گوناگون

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی شش زندانی بلوچ و یک زندانی کُرد را در زندان مرکزی کرمان به دار آویخت

دستگاه قضایی حکومت ایران همچنان جان زندانیان را با اجرای حکم اعدام می‌گیرد. سحرگاه امروز یکشنبه دوم اردیبهشت ۱۴۰۳، حکم اعدام پنج زندانی بلوچ به همراه یک زندانی کُرد در زندان مرکزی کرمان به اجرا درآمد….

رسانه «حال‌وش» که رویدادهای بلوچستان را پوشش می‌دهد، در این خصوص نوشت که این پنج زندانی پیش‌تر از بابت اتهامات مرتبط با «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده‌ بودند و روز جمعه ۳۱ فروردین جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان کرمان منتقل شده‌ بودند. «حال‌وش» هویت زندانیان بلوچ اعدام‌شده را سعید جدگال، ۳۰ ساله، محمد (مامجان) انجم‌روز ۳۳ ساله، هر دو اهل بخش پلان، احمدرضا میری ۳۴ ساله، اهل زابل، شمس‌الدین کاشانی ۵۳ ساله، شوکت شه‌بخش (درکزهی)، اهل زاهدان و هویت زندانی کُرد را «مردانی» اعلام کرده است. از هویت دیگر زندانی اعدام شده بلوچ در زندان مرکزی کرمان تا این لحظه خبری در دست نیست.

بر اساس این گزارش، شش زندانی آخرین ملاقات تحت عنوان دیدار آخر با خانواده را روز گذشته شنبه یکم اردیبهشت انجام دادند. اعدام این زندانیان در حالی است که پیش‌تر خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در گزارش ماهانه خود بر میزان بالای حکم غیرانسانی اعدام‌ در ایران، در فروردین امسال خبر داده بود. هرانا، وضعیت حقوق بشر در ایران برای فروردین ۱۴۰۳ را «تکان‌دهنده» و «نگران‌کننده» توصیف کرده و آورده است که این نهاد حقوق بشری، «شاهد شواهدی مبنی بر نقض گسترده حقوق بشر، از جمله اعدام‌های بی‌دادرسی» بوده است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر حاکی از آن‌اند که اعدام‌ها در ایران در سال گذشته میلادی افزایش داشته است. بر اساس گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۳ جان دست‌کم ۷۹۱ نفر را با اجرای احکام اعدام گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا