زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتصاب و اعتراض کلاه‌زردهای خوزستان

اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق خوزستان، به شرایط شغلی خود اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز دوم اردیبهشت، جمعی از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق خوزستان، نسبت به شرایط شغلی خود مقابل برق منطقه‌ای این استان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این اپراتورها، مطالبات خود را به این ترتیب عنوان کردند: اصلاح شیفت کاری بر اساس ماده ۵۷ قانون کار، شیفت ۱۲ ساعته(۲روزکار ، ۲شبکار و ۴روز استراحت)؛ تایید گروه استحقاقی کلیه اپراتورهایی براساس سابقه کار؛ اعطای ۹۰ساعت اضافه کاری به اضافه کارت زنی مانند کارکنان تایم اداری؛ پرداخت ۸ روز ماموریت برای هر اپراتور پست برق تا زمان اصلاح شیفت کاری؛ اصلاح دستورالعمل استفاده از منازل سازمانی مطابق دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو؛ ادامه پرداخت حق بیمه کمک هزینه رفاهی کارگران مطابق ماده ۱۴۸ قانون کار؛ پیگیری رفع مشکلات بیمه سینا؛ پرداخت مناسبتی معوق مهرماه سال گذشته ضوابط اجرایی مزایای جانبی؛ پرداخت تسهیلات و امکان استفاده از امکانات رفاهی شرکت با اولویت بخش صفی (بهره برداران)؛ پرداخت پاداش گذر از پیک به مانند سایر شرکتها  وعودت مبالغ کسر شده بابت ماده ۱۲۴ به کارگرانی از سال ۱۴۰۱.

آن‌ها می‌گویند امیدواریم گوش شنوایی برای شنیدن خواسته‌های قانونی ما که در یک شغل حاکمیتی مشغول به کاریم، وجود داشته باشد.

اعتصاب و اعتراض کارگران کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز به اخراج ۱۰۰ نفر از همکاران‌شان

صبح امروز شماری از کارخانه کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز به اخراج ۱۰۰ نفراز همکاران‌ خود اعتراض کرده و مقابل ساختمان فرمانداری شوش اعتصاب کردند.

یکی از کارگران معترض در مورد علت تجمع صبح امروز کارگران کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز به خبرنگار ایلنا گفت: مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی و افزایش هزینه‌های تولید صبح دیروز ۱۰۰ نفر از همکاران را از کار بیکار کردند.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران روزمردی بیکار شده به ۱۰ تا ۱۵سال می‌رسد، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه بیش از ۴۰۰ کارگر دارد که حدود ۲۳۰ نفر در کارخانه کاغذسازی مشغول کارند.

به گفته این کارگر، افراد حاضر در تجمع امروز از کارگران شیفت صبح کارخانه کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز هستند که به حمایت از ۱۰۰ کارگر اخراجی دست از کار کشیده و خواستار بازگشت به کار همکارانشان شده‌اند.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: کارگران نگران‌اند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کند و شاهد اخراج سایر کارگران قراردادی در هفته‌های آینده باشیم.

او درباره علت اخراج کارگران گفت: مسئولان کارخانه کاغذسازی پارس و طبیعت سلولز مدعی‌اند شرکت به دلیل ناتوانی در فروش محصولات خود توان مالی کافی برای پرداخت حقوق همه کارگران را ندارد.

او در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر کارگران شاغل و بیکار شده این دو کارخانه معوقات مزدی طلبکارند، اظهار داشت: پرداخت دو ماه مزد و دو ماه حق بیمه کارگران به تاخیر افتاده است.

بازنشستگان شوش: مستمری‌ها مطابق قانون افزایش یابد

نمایندگان بازنشستگان شوش در دیداری با مدیران تامین اجتماعی خواستار اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی شدند.

شماری از بازنشستگان شوش در تماس با خبرنگار ایلنا، از مراجعه امروز خود به اداره تامین اجتماعی این شهرستان خبر دادند؛ این بازنشستگان می‌گویند در نشست با مدیران تامین اجتماعی، خواستار اجرای ماده ۹۶  قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری‌ها مطابق قانون شدیم.

این بازنشستگان از سازمان تامین اجتماعی درخواست دارند به قانون پایبند باشد و سبد هزینه‌های زندگی را در تعیین مستمری سالیانه لحاظ نماید.

 

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به مطالبات و خواسته‌های خود شدند.

این بازنشستگان، مهم‌ترین خواسته‌های خود را اجرای بند یک صورت جلسه ۱۵ مهر ماه هیات مدیره عنوان کردند و گفتند: ما خواستار اجرای طرح تکمیلی همسان‌سازی، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد و اجرای آیین نامه و قوانین خاص فولادی و احیای جایگاه آن در سال جدید هستیم.

بازنشستگان صندوق فولاد از مدیریت صندوق و مسئولان کانون خواستند به مطالبات آن‌ها در ارتباط با افزایش حقوق مستمری‌ها بر اساس نرخ تورم پاسخ دهند.

 

تجمع بازنشستگان کارگری با مطالبه حقوق عادلانه در برخی شهرها

بازنشستگان کارگری می‌گویند: مستمری‌ها باید مطابق قانون افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز (دوم اردیبهشت)، جمعی از بازنشستگان کارگری در شهرهایی مانند تهران و اراک، مقابل ادارات تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

خواسته اصلی این بازنشستگان، اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری‌ها مطابق تورم و هزینه‌های زندگی‌ست؛ آن‌ها می‌گویند درصدهای مصوب شورایعالی کار، نباید برای افزایش مستمری بازنشستگان اعمال شود.

 

تجمع کارگران فصلی نیشکر «میان آب» برای بازگشت به‌کار و عقد قرارداد دائمی

گروهی از کارگران فصلی کشت و صنعت نیشکر «میان آب» با تجمع مقابل ساختمان فرمانداری شوش، خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی خود شدند.

یکی از کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت نیشکر میان آب در تماس با خبرنگار ایلنا گفت: اعتراض امروز کارگران فصلی برای مشخص شدن وضعیت شغلی آن‌ها برپا شد.

او گفت: برخلاف سنوات گذشته که کارگران فصلی در نیمه دوم فروردین ماه هر سال مشغول به کار می‌شدند، آنها هنوز بیکارند. در واقع کارگران فصلی کشت و صنعت میان آب در بهار هرسال، فعالیت خود را در مزارع کشت نیشکر شروع کرده و تا شروع سرمای فصل زمستان به همکاری خود با این واحد تولیدی ادامه می‌دهند.

این کارگر با بیان اینکه امسال برخلاف گذشته هنوز مشفول بکار نشده و وضعیت شغلی آن‌ها مشخص نیست، در ادامه با یادآوری شرایط نامناسب بازار کار منطقه سکونت خود افزود: این واحد تولیدی و کشاورزی تنها فرصت شغلی برای آنهاست که سالهاست در آن به صورت فصلی مشغول کارند.

به گفته وی، باتوجه به اینکه کارگرانی که این حرفه را به صورت انجام می‌دهند تنها در طول فصل بهره‌برداری به صورت موقت به کار گرفته می‌شوند و مابقی فصول سال بیکار هستند، بنابراین درخواست ما از مدیریت این مجموعه جدا از تسریع برای شروع به کار مجددا عقد قرارداد دائمی است تا امنیت شغلی داشته باشیم.

ایمنی؛ مرگ یک کارگر کارگاه بر اثر برق گرفتگی

برق گرفتگی باعث مرگ یک کارگر در شهرک صنعتی اهر در استان آذربایجان شرقی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حادثه برق‌گرفتگی در یک کارگاه تولید در شهرک صنعتی اهر در استان آذربایجان شربی، منجر به مرگ یک کارگر شد.

از قرار معلوم؛ بعد از وقوع این حادثه امدادگران اورژانس سریعا به محل اعزام شده و با احبای قلبی و ریوی، مصدوم را به بیمارستان باقرالعلوم اهر منتقل می‌کنند اما وی به دلیل شدن جراخات وارد جان خود را از دست می‌دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا