حقوق بشر

شهریار بیات زندانی سیاسی به اتهام “سب‌النبی” به اعدام محکوم شد

شهریار بیات، زندانی سیاسی و از بازداشت‌شدگان در جریان انقلاب ژن، ژیان، ئازادی، توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران بابت اتهام “سب‌النبی” به اعدام محکوم شد. وی در پرونده‌ای دیگر به ۱۸ سال حبس محکوم شده و قریب به یک سال و شش ماه گذشته را در بازداشت سپری کرده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، شهریار بیات، زندانی ۶۴ ساله اهل شهرستان شهریار از توابع استان تهران توسط شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران، با اتهام “سب‌النبی” به اعدام محکوم شده است.

حکم مذکور بر مبنای انتشار تصاویر و پست در فضای مجازی توسط شهریار بیات و بر حسب گزارش اداره کل اطلاعات استان تهران از بازجویی‌ها و محتوای تلفن همراه آقای بیات، صادر شده است.

به گفته منابع مطلع، در صدور حکم اعدام سعید شرافتی و علی تقیان، مستشاران دادگاه کیفری با رد “توبه” شهریار بیات رای به اعدام وی دادند و ابوالقاسم مرادطلب، مستشار دیگر دادگاه با پذیرش آن، مجازات حبس وی را کافی دانسته است.

همچنین، بر طبق پستی که آرش صادقی زندانی سیاسی سابق در حساب کاربری ایکس خود منتشر نموده است، شهریار بیات در بخش دوم پرونده خود توسط شعبه یک دادگاه انقلاب به اتهام “تشکیل گروه” به ۱۰ سال زندان، بابت “اجتماع تبانی” به ۵ سال حبس، در خصوص اتهام “توهین به خامنه‌ای و خمینی” به ۲ سال و به اتهام “تبلیغ علیه حکومت” به ۱ سال زندان و در مجموع، ١٨ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

که مدتی در بند ۲۰۹ اوین با شهریار بیات هم سلولی بوده در ادامه نوشته است ” در جریان بازجویی‌ها انتشار تعدادی تصویر و پست منتشر شده در فضای مجازی به او نسبت داده شده بود که وی با رد این اتهام تاکید کرده بود که هیچ محتوایی تولید نکرده و این صفحات ارتباطی به او ندارند”

شهریار بیات، روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۴۰‍۱ (۲۵ اکتبر ۲۰۲۲)، در جریان جنبش ژن، ژیان، ئازادی توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهریار بازداشت و چندی بعد، به زندان تهران بزرگ و در نهایت به زندان قزلحصار کرج منتقل شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا