احزاب و شخصیت‌هاچرخان

هداش و حزب کمونیست اسرائیل: دولت فاشیست اسرائیل در آستانۀ ایجاد یک فاجعه انسانی در رفح است!

برگردان: جهان

هداش و حزب کمونیست اسرائیل در بیانیه مشترکی در روز دوشنبه ۶ مه می‌گویند: «دولت فاشیستی اسرائیل در آستانه پدیدآوردن یک فاجعه انسانی در رفح است.»

هداش و حزب کمونیست اسرائیل همراه با اعتراض به‌برنامه هایی که دولت راست افراطی اسرائیل برای «بمباران و حمله به منطقه رفح در مرز مصر، که صدها هزار آواره را در خود جای داده است» در پیش دارد، نسبت به «کشتارجمعی و فاجعه انسانی که بمباران منطقه کوچکی که بیش از یک میلیون آواره را در خود جای داده است درپی خواهد داشت.» هشدار می‌دهند.

(بیانیه می‌گوید) برپاداشتن چنین عملیاتی دربردارندۀ «قربانی کردن ربوده‌شدگان و گروگان‌ها در قربانگاه بقای حکومت خون‌بار و آدم‌کش» است و در ادامه از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که برای برقراری آتش‌بس و پایان دادن به دشمنی‌ها مداخله کند.

به گفته عوفر کاسیف عضو کنشت از هداش: «تنها چند روز پس از ابراز تمایل دولت به‌برقراری آتش‌بس در برابر آزادی گروگان‌های اسرائیلی، در چارچوب پیشنهاد اصولی مصر، هنگامی که روشن شد حماس شرایط را پذیرفته است، نتانیاهو شتاب‌زده نظرش را تغییر داد. درحالی‌که هیچ توجیحی برای چنین چرخش بی‌معنایی وجود ندارد، به‌جز ادامه داشتن تسلیم دولت دربرابر کاهانیستهای شرور*، که دولت نتانیاهو به حمایت‌ آنان وابسته است.»

او گفت: «برای این جنایتکاران، “پیروزی نهایی” چیزی کمتر از نابودی کامل غزه و شهروندان آن نیست، آن هم در دوره ای که ما برای هولوکاست مراسم یادبود برگزار می‌کنیم. برای آن‌ها، جان گروگان‌های در حال مرگ، که بیش از هفت ماه است به‌دست جنایتکاران حماس شکنجه شده‌اند، بی‌ارزش است – قربانی شدن مسیحای خونین در پیشگاه دولت جنایت،که ارزش انجام ندارد.- داشتن چنین موضعی نه تنها از دید اخلاقی نفرت‌انگیز و ناپسند، بلکه با منافع واقعی شهروندان اسرائیل نیز در تضاد است، که دارند برای چندمین بار به سود یک مشت دیوانۀ سرشار از بیزاری و انتقام‌جوییی فدامی‌شوند. من از همه مردم می‌خواهم که برای پایان دادن به عذاب غزه، برای گروگان‌ها و برای همۀ ما، از تمامی ابزارهای غیرخشونت‌آمیز موجود استفاده کنند. جنگ را متوقف کنید! همه برای همه، هم اکنون!»

روز دوشنبه پس از آن‌که نتانیاهو آتش بس را رد کرد و گفت که می‌خواهد جنگ را ادامه دهد، اسرائیل یورش به‌رفح را آغاز کرد. نیروی هوایی اسرائیل پس از ریختن اعلامیه‌هایی که از فلسطینی‌های رانده شده به رفح می‌خواستند شهر «امن» را ترک کنند، شرق رفح را بمباران کرد. مردم وحشت زده دیگر نمی‌دانند کجا باید بروند.

از غیرنظامیان خواسته شده است که به منطقۀ بشردوستانه گسترده در بخش‌های المواسی و خان یونس در جنوب غزه جابه‌جا شوند. نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی به‌ساکنان ۹ بلوک در شرق رفح دستور دادند که برای «کوتاه‌زمانی» به‌جایی در المواسی که «منطقه بشردوستانه گسترده» نامیده می‌شود جابه‌جا شوند. وسعت جایی که برای تخلیه شهر در نظر گرفته شده در حدود ۳۱ کیلومتر مربع است که دربرگیرندۀ منطقه شهرداری الشوکه، محلۀ السّلام، الجنینه ، تلّ عزاره و البیوک می‌شود. این منطقه قبل از ۷ اکتبر محل سکونت حدود ۶۴٬۰۰۰  فلسطینی بود و در حال حاضر شامل ۹ مکان میزبانی آوارگان داخلی، سه درمانگاه و شش انبار است. با فرمان تخلیۀ امروز، ۲۷۷ کیلومتر مربع یا حدود ۷۶ درصد از نوار غزه در زیر دستور تخلیه قرار گرفته است. این در بر دارندۀ تمام مناطق شمال وادی غزه می‌شود که ساکنان آن در روزهای پایانی اکتبر فرمان تخلیه دریافت کرده‌اند و همچنین بخش‌های ویژه ای در جنوب وادی غزه که ارتش اسرائیل برای تخلیه از اول دسامبر در نظر گرفته بود.

ارتش اشغالگر برآورد می‌کند که نزدیک ‌به ۱۰۰٬۰۰۰ نفر خانه در محله‌های جنوبی غزه دارند که به‌آنها فرمان تخلیه داده شده است. منابع پزشکی غزه می‌گویند که ۲۶ غیرنظامی در رفح، به‌جهت این‌که اسرائیل پیش از دست زدن به عملیات زمینی تخلیه اجباری را آغاز کرد، کشته شدند. بر اساس اعلام وزارت بهداشت غزه، در فاصلۀ میان بعداز ظهرهای ۳ و ۶ مه، ۱۱۳ فلسطینی کشته و ۲۴۱ تن دیگر زخمی شده‌اند و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۵۲ نفر کشته و ۹۰ نفر زخمی شده‌اند. بر پایۀ گزارش وزارت بهداشت در غزه، بین ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تا ۶ مه ۲۰۲۴، دست‌کم ۳۴٬۷۳۵ فلسطینی کشته و ۷۸٬۱۰۸ فلسطینی زخمی شده‌اند.

عصر روز دوشنبه، اسماعیل هنیه، رهبر حماس، به محمد بن‌عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر و عباس کامل، رئیس اطلاعات مصر گفت که گروه فلسطینی شرایط آنها را برای آتش بس با اسرائیل را می‌پذیرد. یک مقامات ارشد حماس نیز همین را به الجزیره اطلاع داد.

اسرائیل بارها گفته است سازشی که چندین بار از سوی حماس مطرح شده و در آن آزاد کردن گروگان‌ها، مشروط به‌پایان یافتن جنگ را پذیرفته است را نمی پذیرد. افزون بر این، روز شنبه، یکی از منابع رسمی که به‌طور گسترده ای به نخست وزیری بنیامین نتانیاهو معتقدند، اعلام کرد اسرائیل به میانجی‌گران اجازه نداده است که پایان جنگ را تضمین‌کنند.

میانجی‌گران آمریکایی، مصری و قطری در روزهای اخیر در حال گفتگو با حماس بر سر یک پیشنهاد سه مرحله‌ای بوده‌اند که از سوی اسرائیل چراغ سبز داده شد. این پیشنهاد منتشر نشده است، اما بر پایۀ گزارش‌ها، در گام نخست، ۳۳ گروگان – زن، کودک، سالخورده و بیمار – در برابر صدها زندانی امنیتی فلسطینی در دورۀ یک آتش بس ۴۰ روزه آزاد می‌شوند.

بر اساس متن گزارش شده از این پیشنهاد، گفتگوهای غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس در شانزدهمین روز آتش بس از نو آغاز خواهد شد تا راهی برای بازگرداندن آرامش پایدار به‌غزه در گام‌های دوم و سوم توافق، یافته شود. در گام دوم، ماندۀ اسرا در یک آتش بس ۴۲ روزۀ دیگر در برابر صدها زندانی امنیتی فلسطینی دیگر آزاد خواهند شد و ارتش اشغالگر اسرائیل از غزه عقب نشینی خواهد کرد. سومین و آخرین مرحله توافق بار دیگر ۴۲ روز به دراز می‌کشد و بر پایۀ گزارش‌ها، حماس می‌بایست اجساد کسانی را که در ۷ اکتبر کشته شده‌ و یا در اسارت مرده‌اند را در ازای اجساد اسیران فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل جان باخته‌اند، تحویل دهد.

بازسازی باریکۀ غزه در مرحله اول توافق آغاز خواهد شد که با بازسازی جاده‌ها، برق، آب، فاضلاب و زیرساخت های ارتباطی به‌راه خواهد افتاد. آماده‌سازی یک برنامه پنج ساله برای بازسازی خانه‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی غزه در مرحله دوم این قرارداد به‌پایان می‌رسد و ساخت و ساز در مرحله سوم آغاز می‌شود.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی نژادپرست، پذیرش آتش‌بس از سوی حماس را به عنوان “یک ترفند” رد کرد و گفت: «تنها یک پاسخ به ترفندها و بازی های حماس وجود دارد: دستور فوری برای فتح رفح، افزودن بر فشار نظامی و پیگیری درهم شکستن حماس تا زمانی که بدون چون و چرا شکست بخورد.»

دوشنبه شب، اعضای خانواده‌های گروگان‌ها، بخش‌هایی از جاده بگین، در نزدیکی قرارگاه ارتش و بزرگراه آیالون را مسدود کرده و خواستار آتش بس و بازگشت گروگان ها شدند. این تظاهرات اندکی پس از آن برگزار شد که اسماعیل هنیه رهبر حماس به‌نخست وزیر قطر و رئیس اطلاعات مصر آگاهی داد که پیشنهاد آتش بس آنها را پذیرفته است. تظاهرات دیگر علیه تهاجم آغاز شده در رفح و جنگ غزه در مرکز تل آویو، اورشلیم، حیفا و بیرشوا برگزار شد.

وبسایت حزب کمونیست اسرائیل – ۶ مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

———————————————

توضیح مترجم:

* «کاهانیسم» یک ایدئولوژی مذهبی صهیونیستی است که بر پایۀ اندیشه های خاخام مایر کاهانه، بنیانگذار «بنیاد دفاع یهودی» و «حزب کاخ» در اسرائیل، شکل گرفته است. کاهانیسم که اصول ایدئولوژیک آن بر توسعه طلبی خشونت آمیز، نژادپرستی افراطی، و پیام های فراملی گرایانه بنیادگذاشته شده است به‌همین دلیل به‌عنوان نوعی فاشیسم یهودی ذکر شده است. محقق اسرائیلی، ایهود اسپرینزاک، کاهانیسم را به خاطر نژادپرستی آشکار آن «شبه فاشیسم» توصیف کرده است. (برگردان از ویکیپدیا)

تصویر مربوط است به تظاهرات عصر دوشنبه،  ۶ مه ۲۰۲۴که معترضان جاده بگین را در مقابل مقر نظامی اسرائیل کریا، در تل‌آویو، بستند و خواستار رسیدن به توافق برای آزادی گروگان‌هایی که تا به امروز همچنان در غزه، در بازداشت به‌سر می‌برند، شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا