بین‌المللی

چین: اسرائیل باید هرگونه طرح حمله به رفح را کنار بگذارد

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل روز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت گفت که رژیم اسرائیل باید هرگونه طرح حمله به رفح را کنار بگذارد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از “الجزیره انگلیسی” وی در این جلسه که با موضوع فلسطین برگزار شد، افزود:کشورهای دارای نفوذ باید “تلاش های مشخص” برای آتش بس انجام دهند.

سفیر چین ادامه داد: اسرائیل باید از قطعنامه شورای امنیت پیروی و گذرگاه‌ها را برای ارسال کمک‌های بیشتر به غزه باز کند.

ژانگ جون تاکید کرد: پاسخ به مسئله خاورمیانه ” در راهکار دو کشوری» نهفته است تا هم فلسطینی ها و هم اسرائیلی ها بتوانند به امنیت و توسعه دست یابند.

به گزارش ایرنا، شورای امنیت قرار است روز پنجشنبه در مورد قطعنامه‌ای که الجزایر برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل رای‌گیری کند.

زیاد أبو عمرو نماینده فلسطین در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت با موضوع فلسطین اعلام کرد که موافقت با تشکیل یک کشور فلسطینی، راه را برای “صلح واقعی مبتنی بر عدالت” هموار می کند.

پیشتر روز سه شنبه یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل که درخواست عضویت کامل فلسطین را بررسی می‌کند، نتوانست به اجماعی در این زمینه دست یابد.

گزارش کمیته شورای امنیت درباره پذیرش اعضای جدید که به رویت این خبرگزاری رسیده، آمده است: این کمیته در رابطه با اینکه این درخواست همه معیارهای عضویت را داراست، نتوانست اجماعا به پیشنهادی برای ارائه به شورای امنیت برسد.

«ونسا فریزر» رئیس دوره‌ای شورای امنیت جمعه گذشته اعلام کرد که اعضای کمیته ویژه بررسی اعضای جدید در سازمان ملل قادر به اجماع بر سر عضویت کامل فلسطین در این نهاد بین‌المللی نشد.

فلسطین اکنون ناظر دائمی در سازمان ملل است. فلسطین در سال ۲۰۱۱ برای عضویت دائمی در سازمان ملل درخواست داده بود اما بعداً تصمیم گرفت برای مدتی به عنوان ناظر دائمی باقی بماند.

قطعنامه مذکور، برای تصویب نیازمند رأی مثبت ۹ کشور از مجموع ۱۵ عضو این شوراست، مشروط به آنکه هیچ کدام از کشورهای دارای حق وتو با آن مخالفت نکنند.

آمریکا اعلام کرده است به این پیش نویس رأی مخالف خواهد داد و تلاش می کند برخی از ۱۰ کشور مذکور را به امتناع از رأی مثبت به آن، اقناع نماید.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا