یادمان و رویدادها

 چارلی چاپلین نابغه عالم سینما+ویدئو

پدر و مادر او مجریان نمایش‌های موزیکال بودند. اولین حضور او در صحنه ۵ سالگی‌اش بود که مجبور شد به جای مادرش که مریض شده بود، روی صحنه برود. والدینش بعد از مدتی از هم جدا شدند و چارلی پیش مادرش ماند که مادرش در مرور زمان صدایش را که می‌توانست با آن کار کند از دست داد.


در روز ۱۶ آوریل ۱۸۸۹ میلادی «سر چارلز اسپنسر چاپلین» معروف به چارلی چاپلین نابغه عالم سینما در شهر لندن به دنیا آمد. چارلی در ۵ سالگی بر صحنه تئاتر ظاهر شد و به سرعت شهرت یافت.
پدر و مادر او مجریان نمایش‌های موزیکال بودند. اولین حضور او در صحنه ۵ سالگی‌اش بود که مجبور شد به جای مادرش که مریض شده بود، روی صحنه برود. والدینش بعد از مدتی از هم جدا شدند و چارلی پیش مادرش ماند که مادرش در مرور زمان صدایش را که می‌توانست با آن کار کند از دست داد.

او مهمترین و تاثیرگذارترین شاگرد مک سنت است. در نخستین فیلمی که به نام تلاش معاش(۱۹۱۴) برای مک سنت بازی کرد، نقش یک شیک پوش تیپیک انگلیسی به او محول شد، اما با فیلم دومش مخمصه غریب میبل (۱۹۱۴) کاراکتر یک ولگرد کوچولو را معرفی کرد. کاراکتری که بعدها او را شهره آفاق ساخت. چاپلین در رمانس ناکام تیلی (۱۹۱۴) به کارگردانی مک سنت بار دیگر بازی کرد و کاراکتر این دلقک ریزنقش را به تدریج پرورش داد. شخصی با کفش‌های بزرگتر از پاهایش، شلواری گشاد و کتی تنگ که کلاه لبه‌دار دربی بر سر می‌گذاشت.

چاپلین شروع به کارگردانی کرد و در کمپانی‌های مختلف قراردادهای با دستمزدهای مناسب گرفت. شخصیت پردازی درخشان او همراه با حرکات پانتومیم که چارلی تبحر بی‌مانندی در آن داشت، باعث پیشرفت او می‌شد. او با دوازده فیلمی که در میان فیلم‌های دیگرش بهتر بود و آنها را در کمپانی میوچوال ساخت، نشان داد که استعداد فوق‌العاده‌ای نیز در طنز دارد. هجویه‌ای از مردم بسیار فقیر در مقابل مردم بسیار غنی. ضعیف در مقابل قوی…

وی در سال ۱۹۲۵ میلادی فیلم «لایم لایت» را کارگردانی کرد و بعد از آن به جهانگردی پرداخت. دولت آمریکا چارلی را به سبب همدردی با فقرا و محرومین جامعه در این کشور با محدودیت روبه‌رو ساخت؛ اما او هیچ‌گاه به بی‌بندوباریهای سینمای آمریکا آلوده نشد. فیلم‌های چاپلین آمیزه‌ای از هزل و اندوه و انتقادات جسورانه و عشق به انسانیت است که مشهورترین آنها «جویندگان طلا»، «زندگی سگی» و «دیکتاتور بزرگ» هستند.

پیامی برای بشریت-بیانیه چارلی چاپلین در پایان فیلم دیکتاتور بزرگ

چاپلین، ‌پس از توفیق خارق‌العاده فیلم‌هایش، یک کمپانی تهیه فیلم ایجاد کرد که در سال ۱۹۱۸ با شرکت چند تن از هنرپیشگان معروف به صورت کمپانی عظیم «یونایتد آرتیستز» درآمد.

با تولد سینمای ناطق، هالیوود دچار بحران بزرگی شد و بسیاری از ستارگان معروف در مدت کمی افول کردند اما چاپلین تسلیم نشد. او تصمیم گرفت همچنان فیلم صامت بسازد. استدلال او این بود که اساس کار او پانتومیم (بازی بدون کلام ) است.

معروفیت چاپلین باعث شد که او با بسیاری از شخصیت های بزرگ زمان خود چون گاندی، انیشتن، برنارد شاو و ……. ملاقات کند و مورد ستایش آنان قرار بگیرد.

فیلم های چاپلین

«زندگی سگی»
چارلی چاپلین این فیلم را در۱۴ آوریل ۱۹۱۸ تهیه کرد. سناریست و کارگردان این فیلم نیز خود چارلی چاپلین بود. زندگی سگی در واقع نخستین فیلم از آغاز دومین دوره فعالیت سینمایی چاپلین است. در این فیلم شاهد زندگی مرد تنها و درمانده‌ای هستیم. انزوای چارلی در این فیلم واقعا دردناک است. ادنا پورویانس، سیدنی چاپلین، تام ویلسن، آلبرت استین، هنری برگمن سایر بازیکنان این فیلم ۳۵ میلی متری سیاه و سفید و سی دقیقه ای هستند.

«پیش فنگ»
قهرمان بزرگ سینما در بیستم اکتبر ۱۹۱۸ فیلم پیش فنگ را با همکاری همان هنرپیشگان فیلم زندگی سگی ساخت. این فیلم در استدیو چاپلین (فرست نشنال) تهیه شده بود. به نظر بسیاری از تماشاگران سینما، این فیلم را بهترین شاهکار چاپلین قبل از فیلم جویندگان طلا می دانندو این فیلم کمدی هنوز تنها فیلم جدی الهام گرفته شده و از حوادث جنگ (۱۹۱۴-۱۹۱۸) به شمار می‌آید.

«پسر بچه»
پسر بچه اولین فیلم طویل چارلی چاپلین است و اگر ماجرای دیوانه وار چارلی و لولوت را که مک سنت در سال ۱۹۱۴تهیه کرد، مستثنی سازیم، باید بگوییم این فیلم اولین فیلم بلند اوست. در پسر بچه دیگر جهان پیش و پا افتاده یک مامور پلیس یا رباخوار که به صورت کاریکاتور ارایه شده به چشم نمی خورد، بلکه یک فیلم جدی تر از دنیا چاپلین و آمیخته ای از درام واقعی چاپلین است. پسر بچه با فیلم زندگی سگی ارتباطی مستقیم دارد الا این که در این فیلم چاپلین به جای یک سگ یک پسر بچه واقعی را به بازی می گیرد.

«طبقه بیکاره»
چاپلین پس از پایان رساندن پسر بچه عجله داشت قراردادش را با فرست نشنال تمام کند. دو کمدی کوتاه ساخت که البته ارزش های فیلم پسر بچه در آن نادیده گرفته شده است. کمدی‌های ساخته شده توسط چاپلین صحنه‌های سرگرم کننده دارند که از جمله بهترین صحنه‌های هنر چاپلین است، به این ترتیب نمی توان نادیده شان گرفت و اگر طبقه بیکاره قابل بحث است روز پرداخت شاهکاری است، این فیلم بر محور دنیا و دنیا داری دور می‌زند. طبقه بیکاره که در ۲۵ اوت ۱۹۲۱ ساخته شده تنها ۲۰ دقیقه بود.

«روز پرداخت»
فیلم روز پرداخت نیز در سال ۱۹۲۲ توسط چارلی نوشته و با بازیسازی او عرضه شد. این فیلم هم ۲۰ دقیقه بود.

«زایر»
در۲۵ اوت۱۹۲۲ این فیلم ۴۳ دقیقه ای توسط چارلی چاپلین تهیه شد. در این فیلم که طی آن چارلی به هجو مامور پلیس می پردازد… شاهد هنرنمایی واقعی چاپلین هستیم. در این فیلم چارلی می خواهد برای رفتن به دیولز کالج سوار قطار شود، بلیت می خرد… او به جای این که در کوپه مستقر شود، زیر واگن جا می گیرد.

«جویندگان طلا»
جویندگان طلا در ژانویه ۱۹۲۵ توسط چارلی ساخته شد. جویندگان طلا را برخی شاهکار چاپلین دانسته‌اند، اما به دشواری می‌توان گفت؛ سایر فیلم‌های چاپلین بدتر از جویندگان طلا هستند. در این فیلم چارلی چاپلین در جستجوی عشق است و همسفرش در پی طلا اما سرانجام طلا پیدا می‌شود و چارلی با عشق وعده دیدار دارد کسی به درون می‌آید و آن چارپایی است… چارلی نومید و مایوس همه چیز را رها می کند.

«سیرک»
سیرک در اکتبر ۱۹۲۵ ساخته شد. این فیلم در استدیو یونایتد ارتیست تهیه شد. در میان فیلم‌های بزرگ چارلی سیرک از همه موزون‌تر و جا افتاده‌تر است. در این فیلم چارلی چاپلین در نقش دلقک ظاهر می شود و با دقت و ظرافت به بازی می پردازد. در این فیلم زن چابک سواری که پدر وحشی‌اش (مدیر سیرک) به قصد کشت او را کتک زده به چارلی پناه می آورد.

«روشنایی شهر»
از زیباترین فیلم‌های چارلی است. این فیلم در ژوئن ۱۹۲۸ ساخته شده و چارلی چاپلین بازیگر، سناریست و کارگردان و آهنگساز این فیلم است. در طی این فیلم چارلی می‌کوشد نابینایی دختر جوانی را شفا ببخشد، ولی تلاش‌های وی بدون نتیجه می‌ماند.

چارلی در این فیلم گرچه مثل معمول لباس پوشیده است، در اینجا بیش از گذشته، خوش لباس شده است. ولگرد فیلم پسر بچه و زندگی سگی در این فیلم به کارمند دون پایه بیکاری تبدیل شده. شلوار کمتر گشاد است و نیم تنه او کمتر تنگ، یقه شکسته دارد اما کروات جای خود را به گره پاپین آزاد و بی‌قیدی داده است. سبیل‌های ماهوت پاک کنی کمی نوک تیزتر شده ولی صورت بی‌شتاب و بی‌قید سردتر و خشن‌تر و اندیشناک‌تر است. چارلی که از بالای نردبام اجتماعی به پایین کشیده شده، با نوعی بی‌اعتنایی از کنار حوادث می‌گذرد.

منبع: سایت برنا

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا