گوناگون

تعلیق پروازهای لوفت‌هانزا به ایران؛ ماجرا چیست؟

شرکت آلمانی لوفت‌هانزا اعلام کرد، پس از ارزیابی‌های دقیق تصمیم گرفته است روز پنجشنبه پروازهای خود به مقصد تهران یا از مبدا این شهر را تعلیق کند….

به گفته لوفت‌هانزا، این تصمیم به دلیل اوضاع جاری در خاورمیانه اتخاذ شده است. یک سخنگوی لوفت‌هانزا به رویترز گفت: ما دائما وضعیت خاورمیانه را زیر نظر داریم و با مقامات در تماس نزدیک هستیم. ایمنی میهمانان و خدمه ما اولویت اصلی لوفت‌هانزاست.

این در حالی است که رسانه‌ها به نقل از مقام‌های آگاه آمریکایی گزارش دادند که رژیم تهران به تلافی حمله به کنسولگری خود در دمشق به اهدافی در داخل اسرائیل حمله خواهد کرد و واشنگتن نگران این موضوع است.

منابع آگاه به سی ‌ان ‌ان گفتند که بر اساس ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، رژیم تهران از چندین گروه شبه‌ نظامی نیابتی خود خواسته که در این هفته، به صورت همزمان و با استفاده از پهپاد و موشک، یک حمله‌ گسترده علیه اسرائیل انجام دهند.

خبرگزاری بلومبرگ نیز به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته که آمریکا و متحدانش بر این باورند که حملات موشکی یا پهپادی رژیم ایران یا نیروهای نیابتی آن علیه اهداف نظامی و دولتی در اسرائیل قریب الوقوع است.

در همین حال رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در پیامی بر حمایت قاطع کشورش از امنیت اسرائیل در مقابل با این تهدیدها تاکید کرد.

بایدن در یک کنفرانس خبری با نخست وزیر ژاپن در واشنگتن گفت: رژیم ایران تهدید می‌کند که حمله‌ای مهم به اسرائیل انجام خواهد داد. همانطور که به نخست وزیر نتانیاهو گفتم، تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر این تهدیدات آهنین است.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد: اجازه دهید دوباره آن را بگویم – کاملا آهنین. ما تمام تلاش خود را برای محافظت از امنیت اسرائیل انجام خواهیم داد.

همزمان منابع آگاه گزارش دادند که آمریکا از طریق کشورهای عربی خلیج فارس به رژیم ایران هشدار داده است که از افزایش تنش با اسرائیل بپرهیزد چراکه در صورت جنگ ایالات متحده با تمام قوا از اسرائیل دفاع خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیش تر گفته بود: ما اظهارات علنی مقامات حکومت ایران و گزارش‌های علنی از برنامه‌های آنها برای اقدامات احتمالی را رصد می‌کنیم

یک مقام دیگر آمریکایی نیز به الجزیره گفته: اظهارات پرزیدنت بایدن در مورد حفاظت از اسرائیل در مقابل رژیم ایران را باید جدی گرفت. اگر حمله ای از سوی رژیم تهران یا عوامل آن صورت گیرد، ایالات متحده در دفاع از اسرائیل مشارکت خواهد کرد. اگر اسرائیل مورد حمله موشکی و پهپادی قرار گیرد، ممکن است به رهگیری آنها کمک کنیم. در صورت حمله رژیم ایران یا عوامل آن، مشترکا با اسرائیل به آنها حمله خواهیم کرد.

گفته شده فرمانده نیروهای آمریکا در منطقه (سنتکام) برای رایزنی درباره این تحولات به اسرائیل سفر می‌کند. مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی در نهادها و بخش‌های مختلف طی چند روز گذشته در تماس بوده و برای مقابله با اقدام تلافی‌جویانه رژیم ایران آماده می‌شوند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا