بین‌المللی

تفاهم ایران و ۱+۵ برای اجرای توافق‌نامه ژنو

حمید بعیدی‌نژاد رییس هیات کارشناسی مذاکر‌ه‌کننده ایران با ۱+۵ می‌گوید: دو طرف توانستند به یک تفاهم واحد در رابطه با اجرای توافق برسند و دیدگاه‌ها و برداشت‌ها اکنون یکسان است. بعیدی‌نژاد هم‌چنین گفت، بر اساس جمع‌بندی و مذاکرات انجام شده با هیات‌های کار‌شناسی ۱+۵ زمان اجرایی شدن توافق ژنو دهه سوم ژانویه خواهد بود. گزارش و جمع بندی این مذاکرات به مدیران سیاسی کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران ارائه می‌شود تا تصمیم نهایی درباره‌ آن اتخاذ شود…

رییس هیات مذاکر‌ه‌کننده ایران با ۱+۵ اظهار کرد: بر اساس جمع‌بندی و مذاکرات انجام شده با هیات‌های کار‌شناسی ۱+۵ زمان اجرایی شدن توافق ژنو دهه سوم ژانویه خواهد بود.

حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به مذاکرات کار‌شناسی دو روزه با ۱+۵ در ژنو اظهار کرد: این گفت‌و‌گو‌ها از صبح روز دوشنبه آ‌غاز و تا ساعت ۷ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی ادامه یافت.

وی در پاسخ به این‌که آیا اختلاف‌نظر‌ها و برداشت‌های متفاوت میان دو طرف درباره ساز و کار اجرای توافق به طور کامل رفع شد؟ گفت: دو طرف توانستند به یک تفاهم واحد در رابطه با اجرای توافق برسند و دیدگاه‌ها و برداشت‌ها اکنون یکسان است.

وی ادامه داد: گزارش و جمع بندی این مذاکرات به مدیران سیاسی کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران ارائه می‌شود تا تصمیم نهایی درباره‌ آن اتخاذ شود.

این عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با ۱+۵ در پاسخ به این پرسش که ممکن است پس از ارائه گزارش به مدیران سیاسی تغییری در آن صورت گیرد؟ گفت: با توجه به سطح سیاسی و تصمیم‌گیری ممکن است مدیران نقطه نظراتی داشته باشند اما چارچوب، گزارشی است که از مذاکرات کار‌شناسی به این کشور‌ها ارائه می‌شود که در آن تمامی مباحث به طور روشن بیان شده است.

بعیدی‌نژاد با اشاره به این‌که مذاکرات کار‌شناسی جزیی، طولانی و پیچیده بود، در پاسخ به این پرسش که درباره‌ ساز و کار کمیسیون نظارت بر اجرای توافق ژنو مذاکره شد؟ اظهار کرد: هنوز ساز و کاری برای این کمیسیون با توجه به این‌که اجرای توافق آغاز نشده است، تعیین نگردیده اما این تفاهم وجود دارد که بعد از وارد شدن به اجرای توافق، کمیسیون مشترک تشکیل شده و نقش مهم نظارتی خود را درباره‌ این‌که برنامه‌ اقدام مشترک به طور کامل عملیاتی شود ایفا خواهد کرد.

رییس هیات مذاکره‌کننده کار‌شناسی ایران با ۱+۵ هدف از مذاکرات کار‌شناسی را رسیدن به تفاهم میان دو طرف برای اجرای هر چه سریع‌تر توافق دانست و گفت: با وجود آن‌که در آستانه سال نو میلادی قرار داشتیم، اما هیات‌های کار‌شناسی ۱+۵ به طور جدی در این مذاکرات شرکت کردند که حاکی از تمایل هر دو طرف برای هر چه زود‌تر به اجرا درآمدن توافق ژنو است.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این‌که در این مذاکرات بر روی زمان آغاز اجرای توافق به جمع بندی رسیدید یا زمان مشخصی برای اجرا پیشنهاد داده شده است؟ گفت: ‌ بله. زمانی مشخص برای آغاز اجرای توافق که نزدیک به دهه سوم ژانویه است، پیشنهاد شده اما این مساله نیز به تصمیم مدیران سیاسی دو طرف بستگی دارد.

وی در پاسخ به این‌که این زمان بعد از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در ماه ژانویه است؟ اظهار کرد: تاریخ پیشنهاد شده بعد از آن جلسه و یا نزدیک به آن جلسه است.

رییس هیات مذاکره‌کننده کار‌شناسی ایران با ۱+۵ در پاسخ به این پرسش که برخی نگرانی‌ها در رابطه با اجرای هم‌زمان تعهدات در چارچوب «برنامه‌ اقدام مشترک» طی شش ماه وجود دارد به شکلی که گام‌ها حتما به طور هم‌زمان، هم‌وزن و متقابل برداشته شود؟ تصریح کرد: پس از پایان مذاکرات کار‌شناسی به روشنی در گزارش و جمع‌بندی نهایی آمده است که اجرای توافق به طور کامل برای هر دو طرف در یک روز و به طور یکسان و متوازن آغاز شود، بدون این‌که یک طرف بخواهد طرف دیگر اقدامی را زود‌تر انجام دهد.

به گزارش ایسنا، هیات‌های کار‌شناسی ایران و ۱+۵ در راستای رسیدن به برداشت مشترک برای تعیین ساز و کار اجرای توافق ژنو در یک ماه گذشته سه دور در وین و ژنو با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه سرپرست هیات ایرانی و استفان کلمنت، معاون کا‌ترین اشتون از سوی اتحادیه اروپا در این مذاکرات حضور دارند. هم‌چنین کار‌شناسان هیات‌های۱+۵ به طور جداگانه در مذاکرات شرکت دارند.

مذاکرات کار‌شناسی ایران و ۱+۵ در ۱۸ آذر ماه آغاز و به مدت چهار روز در شهر وین برگزار شد اما به علت اقدام آمریکا در افزایش تحریم‌های یک جانبه علیه ایران این مذاکرات متوقف شد. پس از آن مذاکرات در ۲۸ آذر در ژنو دنبال شد که آن هم برای چهار روز به طول انجامید و به بعد از اتعطیلات کریسمس موکول شد. این گفت‌وگو‌ها برای سومین بار ۹ دی ماه نیز در ژنو دنبال شد که در ‌‌نهایت دو طرف توانستند به درک واحدی از چگونگی اجرای توافق دست یابند.

***

وزارت امور خارجه امریکا: در مذاکرات به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم و طرفین در بازگشت به پایتخت‌های خود نکات مهمی را مطرح خواهند کرد
دولت امریکا با اشاره به اینکه در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای در سطح کارشناسی بین تهران و شش قدرت جهان در ژنو پیشرفت صورت گرفته است، اعلام کرد انتظار می‌رود هر دو طرف به زودی بر سر اجرای توافق ایران و ۱+۵ به توافق برسند…

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل -روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و امریکا- به اضافه آلمان روز دوشنبه (۹ دی) دور جدیدی از مذاکرات در سطح کارشناسی را به منظور تعبیه ساز و کار اجرای توافق موقتِ ۲۴ نوامبر میان تهران و شش قدرت جهانی در ژنو، آغاز کردند.

در تفاهم‌نامه تهران و ۱+۵ در ژنو، شش قدرت جهان توافق کردند در ازای موافقت تهران با محدودکردن شش ماهه جنبه‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای خود، به برخی از تحریم‌های‌شان علیه جمهوری اسلامی پایان دهند و در این دوره شش ماهه از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری کنند.

ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز سه‌شنبه گفت: «ما در مذاکرات به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم و طرفین در بازگشت به پایتخت‌های خود نکات مهمی را مطرح خواهند کرد.»

وی افزود: «انتظار می‌رود طرفین به زودی طرح اجرای این توافقنامه را نهایی کنند.»

در این بین، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در امور حقوقی و بین‌المللی روز سه‌شنبه با اشاره به این که مذاکرات با «پیشرفت نسبتا خوبی» همراه بوده است، گفت: «در پی اتمام مذاکرات کارشناسی، کارشناسان گزارش خود را به معاونان و مدیران سیاسی ارائه خواهند کرد، چرا که برخی مسایل هنوز باقی مانده که باید در سطح سیاسی حل شود.»

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا