستان نوشته است ناداستان تعطیل شد….

صادق‌بیگی در صفحه خود نوشت: همراهان عزیز ناداستان، مجله‌ی ناداستان با تصمیمی خودخواسته تعطیل شد. …. حالا بعد از چند دادگاه، تازه من مانده‌ام با دو تا پرونده‌ی … در دادگاه انقلاب که چرا فلانی در تحریریه بی‌حجاب است و چرا لای موی بهمان عکس چاپ‌شده بیرون است و چرا فلان بازیگری که برای رادیوناداستان آمده چیزی سرش نیست، و همین‌طور یک پرونده‌ی اداره کار که شاکی‌ش نویسنده ای است که بابت نگرفتن حق عائله‌مندی و بن برنج و روغن شهروندش…..

سایت برترین ها نوشت: «ناداستان» قالبی ادبی است که ریشه در واقعیت دارد. روایت‌های مستندی مثل زندگی‌نگاره، سفرنامه و… که با اتفاقات روزمره پیوند می‌خورند و برای خیلی‌ها از داستان جذاب‌ترند. تجربه‌هایی که با تکنیک‌های داستان‌گویی روایت می‌شوند، اما به‌خاطر واقعی بودن، واضح و جسورانه‌اند. مجله‌ ناداستان ماهنامه‌ای است ادبی که حول چیز‌های زندگی امروز ما می‌گردد و آن را از منظر ادبیات دوباره نشانمان می‌دهد.

آرش صاد‌ق بیگی، مدیر مسئول ماهنامه فرهنگی هنری «ناداستان»، دهم فروردین ضمن اعلام خبر تعطیلی این نشریه در صفحه شخصی خود، به برخی «تهدیدها» و «سنگ‌اندازی و آزار در خفای امنیتی» علیه خود اشاره کرد و گفت که «فعلا تعطیلی را به خودکشی ترجیح» می‌دهد.

او هم‌چنین از تشکیل «دو پرونده ساخته‌شده امنیتی با بیش از ۵۰۰ صفحه در دادگاه انقلاب» علیه خود خبر و توضیح داد که بخشی از محتوای آن‌ها به حجاب اجباری و پوشش افراد در تحریریه یا عکس‌های منتشرشده در نشریه مربوط بوده است.

به گفته او ازجمله‌ عکس‌هایی که در بازجویی ها به آن اشاره شده بود، عکس «کالباس» بوده که از دید یکی از بازجویان شبیه «کلیتوریس»، بخشی از اندام جنسی زنان»، بوده است.

ماهنامه فرهنگی هنری ناداستان در سال‌های گذشته با قالب ادبی با صاحب امتیازی آرش صادق بیگی و سردبیری مهراوه فردوسی منتشر شده است.

ادامه بازداشت علی تسنیمی از روزنامه‌نگاران فردای اقتصاد

با ادامه فشارهای امنیتی بر فعالان رسانه‌ای در سال ۱۴۰۳ سایت حقوق بشری «هرانا» نیز از ادامه بازداشت علی تسنیمی، از روزنامه‌نگاران رسانه «فردای اقتصاد»، خبر داده است.

این رسانه به نقل از یکی از اعضای خانواده آقای تسنیمی اعلام کرده است که این روزنامه‌نگار پس از گذشت دو ماه هم‌چنان در بازداشتگاه پلیس آگاهی شاپور تهران در «بلاتکلیفی» به‌سر می برد.

مأموران امنیتی ۱۶ بهمن‌ ۱۴۰۲ به دفتر «فردای اقتصاد» در تهران یورش بردند و دست کم پنج نفر از دست‌اندرکاران این را رسانه را برای چند روز در محل بازداشت کردند و مورد بازجویی قرار دادند.

مهرداد عسگری، نیکان خبازی، علی تسنیمی و بهزاد بهمن‌‌نژاد ۲۰ بهمن توسط مأموران امنیتی به مکان نامعلومی منتقل و در دو ماه گذشته همگی آن‌ها به جز آقای تسنیمی آزاد شدند.

دلایل بازداشت و اتهامات اعضای تحریریه نشریه فردای اقتصاد تاکنون اعلام نشده است اما رادیوفردا پیشتر مطلع شده بود که تمرکز بازجویی از این افراد و بازرسی ساختمان، مربوط به اتهام بارگذاری یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، با استفاده از آی‌پی این شرکت بوده است.

تاکنون مشخص نشده است که چه ویدئویی موضوع بازجویی از کارکنان فردای اقتصاد بوده است، اما بر اساس برخی گزارش‌ها در این ویدئو به موضوع راه‌های دور زدن تحریم پرداخته شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا