جوانان

باعث افتخار است اما دردناک و تاسف‌برانگیز!

جوانان بااستعداد و تحصیلکرده ایران به طور مداوم با مهاجرت‌شان نمادی پرورش یافته از وجهه ملی ایرانیان بوده‌اند. ایرانیان چه در قالب ریاضیدان چه دانشمند رایانه چه هنرمند و چه انسان‌شناس شهرتی جهانی به عنوان افرادی سخت کوش و خلاق کسب کرده‌اند هر چند که سهم آنان از این درخشش عاید کشور‌های خارجی می‌شود نه ایران….

ایران در خطر تبدیل شدن به کشوری که از بهترین افکار خود بی‌بهره می‌شود

به گزارش آسیا تایمز، با گذشت زمان نام ایران به کشور محل فرار مغز‌ها تبدیل شده است. فرار مغز‌هایی که قدرت ایران را برای مقابله با چالش‌ها و ارائه خدمات به شهروندانش تضعیف می‌کند. مقام‌های دولتی ایران به طور مرتب از فرار سرمایه انسانی که باعث افزایش هزینه و خسارت برای پیشرفت آن کشور می‌شود گلایه کرده و تعهد خود را برای مهار این روند اعلام نموده اند. با این وجود، آنان برای جبران خسارات جبران ناپذیر ناشی از فرار نخبگان اقدامی عملی انجام نداده اند.

اگرچه سیل دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی که روانه دانشگاه‌های آمریکا و اروپا می‌شوند نشان دهنده آن است که ایران چیز‌های زیادی برای عرضه به جهان دارد و سرمایه‌های انسانی آن کشور بسیار زیاد هستند، اما سناریوی اسفناک دیگری را به تصویر می‌کشد؛ این که ایران از بهترین افکار خود بی‌بهره خواهد ماند و مهم‌ترین وظایف به افرادی محول خواهد شد که صلاحیت انجام آن را ندارند.

افتخاری غم‌انگیز برای ملت ایران!

به نقل از: مؤسسهٔ غیر سیاسی و غیر انتفاعی MPI (Migration policy Institute)

در تاریخ آمریکا، بالاترین سطح کیفی مهاجران متعلق به جامعه ایرانیان است.

جامعه ایرانی‌تبار از نظر آموزش و تحصیلات، مشارکت اجتماعی، پرداخت مالیات و اجرای قانون برترین مهاجرانی هستند که تاریخ امریکا تاکنون به خود دیده است.

مدرک ۵۱ درصد ایرانیان بیش از لیسانس است. در حالی‌که این نسبت در جمعیت آمریکایی ۲۴ درصد است.

از هر چهار ایرانی بیش از یک‌ تن فوق‌لیسانس و دکتری دارد. این بالاترین آمار در میان ۶۷ گروه قومی ساکن امریکا است.

بر اساس آمار اداره بازرگانی، ایرانیان در بین ۲۰ گروه مهاجر برتر، بالاترین نرخ مالکیت کسب ‌و کار را دارند که سهم قابل توجهی در اقتصاد ایالات متحده دارند.

تقریباً از هر دو خانواده ایرانی-آمریکایی یک خانوار درآمد سالانه بیش از ۱۰۰ هزار دلار دارند اما این نسبت در خانواده امریکایی یک به پنج است.

بر اساس آمار دانشگاه MIT، اساتید، دانشمندان، مهندسان و مشاغل ایرانی در ایالات متحده حدود یک تریلیون دلار را در اختیار دارند یا آن را مدیریت می کنند.

در حال حاضر، نزدیک به ۱۵۰۰۰ پزشک با اصالت ایرانی در ایالات متحده مشغول به کار هستند.

ایرانیان به عنوان قانونمندترین قومیت تاکنون و دارای کمترین بزه اتهام و محکومیت هستند.

دوازده هزار استاد تمام ایرانی در دانشگاه‌ها و مؤسسات اموزش عالی آمریکا تحقیق و تدریس می‌کنند، به‌طوری‌که به سختی می‌توان یک دانشگاه یا کالج آمریکایی را پیدا کرد که در آن حداقل یک یا چند استاد ایرانی-آمریکایی در آن خدمت نکنند.

آن‌چه بیش از همه قابل توجه است این است که ۷۵ درصد اساتید ایرانی در دویست دانشگاه برتر آمریکا (از میان چهار هزار دانشگاه) تدریس می‌کنند.

باعث افتخار است اما دردناک و تاسف‌برانگیز!

کی داره ایرانو آتیش می‌زنه؟

علت بلای ایران‌سوز فرار مغزها و مهاجرت، سلطه‌گریِ ایدئولوژیِ[ فرسوده فقه سنتی]، تمامیت‌خواه و سیاست جنایی-انحصاریِ حاکمیت ولایت فقیه است. بنابراین پاسخ ایران و راه نجات آن در همبستگی ملی با قاطع‌ترین اراده برای برچیدن بساط گروهی است که با تفکر واپسگرا و قرون وسطایی نه حقوق انسانی می شناسد و نه کرامت انسانی! جغرافیای ایران را گروگان گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا