زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتصاب و اعتراض کارگران شهرداری دزفول به عدم وصول مطالبات معوقه

اعتصاب و اعتراض گروهی از کارگران شهرداری دزفول، به نامشخص بودن وضعیت مطالبات معوقه خود.

یک منبع کارگری در شهرداری دزفول به خبرنگار ایلنا گفت: گروهی از کارگران قرارداد حجمی شهرداری دزفول در ادامه بی‌توجهی کارفرما به وضعیت مطالبات معوقه، اعتراض صنفی برگزار کردند.

به ادعای این کارگر؛ پرداخت مطالبات سنواتی، تسریع در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، به روز شدن حقوق‌ها و تامین امنیت شغلی مجموعه این مطالبات است.

وی افزود: جدا از مطالبات قدیمی؛ کارگران چندین سال است مطالبات عرفی و مناسبتی خود را دریافت نکرده‌اند.

این کارگر گفت: علیرغم درخواست‌های کارگران پیمانکاری شهرداری دزفول برای تبدیل وضعیت شغلی، هنوز این مطالبه‌ی قدیمی کارگران تامین نشده است.

به گفته وی؛ چرا در یک مجموعه بزرگ شهری، باید بین کارگران تبعیض وجود داشته باشد. تعدادی رسمی و قراردادی باشند و دستمزدهای بالاتر بگیرند و عده‌ای نیز مثل ما به صورت قرارداد حجمی باشند و طرف حساب شرکت‌های پیمانکاری که اهمیتی به پرداخت مطالباتمان کارگران آن‌هم به صورت قانونی نمی‌دهند. ما نه امنیت شغلی داریم و نه دستمزدمان به اندازه رسمی‌ها و قراردادی‌هاست.

او گفت؛ رفع تبعیض، یک خواسته قانونی و حق مسلم ما کارگران است؛ وقتی ما برای شهرداری در سطح شهر کار می‌کنیم، چرا قرارداد مستقیم نداشته باشیم؟

 

دستگیری ۹ کارمند گوگل به دلیل اعتراض به قرارداد با اسرائیل

پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی) ۹ نفر از کارمندان و کارکنان گوگل که در سازماندهی اعتراضات کارکنان آن به همکاری گوگل با ارتش رژیم صهیونیستی شرکت داشتند را روز گذشته (سه شنبه) بازداشت کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از روزنامه واشنگتن پست، چند تن از کارمندان گوگل عصر سه شنبه در دفاتر اصلی این شرکت در ایالات نیویورک و کالیفرنیا، پس از برپایی تحصن افشاگرانه در اعتراض به کار این غول فناوری اطلاعات با دولت و ارتش رژیم صهیونیستی، در جریان جنگ غزه دستگیر شدند.

آنان می‌گفتند چرا باید شرکت‌های آمریکایی فناوری خود را خدمت کمک به نسل کشی و جنگ افروزی بکار ببرند؟ این کارمندان از شرایط پلیسی و امنیتی شرکت به شدت انتقاد کرده بودند.

به گفته جین چانگ، کارمند چینی الاصل گوگل و سخنگوی معترضان، ۹ کارمند در هر دو دفتر اصلی این شرکت دستگیر شدند. ویدئویی که توسط یکی از معترضان گرفته شده و با واشنگتن پست به اشتراک گذاشته شده است، نشان می‌دهد که افسران اداره پلیس نیویورک و پلیس فدرال وارد دفتر گوگل می‌شوند و با آسودگی خاطر به معترضان به دستگیری‌ها می‌گویند که اگر متفرق نشوند، آنان را نیز دستگیر می‌کنند.

بیلی تامسون (سخنگوی گوگل) در توجیه این اقدام گفت: ممانعت فیزیکی در کار سایر کارمندان و جلوگیری از دسترسی آن‌ها به امکانات ما، نقض آشکار خط‌مشی‌های ما است و ما بررسی و اقدام خواهیم کرد.

برخی از کارکنان و نیروهای خارجی گوگل از زمان امضای قرارداد ۱ و نیم میلیارد دلاری نیمباس با رژیم صهیونیستی و وزارت دفاع اسرائیل در سال ۲۰۲۲ به شرکت معترض شدند که این اعتراضات در سال ۲۰۲۴ با توسعه و تمدید این قرارداد افزایش یافت.

گوگل و آمازون که هر دو در این پروژه با این رژیم همکاری می‌کنند، تاکنون چندین کارمند معترض خود به این قرارداد را اخراج کرده‌اند.

 

۳۰ مصدوم حادثه جاده پاکدشت، کارگران شرکت داتیس بودند

مصدومان حادثه اتوبوس جاده شریف آباد پاکدشت به منطقه صنعتی ایوانکی سمنان، کارگران شرکت «داتیس» بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک منبع کارگری در استان سمنان با بیان اینکه حادثه چندروز گذشته برای کارگران شرکت «داتیس» رخ داده است، گفت: بر اثر برخورد اتوبوس حامل کارگران که در ساعت ساعت ۷:۳۰صبح روز ۲۶ فروردین ماه در جاده شریف آباد شهرستان پاکدشت به منطقه صنعتی ایوانکی در غرب استان سمنان ورودی روستای عبدل آباد رخ داد، ۳۰کارگر شرکت داتیس زخمی شدند.

وی اظهار داشت: به دنبال این حادثه گروهای امدادی به محل اعزام شده و همه مصدومان را به بیمارستانهای شهدای پاکدشت و زعیم منتقل کردند که در حال حاضر وضعیت جسمی آن‌ها بی‌خبریم.

 

اعتصاب و اعتراض مزدی کارگران شهرداری در بولیوی

کارگران اتحادیه‌ شهرداری در پایتخت بولیوی در سراسر این شهر تظاهرات برگزار کردند و خواستار آن شدند که فرمانداری به مطالبه مزدی آنان رسیدگی کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از خبرگزاری گرادا، کارگران شهرداری‌های بولیوی در لاپاز پایتخت  این کشور، در اعتراض به عدم افزایش حقوق خود به خیابان آمدند.

کارگران اتحادیه‌ شهرداری در پایتخت بولیوی (لاپاز) روز دوشنبه در سراسر این شهر تظاهرات کرده بودند تا فرمانداری و دولت، بهبود حقوق و مزایای آن‌ها را پس از تحقق تورم سال جدید میلادی اعمال کند.

آنان اما در روز چهارشنبه هفدهم آوریل علاوه بر تحصن در مقابل تالار شهرداری، اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا