حقوق بشر

خطر جدی دیپورت زوج جوان در ترکیه پس از ثبت اثر انگشت و امضاء

یک زوج پناهجوی سیاسی کُرد به نام‌های رشاد محمدی و اژین حسینی (فهمیده) که حدوداً ۱۰ روز پیش توسط نیروهای امنیتی در ترکیه بازداشت شده‌اند، پس از انتقال به کمپی در آدرنه و ناچارکردن آنها به ثبت اثر انگشت و امضاء با خطر جدی دیپورت به ایران روبرو هستند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، رشاد محمدی فعال سیاسی اهل کامیاران به همراه همسرش اژین حسینی اهل سروآباد طی روزهای گذشته از کمپ چنان قلعه (چناکاله) به کمپ پهلوان کوی در شهر آدرنه منتقل شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که، پلیس ترکیه روز گذشته آنها را ناچار به ثبت اثر انگشت و امضاء نموده و احتمال دیپورت آنها به ایران طی روزهای آینده بالقوه است.

اژین حسینی ۳۰ ساله و رشاد محمدی ۳۴ ساله در سالهای گذشته به عنوان فعال سیاسی در اقلیم کُردستان ساکن بوده به دلیل فشار مداوم نهادهای امنیتی ب ناچار به ترک اقلیم کُردستان شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ضمن ابراز نگرانی عمیق از احتمال دیپورت این زوج کُرد به ایران و احتمال شکنجه و هر گونه مجازات‌های غیر انسانی توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران، خواستار توجه فوری سازمانها و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر بخصوص نهادهای حمایت از پناهجویان است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا