بین‌المللی

اعتراض نیکاراگوئه به «بی‌کفایتی» سازمان ملل در قبال وضعیت خاورمیانه

دولت نیکاراگوئه در واکنش به تحولات اخیر خاورمیانه، همزمان با یادآوری «حمله‌های وحشیانه» اسرائیل علیه مردم فلسطین، «انفعال و بی‌کفایتی» سازمان ملل متحد را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای اسپوتنیک موندو، وزارت امور خارجه نیکاراگوئه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیکاراگوئه که همواره دنباله‌رو و وفادار به تقاضای اقدام در مورد بی‌عدالتی‌های آشکار، بربریت و نسل‌کشی است، هرگونه اعمال وحشیانه و نقض هنجارهای حقوق بین الملل و کنوانسیون‌هایی را که همه کشورها در نهادهای مختلف سازمان ملل متحد امضا کرده‌اند، را محکوم می‌کند.

دولت ماناگوآ همچنین «احترام به اساسی‌ترین فرهنگ همزیستی در هر جای دنیا» را خواستار شد.

دنیس مونکادا وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در بیانیه ای که پس از پاسخ تنبیهی ایران به اسرائیل صادر کرد «بی کفایتی و بی‌عملی سازمان ملل متحد» را زیر سؤال برد؛ رویکردی که به گفته این مقام نیکاراگوئه‌ای، این سازمان را «همدست در جنایت‌های نابهنجار علیه همه اشکال زندگی می‌کند».

در این راستا، مونکادا اظهار داشت که با توجه به این وضعیت، نیکاراگوئه از «نقش صیانت از قانون و صلح در میان جامعه بشری» دفاع می‌کند؛ «نقشی که باید توسط سازمان‌هایی که برای مطالبه قانون و مشروعیت در رفتار امپراتوری‌ها و سرسپردگان آن‌ها ایجاد شده‌اند، ایفا شوند؛ کسانی که نمی‌توانند بدون مجازات و خارج از کل نظام حقوقی بین‌المللی به فعالیت خود ادامه دهند».

به دنبال پاسخ گسترده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات تجاوزگرانه اسرائیل، بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین واکنش نشان داده‌اند؛ دولت ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد «در نتیجه نسل‌کشی در فلسطین و عملکرد غیرمسئولانه رژیم اسرائیل و همچنین انفعال سازمان ملل متحد، بی‌ثباتی در منطقه در هفته‌های اخیر تشدید شده است».

دولت کوبا نیز به تازگی، همزمان با هشدار نسبت به خطرهای ناشی از معافیت از مجازات اسرائیل که محرک اقدامات این رژیم علیه کشورهای خاورمیانه با همدستی و حمایت آمریکا است، «ناتوانی» شورای امنیت سازمان ملل در دادن پاسخ قاطع به بمباران بخش کنسولی سفارت ایران در سوریه را «کاتالیزور» واکنش تهران ارزیابی کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا