زنان

دو دیدگاه با یک هدف همچنان برفشارهای اجتماعی تأکید دارند

نخست تفکر و اندیشه طیفی که معتقد است به رغم تذکرها باید شفاف و صریح به اجرای این طرح و تبعاتش بالید و مسیر را ادامه داد. در حالیکه طیف مقابلی هم بر پرهیز از بالا بردن التهاب در جامعه و مدارای اجتماعی همزمان با تذکرهای مهم  اصرار دارند. گرچه برآیند هر دو نگاه بر ادامه سخت‌گیری‌های اجتماعی در زمینه حجاب استوار است…

تقدیر از «طرح نور» زیر سایه اختلافات

همدلی|  سرویس سیاسی: فرمانده فراجا می‌گوید با حمایت‌های مجلس، دولت و قوه قضائیه و همراهی مردم اجرای طرح نور را با قوت، دقت و هوشمندی ادامه خواهیم داد. این گفته‌ها در حالی است که روزنامه‌های طرفدار دولت گفته‌اند رئیسی اخیرا درباره روش‌های اجرای طرح نور به آنها تذکر داده است، نکته‌ای که بعد از تذکر دفتر رهبری درباره کارهای بی‌قاعده مطرح شد و سعی داشت دولت را از دایره نقد عملکرد فرهنگی خارج کند. با این وجود روزهای بعد واکنش‌های ضد و نقیض روزنامه‌های اصولگرا در این باره نشان داد که این موضوع با دو تحلیل از طرف تندروها رو به روست: نخست تفکر و اندیشه طیفی که معتقد است به رغم تذکرها باید شفاف و صریح به اجرای این طرح و تبعاتش بالید و مسیر را ادامه داد. در حالیکه طیف مقابلی هم بر پرهیز از بالا بردن التهاب در جامعه و مدارای اجتماعی همزمان با تذکرهای مهم  اصرار دارند. گرچه برآیند هر دو نگاه بر ادامه سخت‌گیری‌های اجتماعی در زمینه حجاب استوار است ، اما زورآزمایی آنها در به کرسی نشاندن رفتارها و سیاست‌هایشان ادامه دار شده است. دیروز نمایندگان کمیسیون فرهنگی مهمان رادان شدند تا حمایت خود را از اجرای این طرح اعلام کنند، نمایندگانی که در ترکیب آینده مجلس نیز به عنوان لیدرهای فرهنگی مطرح هستند و این گمانه را تقویت می‌کنند که احتمالا با آمدن نمایندگان مجلس دوازدهمی به عرصه سیاست و فرهنگ در بر همین پاشنه خواهد چرخید و اتفاق مهم و غیرمعمولی در زمینه حجاب رخ نخواهد داد.

همراهی با طرح نور
«احمدرضا رادان» در حاشیه جلسه با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که در محل ستاد کل انتظامی کشور برگزار شد، اینگونه ابراز نظر کرد که: «طرح نور با همراهی همگانی رو به رو شده است.»
در این دیدار «مرتضی آقاتهرانی» رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: «مجلس پای کار اجرای طرح نور پلیس است و الحمدالله این طرح با موفقیت حرکت می‌کند. امیدواریم طرح عفاف و حجاب که به شورای نگهبان ارسال شده هرچه زودتر تقویت و به یک قانون تبدیل شود و مردم ما قانونمند هستند و به قانون عمل می‌کنند.»
آقاتهرانی اضافه کرد:«‌خوشبختانه فراجا با ملاحظاتی که برای اجرای قانون و عملیاتی شدن آن مدنظر قرار می‌دهد، منجر به این می‌شود که جمعیت عفیف ما احساس بهتری داشته باشند. بابت این اقدامات به فرمانده کل انتظامی و یکایک کارکنان این فرماندهی دست مریزاد می‌گویم. همچنین امیدواریم از ۳۲ دستگاهی که در این موضوع وظیفه دارند همگی پای کار باشند و به وظایف خود عمل کنند و به احکام الهی التزام داشته باشند.»

اختلاف‌نظرها نباید مانع تمکین از قانون شود!
«احمد راستینه» سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: سرلوحه کار فراجا همواره شناخت دقیق مسئله ناهنجاری‌های اجتماعی و حفظ کرامت و جایگاه مردم به ویژه بانوان است. راستینه با اشاره به این که جامعه ما شریف و عفیف است، گفت: مردم ما خانواده دوست هستند و می‌دانند دشمن با ترویج ناهنجاری‌ها در جامعه، کشف حجاب زنان را به عنوان رکن اصلی خانواده هدف قرار داده است.
وی با اشاره به این که بایستی با افراد معلوم الحال که با اهداف مغرضانه اخلاقیات جامعه اسلامی ما را هدف گرفته‌اند، برخورد شود، گفت: لزوم حمایت از فراجا ضروری است و مردم فهیم ما باید به اجرای قانون پایبند باشند. اختلاف نظر برخی از افراد جامعه در نوع پوشش نباید به عدم تمکین قانون منجر شود و ما معتقدیم که همه دستگاه‌‌ها در این موضوع پای کار باشند و فراجا را در اجرایی سازی قانون حمایت کنند و جامعه ما الگو و نمونه‌‌‌‌ای در تراز جامعه اسلامی باشد.

تفسیر پیچیده میرسلیم
با این حال تفسیر هواداران طرح نور  در مجلس از یک تذکر مهم همچنان ادامه دارد. به نظر می‌رسد برخی با گسترده‌تر کردن ابعاد این تذکر سعی دارند که رای خود را در آن بگنجانند. میرسلیم نماینده تهران در مجلس گفته: بعضی‌ها فکر می‌کنند که وقتی رهبر انقلاب درباره مسأله حجاب تذکر دادند، یک موضوع ساده اولیه است. در حالی که نه، این یک موضوع پیچیده با طراحی دقیق برای اهداف بسیار مشخصی است که فقط به حجاب برنمی‌گردد، بلکه هدف‌ دشمن، فروپاشی فرهنگی، تهدید کیان خانواده در جمهوری اسلامی و تضعیف نسل آینده است.

توئیت فضائلی درباره حجاب را با توجه به جایگاهش باید لحاظ کرد
در این باره دیروز «سلیمی نمین» چهره سیاسی اصولگرا گفته است: برخی به نحوی برخورد می‌کنند که گویا حساسیت آنها نسب به حجاب بیش از دیگران است. او معتقد است: آنچه آقای فضائلی گفته، را باید با توجه به شأن و جایگاه او که یکی از شخصیت‌های فرهنگی شایسته ما هستند و باید به آن عنایت شود، در نظر گرفته شود و از طرفی با توجه به جایگاهی که از آن صحبت کرده، باید لحاظ شود. وی افزود: متأسفانه بعضی از دوستانی که به لحاظ فکری نمی‌خواهند خودشان را خیلی درگیر مسائل پیچیده اجتماعی کنند، تصور می‌کنند با یک اقدام اجرایی می‌توانند مسئله را حل و فصل کنند، در حالی که به این صورت نیست.

آینده مبهم و مخاطرات سیاسی
با وجود اختلاف‌نظرهای متعددی که این روزها از تریبون‌های راست شنیده می‌شود، اما یک نکته مهم در این میان نباید از نظرها دور بماند. اگر از خاستگاه تندروها درباره حجاب و نگاه غیر منعطف آنها صرف‌نظرکنیم، گروه دومی که با این عده مخالفت می‌کنند هم بر فشارهای اجتماعی به شیوه‌های دیگر تاکید دارند، شیوه‌هایی که برخی آن را در لایحه عفاف و حجاب جست‌وجو می‌کنند و برخی بدون اشاره به پایگاه‌های قانونی این مسئله بر برخورد نرم و فرهنگی اصرار دارند.
با این وجود نتیجه هر دو نگاه نمی‌تواند آنچه باشد که جامعه‌شناسان و سیاسیون منتقد تصور می‌کنند. این مسئله بر پیچیدگی‌های موضوع حجاب و نحوه تعامل با مردم در آینده خواهد افزود، چرا که نه سیاست قائل به نظر مردم و گروه‌های میانجی در جامعه است و نه قوانین متعددی که در جریان است می‌تواند آنچه باشد که جامعه در حال گذار آن را می‌طلبد. از این رو موضوع حجاب در این بزنگاه تبدیل به سوژه‌ای برای قدرتنمایی جریان تندرو شده که هم در مقابل مردم و هم اصولگرایان نزدیک به خود می‌خواهد فضای تنفس و ابراز بیاید. اما در آینده چه چالش‌هایی در این مسیر خواهد بود را نباید از ذهن دور داشت، چالش‌هایی که این روزها حتی پذیرفتن مسئولیت قطعی اجرای چینین طرح‌هایی را در هاله ابهام قرار داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا