گوناگون

جزئیات پیام‌هایی که ایران برای آمریکا ارسال کرد

وزیر امور خارجه گفت که قبل از عملیات وعده صادق به آمریکایی‌ها به صراحت گفته شد که تصمیم ایران برای پاسخ دادن به اسرائیل، قطعی است.

به گزارش شبکه شرق، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه که برای شرکت در نشست شورای امنیت درباره فلسطین در نیویورک حضور دارد، امروز «پنج‌شنبه، ۳۰ فروردین ماه»، در جمع خبرنگاران، درباره پاسخ تنبیهی ایران به اسرائیل و رد و بدل پیام با آمریکا گفت: به دلیل اینکه اسرائیل سفارت ایران در دمشق را هدف قرار داد و مستشاران رسمی نظامی ما در سوریه در این اقدام تروریستی اسرائیل به شهادت رسیدند و ما مدت‌ها نیز با درک شرایط منطقه خویشتنداری کرده بودیم و مرتب به دبیرکل سازمان ملل اعلام می‌کردیم که شورای امنیت باید به وظیفه خودش برای مقابله با این اقدامات اسرائیل عمل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: از زمانی که تصمیم گرفته شد که در چارچوب حقوق بین‌الملل و دفاع مشروع پاسخ لازم به اسرائیل داده شود و هشدار و تنبیه لازم صورت بگیرد، آمریکا را مطلع کردیم و به آمریکایی‌ها به صراحت و روشنی گفتیم که تصمیم در ایران در شورای عالی امنیت ملی برای پاسخ دادن به این رژیم قطعی است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: پیام‌هایی هم قبل از عملیات بین ما تبادل شد و هم بعد از اینکه اقدام انجام شد. در ساعت ۲:۳۰ بامداد یکشنبه هفته جاری، پیام دیگری به آمریکا از مجاری دیپلماتیک ارسال کرده و سعی کردیم به صراحت و روشنی به آمریکا در این پیام‌ها بگوییم که به دنبال توسعه تنش در منطقه نیستیم و آنچه می‌تواند منجر به توسعه تنش شود، رفتار‌های اسرائیل است.

او افزود: قبل از عملیات به آمریکا هم گفتیم پایگاه‌ها و منافع آمریکا در منطقه را هدف قرار نخواهیم داد، الا در پاسخی که به اسرائیل می‌دهیم آمریکا بخواهد اقدامی را در حمایت جنگی از اسرائیل انجام دهد. تبادل پیام‌ها به ویژه از کانال سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا و مجاری رسمی دیپلماتیک با هدف اینکه یک درک درستی از اقدام ایران به وجود بیاید و با هدف جلوگیری از گسترش تنش و بحران در منطقه بین ما و آمریکا انجام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در تشریح علت حضورش در نیویورک گفت: امروز نشست شورای امنیت به منظور بررسی تحولات غرب آسیا و تمرکز بر موضوع فلسطین در سطح وزرای خارجه برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه وضعیت در غزه به نقطه جوش رسیده، افزود: سرریز این وضعیت در منطقه و در تحولات منطقه کاملا نمودار می‌شود.

این سومین باری است که امیرعبداللهیان بعد از جنگ غزه و در حدود شش ماه و نیم گذشته برای شرکت در نشست‌های شورای امنیت به نیویورک سفر می‌کند. سخنرانی در جلسه شورای امنیت، دیدار با دبیرکل سازمان ملل و سفرای کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی در محل این سازمان، انجام ملاقات‌های دوجانبه با برخی همتایان و مصاحبه با رسانه‌ها از دیگر برنامه‌های حضور رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در نیویورک است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا