جوانان

پلیس اسرائیل از برگزاری مراسم روزنکبت در دانشگاه تل آویو جلوگیری کرد!

برگردان: جهان

افسران ارشد پلیس اظهاراتی علیه معترضان کرده اند که ماهیت سیاسی دارند. افسران ارشد اغلب از آوردن دلیل برای دستگیری‌ها سر باز می‌زنند.

پلیس اسرائیل روز چهارشنبه ۸ مه از برگزاری مراسم نکبت در دانشگاه تل‌آویو جلوگیری کرد. همه‌ساله، همانند ۱۲سال گذشته، دانشجویان هداش در دانشگاه تل‌آویو، در کنار گروه‌های دانشجویی عرب، مراسم روز نکبت را – برای بزرگداشت اخراج دسته جمعی و پاکسازی قومی فلسطینیان در سال ۱۹۴۸ – سازماندهی می‌کنند.

با این‌که امسال برگزاری این مراسم، به خاطر ادامۀکشتار فلسطینیان در غزه – کشته شدن هزاران غیرنظامی بی‌گناه و آواره شدن بیش از یک میلیون نفر – به‌عنوان بخشی از جنگ غیرقانونی انتقام جویانه و نابودگر اسرائیل، اهمیت بیشتری دارد؛ پلیس اسرائیل، روز گذشته با دیرکردی یک ماهه، به‌دانشجویان هداش اطلاع داد که اجازۀ برگزاری این مراسم را ندارند.

دانشجویان هداش در واکنش به‌این اقدام پلیس می‌گویند: «پلیس بن گویر به‌سیاست خطرناک خود برای خاموش کردن همۀ صداهای مخالف جنگ و صداهای ناهمدل با صهیونیست‌ها ادامه می‌دهد. ما این کنش‌ها را بخشی از انبوه تنگناهای به‌کار برده شده علیه شهروندان عرب فلسطینی اسرائیل و تلاش دولت برای از بین بردن هرگونه فضای دموکراتیک در اسرائیل می‌دانیم.»

«مدیریت دانشگاه در برابر این یورش مستقیم به‌آزادی بیان سکوت می‌کند. چشم داشت ما از دانشگاه‌ها و نهادهای آکادمیک این است که مبارزات همگانی برای دموکراسی راستین و آزادی بیان را راهبری کنند و در برابر جو فاشیستی واداشته شده از سوی دولت راست‌گرا سر خم نکنند. ما از دانشگاه انتظار داریم که به‌دانشجویان اجازه داده شود تا مراسم سالانه را در محوطۀ دانشگاه برگزار کنند.»

کمیتۀ امنیت ملی کنشت، صبح روز سه‌شنبه برای رسیدگی به‌خشونت افسران پلیس ایستگاه حضره، نسبت به‌تظاهر کنندگان در قیصریه، در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر راست افراطی، بنیامین نتانیاهو، تشکیل جلسه داد و دربارۀ “تداوم پایمال شدن حق اعتراض و نقض حقوق بازداشت شدگان” گفتگو کرد.

عوفر کاسیف، عضو کنشت از هاداش در این کمیته، گفت:

«در گزارش پلیس، خشونت پلیس‌ها در این رویداد پنهان داشته شده و یا در بارۀ رفتار پلیس دروغ گفته شده است.

معترضان در این نشست آنچه را که بر آنان رفته بود بازگو کردند. یک زن ۵۵ ساله گفت که در یک تظاهرات از سوی پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. او توضیح داد که در پیاده رو ایستاده بود که یک افسر ارشد پلیس به او نزدیک شد و دو سیلی به او زد. سپس او را گرفت و کوشید تا وی را از روی راه‌بند پلیس رد کند. افسر در حالی که او را می‌کشید، به‌او  می‌گفت: “من به‌تو نشان خواهم داد.”

او پیش از برده شدن به پشت راهپیمایی توانسته است خود را از چنگ افسر پلیس رها کند. اما دوباره مأموران به او رسیده و به گفته او به زمینش زده و دستگیرش کرده‌اند و با وجود درخواست‌های مکرر وی، فرصت استفاده از سرویس بهداشتی به او داده نشده است و این باعث شده که او خود را خیس کند.

“من آن کسی بودم که مورد ضرب و شتم قرار گرفتم، اما در کیفرخواست آمده است که من به افسر ضربه زده و او را مجروح کرده‌ام و باریکادها را به‌زور واژگون کرده‌ام. فیلم درست برعکس این را نشان می‌دهد – که من و [استاد دکتر] یولاندا [یابور] بودیم که از روی سنگرها بلند شدیم. به‌هنگام بازداشت، چیزهایی را تجربه کردم که باعث شد از جایگاه زن بودن خودم واهمه داشته باشم. یک افسر پلیس که به‌اندازه ای جوان بود که می‌توانست جای دختر من باشد، برای من توضیح داد که از نظر او من کالایی برای کارمندان سرویس زندان اسرائیل هستم.» آن زن به کمیته گفت: «در یک کشور دموکراتیک چنین چیزهایی نمی توانند وجود داشته باشند.”

یکی دیگر از معترضان گفت که تهدیدهای پلیس را شنیده است. او گفت که یک افسر ارشد به‌یکی از معترضان گفته است که “همه استخوان‌های بدن‌تان را خواهم شکست.” من با چشمان خود استفاده بیش از حد از زور و تلاش برای اعمال محدودیت برای اعتراض و همچنین امتناع پلیس از توضیح علت اقدامات پلیس و نقض حقوق بازداشت شدگان را دیده‌ام. شدیدترین چیز این است که از افسران شنیدیم که می‌گویند از بالا دستور گرفته‌اند که شب‌های تظاهرات را با دستگیری به‌پایان برسانند. وظیفه ما این است که بر پلیس اسرائیل نظارت داشته باشیم، زیرا همۀ عناصر دیگر در انجام آن شکست خورده اند.»

وی افزود که افسران ارشد پلیس اظهاراتی علیه معترضان کرده اند که ماهیت سیاسی دارند. افسران ارشد اغلب از آوردن دلیل برای دستگیری‌ها سر باز می‌زنند.

وبسایت حزب کمونیست اسرائیل –  ۹ مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

تصویر مربوط است به خشونت پلیس علیه تظاهرکنندگان مخالف جنگ غزه در میدان پاریس در اورشلیم، در ۳۰ مارس ۲۰۲۴

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا