گوناگون

هزاران اسرائیلی علیه دولت نتانیاهو تظاهرات کردند

هزاران اسرائیلی بار دیگر در چندین شهر اسرائیل علیه دولت نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور تظاهرات کردند. آنها خواستار برگزاری انتخابات جدید و توافق با حماس بر سر گروگان‌های اسرائیلی شدند. تظاهرات در تل‌آویو به درگیری کشیده شد….

به گزارش دویچه وله؛ هزاران اسرائیلی شامگاه شنبه ۳۰ مارس (۱۱ فرودین) در شهرهای تل‌آویو، اورشلیم (بیت‌المقدس) و حیفا علیه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور تظاهرات کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، تظاهرکنندگان در تل آویو خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و افزایش تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی شدند. این گروگان‌ها در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ توسط گروه حماس ربوده شدند. تظاهرات در شهرهای دیگر از جمله در اورشلیم (بیت‌المقدس) و حیفا نیز برگزار شد.

بر اساس گزارش‌های پلیس، تظاهرات در تل‌آویو به درگیری کشیده شد. رسانه‌های اسرائیلی از دستگیری ۱۶ نفر خبر دادند. برخی از تظاهرکنندگان بزرگراه کمربندی اطراف شهر را مسدود کردند. پلیس علیه تظاهرکنندگان از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد. تظاهرکنندگان آتش روشن کردند و هر دو مسیر بزرگراه را با کامیون‌ها و تحصن‌های خود بستند.

در اورشلیم صدها نفر از شرکت‌کنندگان از موانعی در نزدیکی اقامتگاه رسمی نتانیاهو عبور کردند.

گروگان سابق: “بدون توافق به خانه برنگردید”

یک گروگان سابق در تظاهرات تل‌آویو خطاب به نتانیاهو گفت: «عزیزانمان را به خانه بازگردانید!» این زن که شوهرش هنوز در دست حماس اسیر است، خواستار آزادی گروگان‌ها در ازای آتش‌بس در غزه و آزادی زندانیان فلسطینی شد.

او از نتانیاهو خواست به تیم مذاکره‌کننده اسرائیل “اختیار گسترده‌ای” در مذاکرات درباره توافق برای آزادی گروگان‌ها بدهد.

رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی خواستار استعفای نتانیاهو شد

به گزارش سایت خبری “وای‌نت” ynet، آموس مالکا، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل، از نتانیاهو خواست استعفا دهد.

مالکا در تظاهرات شهرک قیساریه، محلی که نتانیاهو یک ویلای خصوصی دارد، گفت: «دولت گروگان‌ها را قربانی، اسرائیل را منزوی و حماس را تقویت می‌کند».

برنامه‌ریزی تظاهرات جدید برای هفته آینده

خانواده‌های گروگان‌ها در تظاهرات هفتگی خود از مردم خواستند در مقابل ساختمان پارلمان در اورشلیم تظاهرات کنند. چندین راهپیمایی بزرگ دیگر نیز از روز یکشنبه به بعد برنامه‌ریزی شده است که برای چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

شیرا الباگ که دختر ۱۹ ساله‌اش لیری در جریان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر به نوار غزه برده شده، در یک سخنرانی پراحساس از هموطنان خود خواست تا فشار بر نتانیاهو را افزایش دهند. او گفت: «زمان آن فرا رسیده است که بیرون بیاییم و با بی‌تفاوتی و برای زندگی مبارزه کنیم. من اکنون از شما می‌خواهم که با ما به خیابان‌ها بیایید تا باهم متحد فریاد بزنیم وقتش رسیده که گروگان‌ها را به خانه بازگردانند!»

بر اساس گزارش‌های اسرائیل، در حمله حماس به اسرائیل، دست کم ۱۱۶۰ نفر کشته و ۲۵۰ نفر دیگر به عنوان گروگان ربوده شدند. بر اساس اطلاعات، ۱۳۰ نفر از آنها همچنان در کنترل حماس هستند و مرگ ۳۳ تن از آنها نیز تا کنون گزارش شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا