احزاب و شخصیت‌هاچرخان

حزب کمونیست ونزوئلا: تحریم‌ها تنها به‌سود دولت و مونوپول‌های امپریالیستی هستند

برگردان: جهان

اطلاعیه: با نگرش به گزینش ریاست جمهوری پیشِ رو، کارزار میان جریان‌های راست – چه دولت و چه اپوزیسیون – برای دست‌یابی به‌مهار قدرت سیاسی شدت یافته است. در حالی که هر دو قطب ناگزیر از پاسخگویی به فاجعۀ ملی کنونی، در راستای سودهای کوچک اقتصادی خود باهم درگیر هستند، زحمتکشان دارند هزینه‌های بحرانی بی‌سابقه‌ را می‌پردازند.

احزاب بورژوازی که در “پلتفرم متحد دمکراتیک” (PUD) گروه‌بندی شده‌اند، «انجام نیافتن» سازش‌نامه‌هایی را که میان آنان و دولت نیکلاس مادورو، در باربادوس، دربارۀ پشتوانه‌های انتخاباتی امضا شده است، محکوم می‌کنند و گمانۀ برپایی دوبارۀ برخی از کارهای قهری ناروا و جنایت‌بار یک سویۀ امپریالیسم علیه ونزوئلا را روی میز می‌گذارند.

چندی پیش، دولت ایالات متحده که تهدید کرده بود روادید همگانی شماره ۴۴ را تمدید نکرده و بار دیگر عملیات نفت و گاز ونزوئلا را خواهد بست، اینک ترجیح داده است آن را با روادید همگانی شماره ۴۴A جایگزین کند. این سند جدید تمامی کارهایی را که پیش‌تر روا بودند و نیز آزادی هر شرکتی برای انجام گفت‌وشنود با دولت و شرکت نفت ونزوئلا باز می‌دارد. آنها را وامی‌دارد تا روادید وابستۀ خود را در برابر دفتر خزانه داری دولت ایالات متحده همچون پیمانی برای ادامه کار خود در ونزوئلا، یا امضای سازش‌نامه‌ای نو، همان‌گونه که شِورون (Chevron Corporation یک شرکت انرژی چند ملیتی آمریکایی است که به‌طور عمده در زمینه نفت و گاز تخصص دارد. دومین نسل مستقیم شرکت استاندارد اویل، و در اصل به‌عنوان شرکت استاندارد اویل کالیفرنیا شناخته می‌شود و در بیش از ۱۸۰ کشور فعالیت دارد. – ویکیپدیا) تاکنون انجام داده است، دریافت کنند.

با نگرش به این سناریو، کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست ونزوئلا، برپا داشتن دوبارۀ «تحریم‌های» فراسرزمینی ناروایی را ،که امپریالیسم ایالات متحده با استفاده از آن می‌خواهد ونزوئلا را به پذیرش ارادۀ آمریکا بر اقتصادخود، چیزی که بیانگر درهم شکستن آشکار قوانین بین‌المللی و حق حاکمیت کشورماست وادارد ، دیگرباره محکوم می‌کند.

با این حال، ما به‌طبقه کارگر ونزوئلا هشدار می‌دهیم که احزاب بورژوازی همان‌هایی هستند که اعمال «تحریم‌ها» را ترویج و از آن سوء استفاده می‌کنند، بدون اینکه به‌پیامدهای فاجعه‌بار آن برای مردم بهایی بدهند: از سال ۲۰۱۹، احزاب پلتفرم متحد دموکراتیک(PUD) از واداشتنی یک‌سویه بهره بردند. اقداماتی برای دست یافتن به دارایی‌های همگانی در داخل و سرمایه های کشور در خارج؛ و در عین حال، دولت حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا (PSUV) از «تحریم‌ها» برای به کاربستن قوانین ناسازگار با قانون اساسی، همچون قانون به‌اصطلاح ضد محاصرۀ اقتصادی یا قانون مناطق ویژه، بهره برد تا مهار‌های قانون اساسی را از میان بردارد و بر پایۀ آن، تاراج سرزمینی را درست‌انگاری کند. به‌طور نمونه، کلاهبرداری ۲۳ میلیارد دلاری – که بدون هیچ شگفتی – در شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا (PDVSA) فاش شد.

از این رو، می‌توان دریافت که اندکی پس از اعلام روادید همگانی ۴۴A، وزیر نفت و رئیس  شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا، پدرو تله‌چیا، به‌جای محکوم کردن این دست‌یازیدن آشکار امپریالیستی، از شرکت‌ها خواست که روادیدهای فردی وابسته به‌خود را از وزارت خزانه‌داری ایالات متحده درخواست کنند، با اطمینان به واگذاری آنها. آشکار است که این شگرد تازه نیز بخشی از سازش‌ها و گفتمان میان دولت‌های نیکلاس مادورو و جو بایدن است.

رواداری دیگربارۀ «تحریم‌ها» که راه را برای انتخابات با پشتوانه‌هایی برای همه بازیگران سیاسی باز نمی‌کند، بهانه‌ای برجسته برای دولت

حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا، برای ایجاد روندی ساختگی است. تنها راهی که می تواند به آنها اجازه ‌دهد در رودررویی با واپس راندگی برآمده از سیاست‌های ضد کارگری و ضد مردمی‌شان پیروز شوند.

از طرف کمیته مرکزی حزب کمونیست ونزوئلا ما از زحمتکشان شهر و روستا می‌خواهیم که این بازی خوف‌انگیز احزاب بورژوایی را که تنها برندگان آن بخش‌های تجاری و مونوپول‌های امپریالیستی هستند، محکوم کنند. برپاداشتن دوبارۀ «تحریم‌هایی» که هر دو نیرو روی آن شرط‌بندی می‌کنند، تنها برای درست‌انگاری بازایستاندن دستمزدها، نابودی حقوق کار، خصوصی‌سازی و واگذاری کشور به شرکت‌های معاملاتی، در شرایطی بسیار دشوار است.

هر کسی‌که حکومت کند، از حقوق زحمتکشان دفاع خواهد شد!

پلنوم نهم کمیته مرکزی حزب کمونیست ونزوئلا

۲۰ آوریل ۲۰۲۴

نشر: سالید نت – ۲۹ آوریل ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

http://www.solidnet.org/article/CP-of-Venezuela-Sanctions-only-benefit-the-government-and-imperialist-monopolies/

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا