چرخانمقالات

ریاکاریِ حیرت‌آور

"امروزه میلیتاریسم اتحادیه‌ی اروپا و ناتو که به طور فزاینده‌ای با آن درگیر هستیم، یکی‌‌ست."

مصاحبه با کلر دالی

مصاحبه‌کنندگان‌: مِلینا دِی‌مَن و وِرا دیشتِر

مترجم: عیسی رهپیک

من معتقدم، کاملاً ضروری است در توضیح مواضعمان اطلاعاتی را به‌کار گیریم که از سوی اتحادیه‌ی اروپا از مردم پنهان نگاه داشته می‌شوند. منابعی که حاکی از سرازیر شدنِ میلیاردیِ پولِ مالیات دهندگان اروپایی به جیب مجتمع‌هایِ نظامی-صنعتی‌ست. باید به صراحت بیان شود که چگونه و چه روش‌هایی برای غنی‌سازی سهامداران و تقویت ناتو در حال شکل گرفتن می‌باشند و چرا این پروسه کاملاً برخلاف منافعِ مردمِ عادیِ اروپا و جهان است. همچنین ضروری است که به آسیب‌پذیری عظیم محیط زیست توسط ارتش اشاره کنیم.

“امروزه میلیتاریسم اتحادیه‌ی اروپا و ناتو که به طور فزاینده‌ای با آن درگیر هستیم، یکی‌‌ست.”

کلر دالی از سال ۲۰۱۹ عضو پارلمان اروپا در حوزه‌ی انتخابیِ دوبلین بوده است. او قبلاً از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ عضو پارلمان ایرلند از سوی حوزه‌ی انتخابیِ دوبلین-فینگال بود. او با اظهاراتی چون قطع ارسال تسلیحات به اوکراین و پایان دادن به نسل‌کشی در غزه، خاری‌ست در چشم سیاست غالب بر پارلمان اروپا. هفته‌نامه‌ی UZ با او در مورد سیاست ریاکارانه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، بی‌طرفی ایرلند و وظایف جنبش صلح گفتگویی صورت داده است که در زیر از نظرتان می‌گذرد. با تشکر فراوان از جنی فارل (Jenny Farrell) برای همیاری و ترجمه‌ی مصاحبه.

اولین دوره قانونگذاری شما در پارلمان اتحادیه‌ی اروپا رو به پایان است. به شما تهمت‌های مفتضحانه‌ی زیادی زده می‌شود. مبارز صلح بودن در پارلمان اتحادیه‌ی اروپا، چگونه است؟ به ویژه احتمالاً مبارزی تنها بودن؟

نمی‌توانم آن تهمت‌ها را مفتضحانه بنامم، اما قطعاً این‌طور است که برای اولین بار در زندگی سیاسی‌ام مورد کمپینی قرار گرفته‌ام که هدفش بدنام ساختن مستمر من می‌باشد. من را متهم می‌کنند که عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین، مامور کرملین یا جاسوس روسیه هستم. و تمام این حملات فقط به این دلیل که موضع ضد جنگ، ضد امپریالیسم و صلح را نمایندگی می‌کنم. دقیقاً همان مواضعی که من در تمام زندگی سیاسی خود مدافعش بوده‌ام. همچنین شگفت‌انگیز بود که تمام نهادهای رسانه‌ای و سیاسی در ایرلند در پشت این حملات گرد آمدند، حتی با وجود اینکه من در طول زندگی سیاسی‌ام به خاطر کمپین‌های ضد میلیتاریستی‌ام شناخته شده بودم و این یکی از پیام‌های کلیدی مبارزات انتخاباتی‌ام برای نمایندگی در پارلمان اتحادیه اروپا بوده است.

خوشبختانه همکارم میک والاس (Mick Wallace) در حمایت از این اهداف به من پیوست و باعثِ ساده‌تر شدنِ پیشبرد کارها شد. مهم‌تر از همه اینکه مردم اروپا کاملاً حامی ما بودند. مکانی در اروپا نیست که مردم از موضع صلح‌جویانه‌ و تلاش ما برای یافتن راهی معقول جهت حل مسالمت‌آمیز اختلافات سپاسگزار نبوده باشند. بدون تردید اکثر مردم مانند من فکر می‌کنند و برایم بسیار رضایت‌بخش بوده است که به این منظور در پارلمان تریبونی عرضه کنم زیرا در غیر این صورت این ایده‌ها اغلب جایی انعکاس نمی‌یابند.

سیاستمداران اتحادیه‌ی اروپا از رنج مردم غزه ابراز تاسف می‌کنند. اتحادیه‌ی اروپا در عمل برای پایان دادن به نسل‌کشی چه اقدامی صورت می‌دهد؟

ریاکاری اتحادیه‌ی اروپا حیرت‌آور است. از یک سو، از نگرانی‌های خود در مورد بحران انسانی سخن می‌گوید، در حالی که از سوی دیگر، کشورهای عضو در حال افزایش ارسال تسلیحاتِ خود به اسرائیل هستند. آن‌ها به جو بایدن چیزی نمی‌گویند که او نیز در مورد بحران انسانی در غزه ابراز “نگرانی” می‌کند و یک پل موقت برای کمک رسانی ایجاد کرده است، در حالی‌که این واقعیت را نادیده می‌گیرد که صدها کامیون با تدارکات کامل در گذرگاه‌های زمینی انتظار ورود به غزه را می‌کشند. تنها دولت آپارتاید صهیونیستی اسرائیل است که مانع از عبور آن‌ها می‌شود. همان دولتی که ایالات متحده ۱۷.۶ میلیارد دلار کمک نظامی اضافی به آن ارائه داده است. اتحادیه‌ی اروپا در اساس دوپهلو صحبت می‌کند. این اتحادیه هیچ کاری برای جلوگیری از نسل‌کشی انجام نمی‌دهد. هیچ تحریم جدی علیه اسرائیل که همچنان از موقعیت ممتاز خود تحت توافقنامه‌ی همکاری اتحادیه‌ی اروپا و اسرائیل بهره می‌برد، اعمال نکرده است. من هیچ تردیدی ندارم که آن‌ها در این نسل‌کشی شریک هستند.

شما نقطه‌نظرتان را در پارلمان اتحادیه‌ی اروپا به صراحت و بی‌وقفه اظهار نظر می‌کنید. آیا صحبت‌ها و درخواست‌های شما اصولاً جدی گرفته می‌شود یا این‌که توسط ساختار سیاسی اتحادیه‌ی اروپا نادیده گرفته می‌شوید؟

مردم اروپا قطعاً آنچه را که ما تا کنون گفته‌ایم نادیده نگرفته‌اند. داشتن تریبون در پارلمان مفید واقع شده است و اگرچه صاحبان قدرت رسماً آنچه را که ما می‌گوییم به رسمیت نمی‌شناسند، اما مشکلات را برای آن‌ها روشن کرده‌ایم. به عنوان مثال، زمانی که من به ادعای ریاکارانه‌ی ایرلندی بودن بایدن و در عین حال حمایت از نسل‌کشی او اشاره کردم، رسانه‌های مهم در ایالات متحده با دفتر او تماس گرفتند تا نظر او را جویا شوند. بنابراین آن‌ها می‌شنوند، اگرچه ممکن است گوش ندهند.

آیا شما حداقل از سوی فراکسیون خودی در مسئله‌ی صلح مورد حمایت قرار می‌گیرید؟

جناح چپ در پارلمان مرا به طرز وحشتناکی ناامید کرده است. این کاملاً تکان دهنده است که برخی از اعضای این گروه، به ویژه اهل اسکاندیناوی، حتی از ارسال سلاح به اوکراین حمایت کرده‌اند. این کاملاً باورنکردنی‌ست. بنابراین فراکسیون مجموعه‌ای یک دست نیست. در مورد غزه، اوضاع به طور کلی بهتر بود. اما من فکر می‌کنم که فراکسیون چپ به طور کلی بسیاری از مواضع اصولی خود را در مبارزه با میلیتاریسم و طرفداری از صلح از دست داده است. این فراکسیون در اثر پروپاگاندای جنگ در اوکراین راه خود را کمی گم کرده است و کسانی که نماینده‌ی چپ در آلمان هستند بسیار ضعیف بوده‌اند، به خصوص در برخورد با نسل‌کشی اسرائیل.

شما با تحویل تسلیحات به اوکراین و تحریم روسیه مخالفید. به نظر شما اقدامات لازم برای پایان دادن به جنگ چیست؟

تسلیح اوکراین تنها به طولانی شدن درگیری و افزایش تلفات در میان طبقات کارگر اوکراین و روسیه منجر شده است. تحریم‌ها هزینه‌ی زندگی شهروندان اروپایی را ۱۷ درصد افزایش داده است، در حالی که روسیه اکنون به بزرگترین اقتصاد اروپا تبدیل شده است. این یک خودکشی مطلق برای ساختار اروپا و همزمان خبر بسیار خوبی برای ایالات متحده بود که از فروش گاز و انرژی به ما آن‌هم با قیمت‌های گزاف سود برد. گام‌های لازم برای پایان دادن به جنگ مثل همیشه شامل تعهد جامعه‌ی اروپا به آتش‌بس فوری و یک راه حل از طریق مذاکره است، که طی آن به منظورِ کسبِ اطمینانِ طرفینِ درگیر، به بی‌طرفی اوکراین و عدم عضویت این کشور در ناتو یا سایر ائتلاف‌های نظامی بیانجامد. اقدامی که تضمین امنیتی آن شامل روسیه و همه‌ی کشورهای بزرگ غربی می‌شود. تنها با امضای چنین توافقی‌ست که اوکراین در امنیت خواهد بود. این امر به یک ضمانت بین‌المللی نیاز دارد . ضمانتی که ایالات متحده و کشورهای غربی نمی‌خواستند آن را در آوریل ۲۰۲۲ یعنی زمان تنظیم پیش‌نویس توافق نامه با روس‌ها، به آن‌ها بدهند. [منظور مذاکرات صلح استانبول و بی‌نتیجه ماندن آن توسط بوریس جانسون است. م.] . راه حل سیاسی برای مناطق دیگر مانند دونباس و کریمه باید در آینده بر اساس دیدگاه ساکنین این مناطق صورت پذیرد.

ایرلند جزو کشورهای غیرمتعهد محسوب می‌شود اما میلیتاریسم در حال پیشروی‌ست. مردم نسبت به این موضوع چه احساسی دارند؟

مردم ایرلند در دفاع از بی‌طرفی ما بسیار فعال بوده‌اند. اما دولت همواره در این زمینه دوگانه رفتار کرده است. دولت دائماً اقتدار ما را تضعیف کرده و اجازه داده است که ایرلند به عنوان پایگاهی برای ارتش ایالات متحده در درگیری‌هایِ خاورمیانه مورد استفاده قرار گیرد. امری که نقض آشکار بی‌طرفی کشور است، اما دولت حداقل احساس می‌کرد که موظف به حفظ ظاهر می‌باشد. دولت‌مردان امیدوار بودند که جنگ در اوکراین به آن‌ها این فرصت را بدهد تا سیاست بی‌طرفی کشور را کنار بگذارند، اما مردم ایرلند بسیار مصمم بودند که چنین اتفاقی رخ ندهد.

رئیس جمهور ما نیز نقش مثبتی در ایضاح سیاست عدم تعهد کشور داشته است تا ما به عنوان یک کشور سابقاً تحت ستم و اشغال شده، نقش منحصر به فردی در صحنه‌ی جهانی برای دفاع از دیپلماسی و حل مسالمت‌آمیز درگیری‌ها ایفا کنیم. تنها موضع‌گیری منطقی برای کشوری کوچک چون ایرلند این است که از بازی‌های قدرت‌های بزرگ دور بماند. و من فکر می‌کنم مردم ایرلند این را درک می‌کنند. با این اوصاف دولت ما در تلاش است بیش و بیش‌تر مشارکت ایرلند در پروژه‌های دفاعی مشترک اروپا را افزایش دهد. از این منظر، صحبت در مورد عضویت در ناتو که ما آن را رد می کنیم، یک تاکتیک انحرافی است، زیرا امروزه میلیتاریسم اتحادیه‌ی اروپا و ناتو که به طور فزاینده‌ای با آن درگیر هستیم، یکی‌‌ست.

وضعیت جنبش صلح در ایرلند در حال حاضر چگونه است؟

به نظر می‌رسد این جنبش آنطور که باید قوی نیست. جناح چپ در ایرلند به اندازه‌ی کافی در مورد این موضوعات روشن‌گری نکرده است. جنگ در سوریه و اوکراین به جهاتی چپ را از مسیر خود خارج کرده است. مجموعه‌ی چپ آن‌چنان که باید ضد میلیتاریسم نبود و به خود اجازه داد که تحت تأثیر میهن‌پرستی و تبلیغات عظیم ناتو و ایالات متحده قرار گیرد. با این حال، تعدادی از سازمان‌ها و افراد هستند که تجربه‌ی زیادی در این زمینه دارند و قاطعانه و بی امان پرچم صلح را برافراشته نگاه داشته‌اند. این تجارب از بین نمی‌روند و با توجه به وحشت نسل‌کشی در غزه، افراد بیشتری به صفوف صلح می‌پیوندند یا حداقل نیاز به صلح را درک می‌کنند. مردم همچنین به مشارکت میلیتاریسم اروپایی در حمایت از نسل‌کشی اسرائیل پی می‌برند.

یک نوع همبستگی قوی با فلسطین به طور سنتی در ایرلند وجود دارد. در حال حاضر چه اقداماتی در حال انجام است و رفتار غیرانسانی اتحادیه‌ی اروپا در ایرلند چگونه ارزیابی می‌شود؟

اقدامات اتحادیه‌ی اروپا، به ویژه از سوی شخص اورزولا فون دِر لایْن (Ursula von der Leyen)، که از نسل کشی اسرائیل حمایت و آن را تحسین کرد، برای بسیاری از مردم ایرلند عمیقاً تکان دهنده بود. آن‌ها قبلاً معتقد بودند که اتحادیه‌ی اروپا از حاکمیتِ قانون، دموکراسی، ارزش‌ها و حقوق بشر دفاع می‌کند، اما این توهم اکنون کاملاً از بین رفته است. مردم اکنون آن‌ها را آن‌طور که هستند می‌شناسند: فریب‌کارانی تمام عیار. موضع اتحادیه‌ی اروپا در قبال جنگ غزه تأثیری پایدار بر ادراک ایرلند از این اتحادیه خواهد داشت.

یک سوال در پایان: به نظر شما، فوری ترین وظایف جنبش صلح در حال حاضر چیست؟

من معتقدم، کاملاً ضروری است در توضیح مواضعمان اطلاعاتی را به‌کار گیریم که از سوی اتحادیه‌ی اروپا از مردم پنهان نگاه داشته می‌شوند. منابعی که حاکی از سرازیر شدنِ میلیاردیِ پولِ مالیات دهندگان اروپایی به جیب مجتمع‌هایِ نظامی-صنعتی‌ست. باید به صراحت بیان شود که چگونه و چه روش‌هایی برای غنی‌سازی سهامداران و تقویت ناتو در حال شکل گرفتن می‌باشند و چرا این پروسه کاملاً برخلاف منافعِ مردمِ عادیِ اروپا و جهان است. همچنین ضروری است که به آسیب‌پذیری عظیم محیط زیست توسط ارتش اشاره کنیم. امروزه سرمایه‌های مختص پروژه‌های محیط زیست به سمت میلیتاریسم منحرف می‌شوند و صد البته ردپای اکولوژیکی ارتش در نابودی طبیعت جایی ثبت نمی‌شود. این حوزه‌ی مهمی‌ست که باید به‌خاطر جوان‌هایی که بیشترین آسیب را از بحران آب و هوا می‌بینند، برجسته شود.

مصاحبه با کلر دالی (Clare Daly)

مصاحبه‌کنندگان‌: مِلینا دِی‌مَن (Melina Deymann) و وِرا دیشتِر (Wera Dichter)

مترجم: عیسی رهپیک

منبع: هفته‌نامه‌ی عصر ما (Unsere Zeit) ارگان مرکزی حزب کمونیست آلمان

جمعه ۲۹ مارس ۲۰۲۴  /  ۱۰ فروردین ۱۴۰۳

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا