جوانان

چالش دانشگاه‌های آمریکا با گسترش اعتراض های ضدصهیونیستی دانشجویان

با گسترده‌تر شدن جنبش‌های دانشجویی در حمایت از فلسطین و مخالفت با رژیم صهیونیستی، دانشگاه‌های آمریکا با چالش دشواری مواجه شده اند و به نظر می رسد اقدامات برای کنترل اعتراضاتی که انتظار می‌رود تا پایان سال تحصیلی ادامه یابد، با شکست مواجه شده‌است….

به گزارش روز سه شنبه روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: ده ها نفر از معترضان در روز دوشنبه در دانشگاه های نیویورک و ییل بازداشت شدند اما حق انتخاب های مقامات در این دانشگاه ها و سایر دانشگاه های آمریکا برای کنترل اعتراضات رو به اتمام است.

در دانشگاه نیویورک، پلیس برای بازداشت دانشجویان معترضی که از شب قبل اعتراض خود را آغاز کرده بودند، وارد عمل شد و به بن بست در رویارویی بین دانشجویان معترض و مدیریت دانشگاه پایان داد.

در دانشگاه ییل نیز پلیس دانشجویان معترض را برای دریافت احضاریه به دلیل ورود غیرمجاز به محوطه دانشگاه همراهی کرد.

در دانشگاه کلمبیا، کلاس های درس روز دوشنبه تعطیل شدند و از دانشجویان خواسته شد در خانه های خود بمانند و در کلاس های مجازی شرکت کنند.

محوطه دانشگاه هاروارد به دلیل امکان برگزاری تظاهرات در حمایت از فلسطین به روی عموم بسته شد. مسوولان این دانشگاه نگران برپایی چادرهایی در ابراز همبستگی با فلسطینی ها در دانشگاه ها بودند. اقدامی که دانشجویان دانشگاه کلمبیا هفته قبل از آن انجام داده بودند و پلیس اقدام به برچیدن آن کرد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، با گذشت کمتر از یک هفته از بازداشت بیش از ۱۰۰ معترض در دانشگاه کلمبیا، مقامات در بیشتر دانشگاه های معتبر آمریکا با چالش نحوه آرام کردن جنبش های دانشجویی مواجه هستند و عمدتا در این هدف شکست خورده اند.

روزنامه گاردین نیز گزارش داد، پس از سرکوب دانشجویان در کلمبیا، دانشجویان در سراسر آمریکا اعتراضات خود را به منظور نشان دادن همبستگی خود با آنها آغاز کرده و از مسئولان دانشگاه خواستند از آتش بس در غزه حمایت کنند. دانشجویان معترض همجنین خواستار حذف شرکت های مرتبط با رژیم صهیونیستی شوند.

دانشجویان در دانشگاه های براون، پرینستون و نورث وسترن در روز جمعه و روزهای آخر هفته در آمریکا تظاهرات کردند.

همچنین دانشجویان مؤسسه فناوری ماساچوست و کالج امرسون که هر دو در منطقه بوستون واقع شده اند، اعتراضات خود را آغاز کرده اند.

سایر مؤسساتی که شاهد اقدامات اعتراضی بودند عبارتند از دانشگاه بوستون، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، و دانشگاه کارولینای شمالی.

با این حال اعتراضات فقط به دانشجویان محدود نمی شود و بر اساس گزارش گاردین، اردوگاه جدیدی در حال شکل گیری است و صدها نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای اعتراض به نحوه موضع گیری جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به جنگ غزه و تهاجم رژیم صهیونیستی دست به تجمعات گسترده زده اند.

در پی ادامه ی جنگ در غزه و کشتار و گرسنگی دادن به مردم بی پناه این سرزمین، دانشگاه‌های سراسر ایالات متحده شاهد بزرگ‌ترین موج تجمعات اعتراضی از آغاز جنگ هستند، دانشگاه کلمبیا در نیویورک کانون اصلی این اعتراضات بوده است. دانشجویان در این دانشگاه و دیگر مراکز آموزشی از سواحل شرقی تا غربی، با برپایی چادرهای اعتراضی به نشانه‌ی همبستگی با مردم غزه، به ادامه جنگ اعتراض می کنند.

این اعتراضات که به صورت خودجوش و با حمایت گروه‌های دانشجویی و برخی از اساتید برگزار می شود، شامل برنامه‌هایی چون کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌ها و نمایش‌های فرهنگی در محیط‌های باز دانشگاهی است. برپایی این تجمعات از سوی مخالفان با از سرگرفتن هشدار نسبت به «یهودی ستیزی» همراه شده است.

خبرنگار نیویورک تایمز گزارش می‌دهد این اعتراضات که از اکتبر سال گذشته آغاز شده‌اند، در نتیجه افزایش تنش‌ها و تداوم درگیری‌ها در غزه، به اوج خود رسیده‌اند. دانشگاه‌ها که پیش‌تر اعتراض کرده بودند، با تصمیم‌گیری‌های جدید مواجه شده‌اند. به عنوان نمونه دانشگاه کلمبیا، اخیراً دستور داده است که تمام کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار شوند تا از تجمع دانشجویان در محوطه دانشگاه جلوگیری شود. در این دانشگاه تدابیر امنیتی شدید به اجرا گذاشته شده است.

این تجمعات نه تنها در نیویورک، بلکه در دیگر دانشگاه‌های بزرگ مانند دانشگاه عمومی نیویورک (NYU) و دیگر دانشگاه‌ها در میشیگان، برکلی، و مینه‌سوتا نیز صورت گرفته است. در برخی از این موارد، تدابیر امنیتی و واکنش‌های پلیس، مانند دستگیری‌های اخیر، اعتراضات گسترده تر دانشجویان و حامیان حقوق بشر برانگیخته است.

روز ۲۲ آوریل، دانشگاه نیویورک شاهد تظاهرات گسترده‌ای بود که در آن دانشجویان با برپایی تجمعاتی همراه با شعارهای حمایت از غزه، نسبت به ادامه جنگ اعتراض کردند. این تحرکات اعتراضی با پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای همراه شد.

پلیس در چندین مورد اقدام به تخلیه چادرها و دستگیری دانشجویان کرده است. در دانشگاه عمومی نیویورک، دستگیری‌های گسترده‌ای صورت گرفت و روسای دانشگاه نیز تدابیر امنیتی شدیدی اعمال کردند که شامل نصب دوربین‌ها، استقرار نیروهای امنیتی و بستن راه های ورود و خروج غیرضروری به دانشگاه بود.

دولت فدرال و کنگره به این اعتراضات واکنش نشان داده اند. برخی از قانونگذاران و سیاستمداران خواستار بررسی بیشتر و اتخاذ تدابیر مشخص برای مدیریت این بحران شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا