جوانان

پابند الکترونیکی: درآمدزایی سازمان امور زندان‌ها از جیب زندانیان

استفاده از پابند الکترونیکی برای زندانی، ماهانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار و سالانه، ۱۸ میلیون تومان هزینه دارد. در قانون بودجه سال گذشته، درآمد سازمان زندان‌ها از فروش پابند الکترونیکی ۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، که این تنها بخشی از درآمدها و منابع اختصاصی پیش‌بینی‌شده برای سازمان زندان‌ها در سال ۱۴۰۲ است…

به گزارش بیدارزنی،اساس تعرفه مصوب در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ سازمان زندان‌‌ها، به ازای هر روز استفاده از پابند الکترونیکی مبلغ ۵۰ هزار تومان از زندانیان دریافت می‌‌شود. به عبارتی استفاده از پابند برای هر زندانی تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه و تا ۱۸ میلیون تومان در سال هزینه دارد.

در عین حال طبق آخرین مقام‌های قضایی، تا اوایل فروردین ۱۴۰۲، دست‌کم ۹ هزار زندانی تحت پوشش پابندهای الکترونیکی قرار گرفته‌اند. اگر همین رقم را ملاک قرار دهیم، میزان درآمد حاصل از اجاره پابند، بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان خواهد بود که ۵ برابر رقم پیش‌بینی شده در قانون بودجه است.

اما این تنها منبع پیش‌بینی شده برای سازمان زندان‌ها در بودجه نیست. در قانون بودجه ۱۴۰۲، بیش از ۴۸۰ میلیارد تومان دیگر در چهار ردیف مجزا به عنوان درآمد و منابع اختصاصی سازمان زندان‌ها پیش‌بینی شده است:

۴۰۰ میلیارد تومان از فروش زندان‌های قدیمی

۲۰ میلیارد تومان بازپرداخت اقساط وام‌ به زندانیان

۱۶ میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری برای اشتغال زندانیان

۱۶ میلیارد تومان از فروش محصولاتی تولیدی توسط زندانیان.

پس از قیام ژینا، استفاده از پابند الکترونیکی برای زندانیان بی‌شماری اعم از سیاسی و جرائم عمومی با رشدی فزاینده، اجرایی شد. اگر چه این پابند برای زندانیانی نظیر زندانیان مالی (جهت استفاده از فضای بیرون زندان برای بازپرداخت بدهی‌های مالی، آن هم در صورت نجومی نبودن رقم وارده) کارساز بوده است، اما در اکثریت موارد، تنها به سودآوری سازمان امور زندان‌ها منجر شده است. فرد زندانی در این شرایط، متحمل هزینه‌هایی میلیونی است تا روزشمار حبس خود را به جیب خود بپردازد. وضعیتی که «زندان» با سلب مسئولیت ساختاری سازمان امور زندان‌ها، «برون سپاری» می‌شود و فرد به نام آزادی خارج از زندان، متحمل حبسی پر هزینه در فضایی با محدودیت‌های جغرافیایی دیگر می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا