چرخاندیدگاه‌ها

حمله پهبادی اسرائیل به اصفهان؛ واکنش‌ کشورها

خبرگزاری سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از یک مقام این کشور از حمله اسرائیل به هدف یا هدف‌هایی در داخل ایران در بامداد جمعه ۱۹  آوریل (۳۱ فرودین) گزارش داد. دو مقام دفاعی اسرائیل هم حمله هوایی به ایران را در گفتگویی با نیویورک تایمز تایید کرده‌ و آن را به یک «پایگاه نظامی هوایی» در نزدیکی اصفهان توصیف کردند.

یک مقام ایرانی اما به رویترز گفت که انفجارهای شنیده شده در اصفهان در نتیجه فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی ایران بوده و هیچ حمله موشکی به ایران انجام نشده است.

ترکیه خواستار خویشتن‌داری برای جلوگیری از گسترش درگیری در خاورمیانه شد

یورونیوز، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اولویت جامعه جهانی باید «توقف کشتار در غزه و برقراری صلح پایدار» در منطقه بواسطه تأسیس دولت فلسطینی باشد.

این بیانیه می‌افزاید: «تحولات به شکل فزاینده‌ای آشکار کرده است که تنش‌های ایجاد شده در پی حمله غیرقانونی اسرائیل به سفارت ایران در دمشق، خطر تبدیل شدن به یک درگیری دائمی را به همراه دارد.»

کرملین خواستار خویشتن‌داری همه‌ طرف‌ها شد

کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد در حال بررسی گزارش‌هایی است که از حمله بامداد روز جمعه اسرائیل به خاک ایران حکایت دارد.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه: «ما همچنان از خویشتن‌داری طرفین و خودداری از هر اقدامی که منجر به تشدید بیشتر تنش در چنین منطقه حساسی شود، حمایت می‌کنیم.»

سوناک: در حال حاضر نمی‌توانم در باره گزارش حمله به ایران گمانه‌زنی کنم

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا تصریح: «این یک وضعیت در حال تغییر و تحول است، تا زمانی که حقایق روشن‌تر نشود گمانه‌‌زنی در خصوص آن درست نیست؛ ما در تلاش هستیم تا جزئیات این حمله را با متحدان مورد بررسی قرار دهیم.»

سوناک این اظهارات را پس از سخنرانی در مرکز لندن بیان کرد. وی افزود: «شدت گرفتن تنش به نفع هیچ کس نیست. ما خواهان برقراری آرامش در سراسر منطقه هستیم.»

ادعای تایمز اسرائیل: بقایای پرتابه‌های اسرائیلی همزمان با حمله به ایران در نزدیکی بغداد مشاهده شد

تایمز اسرائیل در گزارشی با اشاره به پیدا شدن بقایایی ازپرتابه‌های اسرائیلی در نزدیکی بغداد به همزمانی حمله به ایران و هدف قرار دادن مواضع شبه‌نظامیان عراقی متحد تهران اشاره کرده است.

بر اساس آنچه در این گزارش آمده؛ «ساعاتی پس از حمله گزارش شده اسرائیل به یک سایت نظامی ایران، عکس‌هایی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که حکایت از پیدان شدن بقایایی از «تسلیحات اسرائیلی» در نزدیکی شهر بغداد، پایتخت عراق دارد.

تایمز اسرائیل در ادامه آورده است که رسانه‌های دولتی در ایران تنها به فعال شدن پدافند هوایی در اصفهان اشاره کرده و ادعای حمله به یک سایت نظامی در حوالی ۳۱۵ کیلومتری جنوب تهران را کم اهمیت قلمداد کرده‌اند.

روایت متفاوت جروزالم پست: حمله اسرائیل به ایران با موشک‌های دوربرد و با هواپیمای جنگی صورت گرفت

نشریه جروزالم پست در گزارشی تحلیلی به نقل منابعی داخلی در اسرائیل اعلام کرد که حمله بامداد روز جمعه پیامی روشن برای ایران به همراه داشت.

این منابع تاکید کرده‌اند: «پیام روشن بود؛ ما این بار به سایت‌های هسته‌ای شما حمله نکردیم، اما می‌توانستیم در همین نزدیکی شدید‌تر عمل کنیم.»

منابع به جروزالم پست گفته‌اند که حمله به ایران در اصفهان که منابعی در نیویورک تایمز آن را به اسرائیل نسبت می‌دهند، به بخشی از متعلقات یک پایگاه هوایی تقریباً درست در کنار یک مرکز هسته‌ای اصابت کرده است.

به عبارت دیگر، حمله به اصفهان از نگاه تحلیلگر روزنامه جروزالم پست نه تنها برای آسیب رساندن به ایران، بلکه برای روشن‌تر کردن این موضوع طراحی شده بود که سایت‌های هسته‌ای این کشور چقدر در برابر حمله آسیب‌پذیر هستند.

روایت جروزالم پست از این جهت متفاوت است که بنا به این گزارش حمله به این بخش از اصفهان با موشک‌های دوربردی که از جنگنده‌ها شلیک شده صورت گرفته است. مقامات ایران اما می‌گویند حمله با ریزپهپادها صورت گرفته است. یک مقام ایرانی به رویترز گفته است که هیچگونه موشکی به ایران شلیک نشده است.

گروه ۷ خواستار کاهش تنش در منطقه شد

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا که کشورش میزبان نشست هفت کشور صنعتی است، روز جمعه پس از انتشار خبر حمله اسرائیل به ایران، خواستار «کاهش تنش لجام‌گسیخته» شد و گفت که همتایانش در گروه ۷ در مذاکرات امروز در شهر کاپری درباره این موضوع بحث خواهند کرد.

او به خبرگزاری رای ایتالیا گفت: «ما از همه طرف‌ها دعوت می‌کنیم محتاط باشند و از تشدید تنش جلوگیری کنند.»

تاجانی همچنین در فرسته‌ای که در ایکس همرسان کرد، نوشت: «من لحظاتی پیش با سفیرمان در ایران صحبت کردم و تحولات پس از انفجارهای در اصفهان را دنبال می‌کنم. ما در این مورد با وزرای امور خارجه در نشست جی۷ در کاپری امروز صبح صحبت خواهیم کرد. در حال حاضر هیچ مشکل حیاتی برای ایتالیایی‌های مقیم ایران وجود ندارد.»

مصر از تشدید تنش بین ایران و اسرائیل عمیقاً ابراز نگرانی کرد

وزارت امور خارجه مصر روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از تشدید تنش بین اسرائیل و ایران عمیقاً نگران است.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که رسانه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی از انتشار گزارش‌هایی دال بر حمله اسرائیل به خاک ایران خبر دادند.

مصر همچنین نسبت به پیامدهای گسترش درگیری و بی‌ثباتی در منطقه هشدار داده است.

آمریکا ادعای موافقت با عملیات رفح به شرط عدم حمله اسرائیل به ایران را رد کرد

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز جمعه نوشت کاخ سفید در بیانیه‌ای در پاسخ به پرسش این خبرگزاری، موافقت با حمله اسرائیل به رفح به شرط عدم حمله این کشور به ایران را تکذیب کرد.

روزنامه قطری الجدید روز پنجشنبه از قول یک مقام مصری نوشته بود آمریکا با عملیات اسرائیل در رفح به شرط صرف نظر کردن از حمله متقابل همه‌جانبه این کشور به ایران موافقت کرده است.

بهای نفت در پی «حمله اسرائیل به ایران» در بازارهای جهانی افزایش یافت

قیمت نفت روز جمعه در پی گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به ایران، در بازارهای جهانی افزایش یافت و نگرانی‌ها را در مورد مختل شدن عرضه نفت از خاورمیانه برانگیخت.

شاخص قیمت نفت خام در ابتدای انتشار خبر حمله اسرائیل به ایران، بیش از ۳ دلار جهش کرد و سپس اندکی کاهش یافت.

در ساعت شش بامداد به وقت گرینویچ، بهای نفت برنت برای تحویل در ماه‌های آینده ۱.۴۰ دلار یا ۱.۶۱ درصد افزایش یافت و به ۸۸.۵۱ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با ۱.۶۸ درصد (۱.۳۸ دلار) افزایش یافت و به ۸۳.۴۸ دلار در هر بشکه رسید.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خطاب به ایران و اسرائیل: از تشدید تنش در خاورمیانه خودداری کنید

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به خاک ایران در بامداد روز جمعه، اورزولا فُن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا از ایران، اسرائیل و متحدانشان خواست از تشدید تنش در خاورمیانه خودداری کنند.

خانم فن‌ در لاین که به فنلاند سفر کرده در نشست خبری مشترک با نخست وزیر این کشور گفت: «برای ثبات منطقه کاملاً ضروری است که همه طرف‌ها از اقدامات بیشتر خودداری کنند.»

رئیس کمیسیون اروپا در همین راستا تاکید کرد: «کاملا ضروری است که منطقه باثبات بماند و همه طرف ها از هرگونه اقدام بیشتر خودداری کنند».

شبکه ان۱۲: دیوان کیفری بین‌المللی احتمالا حکم بازداشت نتانیاهو به دلیل جنایات جنگی را بررسی می‌کند

شبکه تلویزیونی ان۱۲ اسرائیل شامگاه پنجشنبه گزارش داد که دادگاه کیفری بین‌المللی ممکن است در حال بررسی صدور حکم بازداشت بین‌المللی در آینده نسبتاً نزدیک علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و سایر مقامات ارشد به اتهام جنایات جنگی باشد.

حدود ۱۲۵ کشور عضو دیوان کیفری بین‌المللی کیفری هستند که اساساً تمام اروپا را شامل می‌شود و طبق قوانین معاهده موظف به رعایت حکم بازداشت دیوان بین‌المللی کیفری هستند، هرچند نمونه‌هایی از کشورهایی وجود داشته است که به چنین احکامی اعتراض کرده و از اجرای آن خودداری کرده‌اند.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در عین حال نوشت که این گزارش عجیب است، زیرا دیوان بین‌المللی کیفری هنوز تمام شرایط مربوط به صلاحیت قضایی در این زمینه را فراهم نکرده که بخواهد به مرحله صدور قرار بازداشت برسد. این روزنامه همچنین نوشته است که نتانیاهو روز پنجشنبه برای گفتگو در این زمینه بی‌درنگ با چند تن از وزیران و مشاورانش دیدار کرده است.

چین در واکنش به حمله اسرائیل به ایران: با هر اقدامی که به تشدید تنش بیانجامد مخالفیم

پکن در واکنش به حملات ادعایی اسرائیل به ایران که بامداد جمعه صورت گرفت، اعلام کرد با هرگونه اقدامی که به «تشدید» تنش منجر شود، مخالف است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، تصریح کرد: «پکن گزارش‌های منتشر شده در این خصوص را مد نظر قرار داده و با هر اقدام منجر به افزایش تنش مخالف است.»

لین جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، افزود: «چین با هر اقدامی که تنش‌ها را تشدید کند مخالف است و به ایفای نقش سازنده برای کاهش تنش‌ها ادامه خواهد داد.»

واکنش وزیر امنیت داخلی اسرائیل به حمله کشورش به ایران: ضعیف و مسخره

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی اسرائیل در واکنش به گزارش‌های منتشر شده دال بر حمله کشورش به ایران آنرا ضعیف خواند و «مسخره» توصیف کرد.

این عضو دارای گرایش راست افراطی در کابینه بنامین نتانیاهو پیش‌تر در پی حملات موشکی و پهپادی گسترده و بی‌سابقه ۱۴ آوریل ایران به اسرائیل خواستار آن شده بود که پاسخ کشورش به ایران قوی و نامتناسب باشد.

فرمانده هوافضای سپاه: صد در صد می‌زنیم، نگران نباشید

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ فروردین در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره واکنش ایران به حمله احتمالی اسرائیل گفت: «صد در صد می‌زنیم، نگران نباشید.»

عمان حمله بامداد جمعه اسرائیل به ایران را محکوم کرد

وزارت امور خارجه عمان با انتشار بیانیه‌ای حمله بامداد روز جمعه به ایران که گفته می‌شود از سوی اسرائیل صورت گرفته است را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سلطان‌نشین عمان پیگیر ادامه تنش‌ها در منطقه است حمله صبح امروز اسرائیل به اصفهان در خاک ایران و نیز حملات مکرر نظامی اسرائیل در منطقه را محکوم می کند.

رویترز: یک مقام ارشد ایرانی می گوید هیچ برنامه‌ای برای اقدام فوری تلافی‌جویانه علیه اسرائیل در دست نیست

یک مقام ارشد ایرانی ساعاتی پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به خاک ایران به رویترز گفت که هیچ واکنش فوری در حال حاضر علیه اسرائیل برنامه ریزی نشده است.

این مقام ایرانی که نامی از وی برده نشده گفت: «خارجی بودن منشا حادثه هنوز تأیید نشده است. ما حمله خارجی دریافت نکرده‌ایم و بحث بیشتر به سمت نفوذ است تا حمله.»

بی‌بی‌سی با استناد به گزارش سی‌بی‌اس؛ یک موشک اسرائیلی به ایران اصابت کرده است

شبکه خبری بی‌بی‌سی مدعی شد که شش روز پس از حملات موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل یک موشک اسرائیلی بامداد روز جمله از سوی نظامیان اسرائیلی به سوی ایران شلیک شده است.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی به شبکه سی‌بی‌اس نیوز گفته‌اند که یک موشک اسرائیلی به ایران اصابت کرده است.

یک مقام ایرانی اما به رویترز گفته است که انفجارهای شنیده شده در اصفهان در نتیجه فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی ایران بوده و هیچ حمله موشکی به ایران انجام نشده است.

این در حالیست که رسانه‌ها و منابع ایرانی بامداد روز جمعه از هدف قرار گرفتن سه ریز پهپاد پس از فعال شدن سامانه‌های پدافند هوایی این کشور در اصفهان و تبریز خبر داده بودند.

پنتاگون و ارتش اسرائیل تاکنون از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده‌اند. یووروینوز نمی تواند بطور مستقل این خبر را تایید یا رد کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: آسیبی به تاسیسات هسته‌ای ایران وارد نشده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی تایید کرد که در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله اسرائیل به ایران، هیچ آسیبی به سایت‌های هسته‌ای ای کشور وارد نشده است.

در این پیام آمده است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس خواستار خویشتن‌داری از سوی همه طرف‌ها است و بار دیگر تاکید می‌کند که تاسیسات هسته‌ای هرگز نباید هدف درگیری‌های نظامی قرار گیرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین در این پیام توییتری یادآور شده است که اوضاع را به دقت زیر نظر دارد. 

هدف حمله اسرائیل سایت‌های هسته‌ای نبوده است؛ ایران: ریزپرنده‌هایی را منهدم کردیم

جروزالم پست در گزارشی به نقل از دو مقام دفاعی اسرائیل مدعی شد که یک مرکز نظامی در ایران هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

این در حالیست که رسانه‌ها و منابع خبری در ایران از انهدام چند ریزپرنده در آسمان شهرهای اصفهان و تبریز خبر داده و تاکید کرده‌اند که هیچگونه حمله خارجی به این کشور انجام نشده است.

در گزارش جروزالم پست آمده است که دو مقام دفاعی اسرائیل به نیویورک تایمز گفته‌اند که حمله موشکی بامداد روز جمعه اسرائیل یک سایت در ایران را هدف قرار داده است.

جروزالم پست در این گزارش مدعی شده است که همزمان با این حمله صدای انفجارهایی در استان السویداء واقع در جنوب سوریه و برخی مناطق عراق شنیده شده است.

بر اساس این گزارش، یک مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفت که هدف ایران هسته ای نبوده است. رسانه‌ها پیش‌تر از فعال شدن پدافند هوایی در آسمان اصفهان و تبریز خبر داده بودند.

ارتش اسرائیل: در حال حاضر اظهارنظری نداریم

ارتش اسرائیل بدنبال انتشار گزارش‌هایی درباره شنیده شدن صدای انفجارهایی در ایران گفت که «در حال حاضر اظهارنظری ندارد».

انهدام چند پهپاد در ایران؛ آمریکا در حمله اسرائیل دخالتی نداشته است

رویترز در گزارشی به نقل از برخی منابع آگاه از حمله اسرائیل به ایران خبر داده و با استناد به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران آورده است که چند پهپاد در آسمان این کشور منهدم شده است.

یک منبع به رویترز گفت که آمریکا در این حمله دخالتی نداشته اما پیش از حمله از سوی اسرائیل در جریان آن قرار گرفته بود.

خبرگزاری فارس ایران گزارش داد که سه انفجار در نزدیکی یک پایگاه ارتش در شهر اصفهان در مرکز ایران شنیده شده است. یک مقام ایرانی به رویترز گفت که هیچ حمله موشکی صورت نگرفته و انفجارها ناشی از فعال شدن سامانه‌های دفاع هوایی ایران بوده است.

تلویزیون دولتی ایران نیز در گزارشی اعلام کرد که اندکی پس از نیمه شب پنجشنبه، «سه فروند پهپاد در آسمان اصفهان مشاهده شد که در پی آن سامانه دفاع هوایی فعال شد و این پهپادها را در آسمان منهدم کرد.»

در گزارش تلویزیون دولتی ایران همچنین اعلام شد که در پی این حادثه اوضاع اکنون در اصفهان عادی است و هیچ انفجار زمینی رخ نداده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا