گوناگون

کاخ سفید: خطر حمله قریب الوقوع ایران به اسرائیل موثق است

به گفته کاخ سفید، خطر حمله قریب الوقوع جمهوری اسلامی به اسرائیل “واقعی و موثق” است. در عین حال گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با کوریلا، فرمانده سنتکام اتحاد اسرائیل و آمریکا را “شکاف‌ناپذیر” خواند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید روز جمعه ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) در جریان یک کنفرانس خبری تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه اسرائیل را مورد ارزیابی قرار داد.

او گفت: «ما مطمئنا به تهدیدهای علنی مقامات جمهوری اسلامی در مورد حمله به اسرائیل توجه داریم و آنها را تهدیدی بسیار موثق از سوی رژیم ایران می‌دانیم. ما با همتایان اسرائیلی خود ارتباط مداوم داریم تا اطمینان حاصل کنیم که آنها می‌توانند در برابر این نوع حملات از خود دفاع کنند.»

به گزارش دویچه وله، کربی ضمن خودداری از اشاره به جزئیات گفت‌وگوهای مقامات ایالات متحده و اسرائیل و همچنین داده‌های منابع اطلاعاتی، تاکید کرد که کشورش بر این باور است که خطر حمله قریب الوقوع جمهوری اسلامی به اسرائیل “واقعی و موثق” است.

کربی همچنین تاکید کرد که واشنگتن مطمئن خواهد شد اسرائیلی‌ها “آنچه را که نیاز دارند، در اختیار داشته و می‌توانند از خود دفاع کنند”.

در همین حال یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل جمعه ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) با مایکل اریک کوریلا، فرمانده نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا در منطقه (سنتکام) در تل‌آویو به گفت‌و‌گو پرداخت.

او در حاشیه این دیدار گفت: «دشمنان ما معتقدند که می‌توانند باعث ایجاد شکاف بین اسرائیل و آمریکا شوند. اما این مسئله برعکس آن است. آنها ما را به یکدیگر نزدیک‌تر و پیوندمان را قوی‌تر می‌کنند.» او همچنین افزود: «ما شانه به شانه در کنار هم ایستاده‌ام.»

خامنه‌ای: اسرائیل تنبیه خواهد شد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز عید فطر صبح روز چهارشبه ۲۲ فروردین (۱۰ آوریل) در مصلی تهران حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را مشابه حمله به خاک ایران خواند و هشدار داد که اسرائیل “تنبیه خواهد شد”.

خامنه‌ای در سخنرانی خود تاکید کرد: «صهیونیست‌ها به کنسولگری ما حمله کردند، یعنی به خاک ما حمله کردند.»

پس از سخنان خامنه‌ای رسانه‌های غربی و منابع اطلاعاتی پیش‌بینی کردند که حمله ایران به اسرائیل “ممکن است قریب الوقوع” باشد.

وال استریت ژورنال هم در گزارش خود به نقل از مشاوران رهبر و دولت سوریه نوشت که سناریوهای احتمالی می‌تواند حمله نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه و عراق علیه اسرائیل نیز باشد و ایران طی روزهای اخیر پهپادهایش را از آشیانه‌ها بیرون آورده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا