احزاب و شخصیت‌ها

حزب کمونیست ونزوئلا: رئیس جمهور نیکُلاس مادورو باید در بارۀ شالودۀ فساد در شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا به کشور خود پاسخگو باشد!

برگردان: جهان

دفتر سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا بر این پا می‌افشارد که: “مبارزه واقعی با فساد، نیاز به بازخواست از بالاترین مقام‌هایی دارد  که در شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا هر کاری می‌خواستند انجام می‌داده‌اند، که اصلی ترین آنان نیکُلاس مادورو موروس است”.

دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست ونزوئلا ، روز دوشنبۀ گذشته، چنین بازتاب داد که رئیس جمهور نیکُلاس مادورو  دربارۀ طرح فساد «رمزنگاری-شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا» که چندی پیش به‌دادگستری وزرای پیشین گزارش شد، از پاسخگویی سر باز می‌زند. طارق الاعیسمی، سیمون زرپا، و نیز مقامات ارشد دیگری متهم به دخل و تصرف در دارایی‌های همگانی و به بیراهه بردن آنها، گزافه گویی و ارزش گذاری‌های رانتی، پولشویی و باندبازی هستند.

روز شنبه گذشته، ۱۳ آوریل، مادورو، در جریان تظاهراتی، اصلاح قانون اساسی را پیشنهاد داد تا “کیفر حبس ابد برای فساد، حبس ابد برای خیانت و جنایات سنگین علیه مردم” در نظر گرفته شود.

پدرو ائوسه (عضو دفتر سیاسی و مسئول هماهنگی مسائل کارگران و اتحادیه‌های کارگری حزب کمونیست ونزوئلا) در این باره گفت: «هرچند ما نیز دربارۀ شدت بخشیدن  به کیفر تباه‌کاران هم‌اندیش هستیم، اما حقیقت این است که انگیزه برای چنین تباهی‌هایی، نبود کیفر بایسته برای برخورد با فساد در قوانین ونزوئلا نیست، بلکه نبود کنترل‌های بایسته است».

ائوسه یادآور شد: «هنگام برنهادن قانون کذایی ضد محاصره، حزب کمونیست ونزوئلا آن را محکوم و اعلام کردکه «این ابزار قانونی درپی آن است که برای انجام تبه‌کاری‌ها آرامش فراهم کند، زیرا این قانون به‌درستی، نبودن برخوردی روشن با سامان‌دهی منابع ونزوئلا را به نمایش می‌گذارد.».

ائوسه هنگام اشاره به نقش رئیس دولت در این  نمودار فساد در صنعت نفت پرسید: “چه کسی به طارق العیسمی اجازه داد تا هر کاری را که می‌خواهد بکند؟ چه کسی از او مراقبت کرد؟”

و خود وی پاسخ داد: رئیس جمهور مادورو آن روحیه و اخلاق را ندارد که با چنین گفتمانی ( سخت تر کردن کیفر مفسدان) پا به میدان بگذارد، هدف او دستکاری کردن واقعیت و بهره بردن از این رویکرد برای اهداف انتخاباتی است، و نیز این‌که خود را در جایگاهی فراتر از آنچه که هست بگذارد، چنان‌که گویی او مسئولیتی ندارد.

وی افزود: «رئیس‌جمهور باید در بارۀ چگونگی گردانیدن اقتصاد، با پشتیبانی از رهبران مافیا و ثروتمند‌سازی افرادی ویژه، به بهای بی‌ثباتی کشور و پدیدۀ بدبختی در میان مردم، به کشور خود پاسخ دهد.».

حزب کمونیست ونزوئلا با محکوم دانستن به‌کار گیری روش‌های قهری یکسویه توسط دولت،که به‌عنوان “بستری مناسب” برای پشتیبانی از تبه‌کاری از آن بهره برداری شده است، بر این باور است‌که: “همه چیز نشانگر آن است که برای رهبری دولت و گانگسترهایش، بهتر و ساده‌تر آن است که تحریم ها ادامه یابند، زیرا هم‌این تحریم‌ها بوده اند که برای دولت ونزوئلا، بهترین شرایط را برای ضیافت سوء استفاده از منابع ملی فراهم آورده اند.».

ائوسه همچنین انتقاد کرد که : در کشور  پولی برای مدارس، دستمزدها، تامین اجتماعی و برای حقوق بازنشستگان نیست؛ اما برای بی‌نیاز‌سازی گروه کوچکی از گانگسترها وجود دارد. پولی که توسط رهبری عالی دولت به ریاست نیکلاس مادورو از آن محافظت می‌شود.

دفتر سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا بر این پا می‌افشارد که: “مبارزه واقعی با فساد، نیاز به بازخواست از بالاترین مقام‌هایی دارد  که در شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی ونزوئلا هر کاری می‌خواستند انجام می‌داده‌اند، که اصلی ترین آنان نیکُلاس مادورو موروس است”.

حزب کمونیست ونزوئلا

نشر: سالید نت – ۲۹ آوریل ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

خبر مرتبط :  https://www.sedayemardom.net/?p=135178

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا