اخبار

حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی؛ شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه می‌دهد.

سفیر جمهوری اسلامی در سوریه از افزایش تعداد کشته‌شدگان حمله به کنسولگری در دمشق خبر داد و گفت: علاوه بر هفت فرمانده و افسر سپاه پاسداران، شش شهروند سوریه هم در حمله به کنسولگری کشته شده‌اند. او گفت عملیات آواربرداری ساختمان کنسولگری به مراحل پایانی رسیده است….

در همین حال اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از حمله به کنسولگری رژیم”ولایی” در دمشق نسبت به تشدید تنش‌ها هشدار داد.
سخنگوی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران گفت: در این شرایط منطقه‌ای بسیار پرتنش، نشان دادن خویشتنداری بسیار مهم است زیرا تشدید بیشتر در منطقه به نفع هیچکس نیست.
این در حالی است که کارشناسان حکومتی به صداوسیمای خامنه ای گفته اند که اگر کاری جدی انجام ندهیم، اسرائیل به حملات خود ادامه خواهد داد و شاید به سراغ مقامات ارشد نظام در تهران هم بیاید.
در این ارتباط، شورای امنیت سازمان ملل بر سر حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق تشکیل جلسه می‌دهد.
در پی هدف قرار گرفتن ساختمان کنسولگری ایران در سوریه و کشته شدن محمدرضا زاهدی از فرماندهان ارشد سپاه قدس و معاونش به همراه ۵ عضو دیگر این نیرو، شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه به درخواست روسیه تشکیل جلسه می‌دهد.
دیمیتری پولیانسکی، نماینده روسیه در سازمان ملل با اعلام این مطلب گفت که این جلسه روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد.
پیش‌تر نماینده ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان خواستار نشست فوری شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه شده بود.
زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد مرگ نظامیان سپاه پاسداران و تخریب کامل اماکن دیپلماتیک ایران را «نقض قوانین بین‌الملل و اصل اساسی مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی» خوانده و از شورای امنیت خواسته بود تا «اقدام جنایتکارانه و حمله تروریستی رژیم اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند.»
روز دوشنبه در حمله‌‌ اسرائیل، یک ساختمان متعلق به کنسولگری ایران در مجاورت سفارت ایران در دمشق فرو ریخت و دستکم ۷ نفر از اعضای سپاه پاسداران از جمله سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده شاخه سوریه و لبنان نیروی قدس و محمد هادی حاجی رحیمی معاون او کشته شدند.
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از چهار مقام اسرائیلی که نخواستند نامشان فاش شود، تأیید کرده است که اسرائیل در پشت این حمله قرار داشته است. منابع اسرائیلی با این حال اینکه ساختمان دارای وضعیت دیپلماتیک بوده را رد کرده‌اند.
به گفته آنان، «این ساختمان پایگاه سپاه پاسداران بوده» و همین امر آن را به یک «هدف نظامی مشروع» تبدیل کرده است.
اسرائیل به طور رسمی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.
سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله، اسامی دیگر قربانیان «حمله موشکی اسرائیل» را حسین امان‌اللهی، مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی اعلام کرده است.
همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیرامور خارجه ایران از احضار کاردار سفارت سوئیس در تهران و ارسال «پیام مهمی به دولت آمریکا به عنوان حامی» اسرائیل خبر داده است.
امیرعبداللهیان گفته است «آمریکا باید پاسخگو باشد.»
در سوی مقابل ایالات متحده اعلام کرده که از این حمله «هیچ اطلاعی» نداشته است. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به وبسایت آکسیوس گفت: «ایالات متحده هیچ دخالتی در حمله [اسرائیل] نداشت و ما از قبل از آن اطلاعی نداشتیم.»
به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر خارجه ایران همچنین در تماس با فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه حمله به کنسولگری ایران را «عبور از همه تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی به ویژه کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ وین» خواند و گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل «تعادل روانی خود را از دست داده است.»
در همین حال حزب‌الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و کشته شدن اعضای سپاه قدس را محکوم کرده است.

«قول انتقام» و تظاهرات

مقامات جمهوری اسلامی حملات هوایی اسرائیل به محوطه سفارت ایران در دمشق سوریه را که منجر به کشته شدن سه فرمانده ارشد ایرانی شد، محکوم کردند و قول‌ها انتقام دادند. تعدادی از حامیان حکومت هم به خیابان ها ریختند و آشکارا خواستار انتقام از اسرائیل شدند.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس گفت : ایران سفیر سوئیس را بعد از نیمه شب به وقت محلی احضار کرده و از واشنگتن خواسته است که پیام مهمی به واشنگتن برساند: به عنوان متحد اسرائیل، آمریکا باید پاسخ اقدامات اسرائیل را بدهد.
سید نظام الدین موسوی سخنگوی رهبری مجلس شورای اسلامی به رسانه های دولتی ایران گفت: «پاسخ مناسب، درخواست ملی مردم ایران است».
در واشنگتن، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت که “ایالات متحده هیچ دخالتی در این حمله نداشته” و “از قبل از آن اطلاعی نداشته است.”
یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که این بیانیه مستقیماً به ایران ابلاغ شده است.
در چندین شهر سراسر ایران از جمله پایتخت، تهران، پایتخت و همچنین تبریز و اصفهان، جمعیتی با اهتزاز پرچم‌های فلسطین و ایران، بار دیگر شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» سر داده و خواهان «انتقام» شدند.
حملات روز دوشنبه در دمشق مصادف شد با دو جشن بزرگ در ایران، یک جشن مذهبی شیعیان که به یاد کشته شدن امام علی، داماد پیامبر اسلام و بنیانگذار شیعه اسلام است. و روز ملی طبیعت که در سیزدهمین روز از نوروز سال نو ایرانی با بیرون رفتن جشن گرفته می شود.
هنوز مشخص نیست که ایران در پاسخ به حملات اسرائیل چه اقداماتی را انجام خواهد داد: آیا اسرائیل را مستقیماً در یک حمله نظامی هدف قرار خواهد داد و خطر یک جنگ گسترده تر با اسرائیل و ایالات متحده را تهدید می کند، یا اینکه آیا به استراتژی خود برای مبارزه از طریق شبه نظامیان خود ادامه خواهد داد. در منطقه حمایت می کند.
به گزارش رسانه دولتی ایران، حزب‌الله، شبه‌نظامیان شیعه لبنانی تحت حمایت ایران، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بدون شک، این جنایت بدون مجازات و انتقام از دشمن نخواهد بود».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا