جوانان

پیوستن دانشجویان دانشگاه‌های اکسفورد و کمبریج به جنبش حامیان فلسطین

دانشجویان دانشگاههای اکسفورد و کمبریج در انگلیس با الگو گرفتن از دانشجویان دانشگاه های آمریکا اقدام به برپایی چادرهایی در محوطه دانشگاه به منظور ابراز حمایت از فلسطینی ها کردند….

به گزارش روز سه شنبه تارنمای اسکای نیوز نوشت: برپایی این چادرها شبیه آنچه است که در چند هفته اخیر در دانشگاه های آمریکا مشاهده و به بازداشت تقریبا ۲ هزار و ۵۰۰ معترض منجر شده است.

اعتراضات در خارج از کالج کینگ در دانشگاه کمبریج و موزه پیت ریورز در اکسفورد آغاز شد.

خبرنگار اسکای نیوز در گزارشی میدانی از این اعتراضات نوشت: گروه موسوم به «اردوی منطقه آزاد شده» در دانشگاه اکسفورد چادرهایی را بر روی زمین برپا کرده اند. آنها شعار می دادند «باران ببارد یا زیر آفتاب، ما فلسطین را آزاد خواهیم کرد».

کندال گاردنر دانشجوی یهودی دانشگاه اکسفورد به اسکای نیوز گفت: «تحت تاثیر اعتراضاتی که در سراسر جهان رخ داده، قرار گرفته است»

وی افزود: دانشگاه های آمریکا زنجیره جهانی فعالان دانشجویی حامی فلسطین را آغاز کردند.

این دانشجو گفت: ما ۶ خواسته داریم که در صدر آنها مسدود کردن دارایی های مالی گسترده دانشگاه است که برای (رژیم) اسرائیل منفعت دارند. تا زمانی که خواسته هایمان بر آورده نشده همین جا می مانیم.

سازمان «آکسفورد برای فلسطین» نیز اعلام کرد: خواسته های دانشجویان شامل چنین مواردی است: افشای کل دارایی های دانشگاه، واگذاری دارایی ها، اصلاح سیاست سرمایه گذاری، تحریم روابط نهادی، کنار گذاشتن بانک بارکلیز (شرکت سرمایه گذاری انگلیس) و احیا و سرمایه گذاری مجدد.

بسیاری از دانشجویان در سراسر انگلیس اعتراضات علیه جنگ غزه را آغاز کرده اند و اقدام به برپایی چادرهای اعتراضی در شهرهایی مانند منچستر، نیوکاسل، بریستول و لیدز کرده اند.

دانشجویان حامی فلسطین در انگلیس به غیر از چادر زدن هایی که از روز دوشنبه آغاز شده، تاکنون تلاش کرده اند مانع اجرای برنامه موسوم به «روزهای آزاد» شوند که طی آن امکان بازدید عمومی از فضای دانشگاه برای بررسی مناسب بودن تحصیل در آن برای والدین و دانشجویان فراهم می شود.

معترضان به تازه واردها و والدین آنها گفتند که اگر برای تحصیل در دانشگاه ترینتی کمبریج تقاضا دهند «همدست نسل کشی اسرائیل خواهند بود».

موج اعتراضات در دانشگاه های انگلیس به دنبال درگیری های خشونت آمیز در دانشگاه های آمریکا به ویژه دانشگاه کلمبیا در نیویورک آغاز شده است.

گروه های معترض در انگلیس از دانشگاه های خود خواسته اند از سرمایه گذاری در شرکت های صهیونیستی به دلیل جنایات نظامی آن در غزه خودداری کنند.

به غیر انگلیس و آمریکا، دانشجویان در روزهای اخیر در کشورهای فرانسه، ایرلند و فنلاند نیز چادرهایی را در حمایت از فلسطین و محکومیت جنایات غزه برپا کرده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا