بین‌المللی

پس‌لرزه‌های «رولکس‌گیت»؛ استعفای پی‌ در پی مقامات پرو و تلاش برای برکناری رئیس‌جمهور

همزمان با رسوایی رئیس‌جمهور پرو در پرونده‌ای موسوم به «رولکس‌گیت»، ۶ تن از وزرای این کشور استعفا کرده و قانونگذاران پارلمان هم به دنبال برکناری این رئیس‌جمهور به دلیل «بی‌کفایتی اخلاقی» او هستند.

به گزارش ایسنا، «دینا بولوارته» رئیس‌جمهور پرو به مالکیت ساعت‌های گران‌قیمت رولکس متهم شده که درباره وجود و نحوه خریداری آن‌ها شفاف‌سازی نکرده است؛ امری که باعث شد ماموران پلیس پرو شبانه به محل اقامت او یورش برده و به دنبال این ساعت‌ها بگردند.

طبق گزارش فرانس ۲۴، درخواست برای برکناری رئیس‌جمهور پرو توسط قانونگذاران احزاب مختلف از جمله حزبی که رئیس‌جمهور به آن متعلق است، مطرح شده و آنها برای تصویب چنین درخواستی به ۸۷ رای از ۱۳۰ کرسی موجود در پارلمان احتیاج دارند که تاکنون پنج حزب و در کل ۵۴ رای برای حمایت از این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.

روز دوشنبه دینا بولوارته ابتدا ۳ تن از اعضای کابینه‌اش را یعنی وزرای کشور، آموزش و پروش و امور زنان را ناگهان از دست داد. اگرچه وزیر کشور دلیل استعفایش را «مشکل خانوادگی» ذکر کرد اما دیگر وزرا دلیل دیگری برای استعفا ارائه ندادند. این اقدام آنها پس از آن صورت گرفت که وزرای کشاورزی، تولید و تجارت خارجی نیز استعفا کردند. البته پس از اقدام این ۶ وزیر، رئیس‌جمهور پرو جانشین آنها را انتخاب کرد.

بولوارته که نخستین رئیس‌جمهور زن این کشور است، در ابتدای تحقیقات مدعی داشتن تنها یک ساعت رولکس شد و گفت آن را از طریق «درآمدهای شخصی» به دست آورده است. او از رسانه‌ها خواست در مسائل شخصی وی دخالت نکنند.

پلیس پرو تفتیش منزل رئیس‌جمهور را بر اساس حکمی انجام داد که به درخواست دادستان کل این کشور صادر شده بود. دادستان کل پیشتر با تاکید بر ضرورت همکاری بولوارته در روند تحقیقات، نسبت به احتمال تخریب یا امحای این ساعت‌ها توسط بولوارته هشدار داده بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا